ggg ggg

Polityka prorodzinna w samorządach gminnym i powiatowym

3 października na dyskusję z kandydatami zaprosił Komitet Wyborczy Wyborców „Masz wybór”.

DSCF1036

Spotkanie odbyło się w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie a panel dyskusyjny i debatę na temat: „Polityka prorodzinna w samorządach gminnym i powiatowym” zostały poprowadzone przez kandydatkę do Rady Powiatu Teresę Trzaska. Po kilku słowach wprowadzenia na tematy związane z duża rodziną głos zabrały przedstawicielki Komitetu Wyborczego Wyborców „Masz wybór”. O sobie, jako kandydatce i mamie 3 + 1 mówiła Pani Edyta Pietrzak. Przytoczyła ustępy konstytucji mówiące o tym jak ważna dla Polski i Polaków jest rodzina. Następnie przeszła do konkretnych postulatów. Jej zdaniem pomoc rodzinie nie powinna być udzielana wg równości, a raczej więcej praw im większa jest rodzina. Nie zgadzała się również z tym, że najważniejszym kryterium pomocy jest kryterium dochodowe. Jej diagnozą stanu obecnego jest brak polityki prorodzinnej. W kolejnej części wypowiedzi przedstawiła, co należy zrobić. Jedną z propozycji było np. stosowanie różnych ulg, ale w samorządzie można je poszerzyć o usługi dot. rozwoju intelektualnego, więzi i tradycji czy możliwość pozostawienia dziecka po godz. 17.00 w szkole. Kolejna dyskutantka Maria Oleksiak, również mama rodziny 3 + 1, długoletnia nauczycielka i osoba doświadczona niepełnosprawnością swoich trojga dzieci podzieliła się doświadczeniem związanym z opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym. Jej zdaniem istnieje ogromna luka w informacji, a rodzice zostają pozostawienie sami sobie z diagnozą o niepełnosprawności dzieci. Uważa, że w samorządzie należy pomyśleć o powstaniu Centrum koordynacji oraz wprowadzić osobę asystenta osoby niepełnosprawnej. Potrzebny jest ośrodek Wczesnej Interwencji oraz takie przeszkolenie nauczycieli w szkołach, aby potrafili rozpoznawać symptomy. Zamierza działać na rzecz przywrócenia stołówek w szkołach oraz personelu sprzątającego, co gwarantuje odpowiedni standard pracy szkoły oraz o przywrócenie wychowania moralno – etycznego. Jej zdaniem obecny elementarz przemyca treści, z którymi nie zgadzają się rodzice oraz zatracane są wartości patriotyczne, pomijane np. święta Bożego Narodzenia nazywane w podręczniku świętem choinki.

DSCF1037
Na temat sytuacji szkoły mówiła również kandydatka do Rady Miejskiej z Leszczydołu Starego Monika Bieżuńska (przewodnicząca Rady Rodziców). Jej spostrzeżenia są nieco inne, gdyż zauważa, że szkoła się zmienia i zmienia na lepsze. „Widzę dużą różnicę, ale to efekt otwartości rodziców” – mówi. Przedstawiła, jako osoba aktywna i matka dwóch synów uczących się w szkole podstawowej jak rodzice widzą dzisiejsza szkołę i jaki pozytywnym partnerem może i powinien stać się rodzic w życiu szkoły. Co nie znaczy, że nauczyciel zawsze odpowiednio odnosi się do rodziców, a obowiązkiem rodzica powinno być zaangażowanie, otwartość i komunikacja. Przedstawiła również oczekiwania, jakie ma wobec samorządu: prowadzenie mądrej polityki oświatowej, pozyskiwanie środków unijnych i mądre ich wydawanie, dostęp do specjalistów na miejscu w szkole, tworzenie bazy sportowej, wsparcie finansowe wiejskich placówek oświatowych, dofinansowanie wycieczek szkolnych dla dzieci z uboższych rodzin przez gminę, itp. kolejną osoba wypowiadającą się była Justyna Tchórzewska mama 3 + 1 z Wyszkowa. Przede wszystkim chciałaby działać aktywnie na rzecz rodzin. Kiedy wróciła po latach do Wyszkowa stwierdziła, że w gminie Wyszków żyje się „przyjemnie”, ale też zaproponowała kilka rozwiązań np. kartę rodziny proponowałaby rozszerzyć o ulgi przy opłatach na śmieci. Często w domu żyją rodziny wielopokoleniowe i kwoty nawet niewielkie pomnożone przez ilość osób uszczuplają budżet domowy. Proponuje również, aby gmina stała się właścicielem podręczników szkolnych. Tu podała przykład bardzo drogiej publikacji do języka angielskiego. Ponad- -to stworzenie dla rodzin, których nie stać na posłania dzieci do przedszkola – grup uczęszczających po kilka godzin dwa razy w tygodniu – dla wyrównania szans. Uważa, ze należy przyjrzeć się pomocy społecznej i rozdysponowaniu środków przez tę placówkę. Przydałby się tez stały bank Żywności dla najuboższych w naszym mieście oraz nowość – wypożyczalnia wózków, balkoników i sprzętu rehabilitacyjnego.
Jak podsumowała wypowiedzi Pani Teresa Trzaska – padło wiele propozycji i to bardzo szczegółowych. W wypowiedziach Pań przebija troska o rodziny, nie tylko swoje, ale wszystkie. Wiele zadań można realizować poprzez samorząd lub sejmik, wiele z nich realizuje wojewoda i jego służby. Są to cenne uwagi i dzięki programowi kandydatek KWW „Masz wybór” wiele można zrealizować.
/Janina czerwińska/

DSCF1038

 

 

DSCF1042

2 276 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Apel o szacunek i elegancję w walce wyborczej

30 września grupa kandydatek w wyborach samorządowych na czele z Elżbietą Piórkowską zwróciła się z apelem o zachowanie pewnych pozytywnych...

Zamknij