ggg
ggg ggg

II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich.

Drugie spotkanie KGW z terenu Mazowsza odbyło się 20 czerwca w Zespole Szkół w Górznie koło Garwolina. Wydarzenie swoją obecnością uświetniła Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda. Organizatorami wydarzenia byli: Waldemar Sabak – Wójt Gminy Górzno, Katolickie Radio Podlasie i Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe.

W tegorocznym wydarzeniu wzięły udział delegacje ok. 40 Kół Gospodyń Wiejskich z 22 powiatów. Uroczystego otwarcia dokonali Senator RP Maria Koc oraz Ks. Andrzej Sochal. Dla uczestników wydarzenia przygotowano ciekawe wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne.

W wydarzeniu wzięła udział Pierwsza Dama – Agata Kornhauser-Duda, która z rąk Senator RP Marii Koc otrzymała książkę „Węgrowskie drogi do niepodległości, a z rąk Starosty Węgrowskiego Ewy Besztak pamiątkę fotograficzną po wizycie Pani Prezydentowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgrowie.

/Starostwo Powiatowe
w Węgrowie/

Delegacja z powiatu wyszkowskiego na II Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich

Na zaproszenie Joanny Bali dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Panie z KGW Gajowianki oraz KGW w Leszczydole Starym reprezentowały powiat wyszkowski na II Mazowieckim Kongresie Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie odbyło się 20 czerwca w Górznie. W wydarzeniu wzięły udział delegacje Kół Gospodyń z 22 powiatów.

Organizatorami wydarzenia byli: Waldemar Sabak – wójt Gminy Górzno, Katolickie Radio Podlasie, Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe. Współorganizatorami była KRUS oraz ARiMR. II Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich honorowym patronatem objęła Senator Maria Koc.
Gościem Kongresu była Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
– Sam fakt, że uczestników II Mazowieckiego Kongresu Kół Gospodyń Wiejskich odwiedza pani prezydentowa, Pierwsza Dama, świadczy o tym, jak wielka jest waga Kół Gospodyń Wiejskich dla życia polskich wiosek i małych miasteczek. I myślę, że to, co pani prezydentowa w Górznie powiedziała, że cieszy się, że jest tutaj, że Kongres pomimo tej pandemii może się odbyć, w okrojonej wersji, ale się jednak odbywa, ale przede wszystkim, że wyraża wdzięczność gospodyniom wiejskim, KGW, bo one działają w Polsce bardzo prężnie, rozwijają się, podtrzymują tradycje – powiedział Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Agata Kornhauser-Duda spędziła z uczestnikami Kongresu ponad godzinę, rozmawiała z paniami z KGW, chętnie pozowała do zdjęć. – Zaczęłam zastanawiać się, na czym polega fenomen Kół Gospodyń Wiejskich i doszłam do wniosku, że to, że koła powstają nadal i dobrze się rozwijają, wynika chyba z tego, że one zawsze powstają z autentycznej potrzeby serca, i to jest chyba najważniejsze. A poza tym, że tworzą je właśnie kobiety, a kobiety są po prostu silne. Jeżeli kobiety się do czegoś zabierają, to zawsze ma jakiś pozytywny skutek i wtedy kobiety są nie do zatrzymania – skwitowała A. Kornhauser-Duda.
Spotkanie, prócz walorów integracyjnych, było też bogate w części warsztatowo – wiedzowe. Można było m.in. poznać cudowne działanie mniszka lekarskiego albo potańczyć z Zespołem Mazowsze. Była też okazja do rozmów o przyszłości kół i możliwościach pozyskiwania środków.
Cieszę się, że mogłam zaprosić Panie z KGW na Kongres. Był to dla Nas czas spędzony w wyjątkowym towarzystwie, pełen pozytywnych wrażeń. Pierwsza Dama to bardzo sympatyczna, ciepła i otwarta osoba.
/Joanna Bala/

 

980 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak ważne jest, aby w tych wyborach uczestniczyć przekonywała w Wyszkowie Marszałek Sejmu Elżbieta Witek

20 czerwca 2020 r. na spotkanie z Marszałek Sejmu zapraszano mieszkańców Wyszkowa na plac miejski, ale po nagłej ulewie nastąpiła...

Zamknij