ggg ggg
ggg ggg

II Bieg „Młodzika” w Radzyminie…

W słoneczną niedzielę, 25 marca, ponad setka uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie, stawiła się na starcie II Biegu „Młodzika”, którego patronem jest porucznik Mieczysław Chojnacki – żołnierz Armii Krajowej, a po zakończeniu II wojny światowej żołnierz ROAK, skazany przez władze PRL za walkę o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę na karę śmierci, zamienioną na 15-letni pobyt w komunistycznym więzieniu.

Organizatorami tego wyjątkowego, patriotycznego wydarzenia w tym roku byli: Starosta Powiatu Wołomińskiego, Burmistrz Radzymina, Radzymiński Ośrodek Kultury i Sportu, ZSO im. Księżnej E. Czartoryskiej w Radzyminie, Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Radzyminie. Głównym celem odbywającego się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości biegu było: uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych, przybliżenie postaci Pana Porucznika Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik”, popularyzacja biegania, jako zdrowego sposobu na życie, upowszechnianie aktywnych form rekreacji ruchowej na terenie powiatu wołomińskiego, promocja Gminy Radzymin i Powiatu Wołomińskiego.
Sportowe zmagania rozpoczął o godzinie 11:00 bieg przedszkolaków, którzy mieli do pokonania dystans 80 metrów. Po nich wystartowali uczniowie klas I – III, którzy rywalizowali na dystansie 300 metrów. Uczniowie klas IV – VI o sportowe laury walczyli na trasie liczącej 1200 metrów, zaś uczniowie klas VII i klas gimnazjalnych mieli do pokonania trasę 2600 metrów. We wszystkich kategoriach wiekowych w kategorii szkoła podstawowa i klasy gimnazjalne uczniowie Stalowej Jedynki spisali się rewelacyjnie. W kategorii klasy I – III pierwsze miejsce wywalczyła Marika Lipka – Michalik (kl. III a). Na dystansie 1200 metrów (klasy IV – VI) zwyciężył Tobiasz Gosk (kl. VI a). II miejsce zajął jego kolega z klasy Bartosz Dobrzeniecki. W kategorii klasy VII i klasy gimnazjalne II miejsce wywalczył Jakub Skibowski. W tej samej kategorii wśród dziewcząt zaszczytne II miejsce zajęła Dagmara Olczak, a na trzecim miejscu linię mety przebiegła Julia Pich. Gratulujemy!
Warto w tym miejscu dodać, że wielu naszych wspaniałych sportowców reprezentowało zarówno naszą szkołę, jak również Międzyszkolny Klub Historyczny im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.
Po zakończeniu zmagań sportowych, posileniu się przepyszną grochówką z kotła serwowaną przez harcerzy i zwiedzeniu ciekawych ekspozycji muzealnych, przyszedł czas na wręczanie medali i pucharów. Gościem honorowym Biegu był Pan Mieczysław Chojnacki powitany przez organizatorów bukietem kwiatów, urodzinowym tortem oraz wspólnie przez wszystkich odśpiewanym „200 lat”, gdyż pan Mieczysław następnego dnia obchodził swoje 94. urodziny. Puchary zwycięzcom i pamiątkowe medale wszystkim zawodnikom, którzy ukończyli bieg wręczali, m.in.: Marzena Małek – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Dobrzeniecki – przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie, Mirosław Jusiński – dyrektor ROKiS, Jan Wnuk – prezes ŚZŻAK Koło Radzymin, Tadeusz Jędrasik – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Radzyminie.
Zadowolone, uśmiechnięte twarze zawodników oraz połyskujące w promieniach wiosennego słońca na piersiach medale, najdobitniej świadczyły, że był to bardzo miło i pożytecznie spędzony czas. Biegnąc po zdrowie oddaliśmy hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy w myśl łacińskiej sekwencji „Omnia Pro Patria” – dla Ojczyzny poświęcili wszystko. Pan porucznik Mieczysław Chojnacki jest tego najlepszym przykładem.
Ta niezłomna postawa, wartości, jakim do końca byli wierni, będą dla nas drogowskazem, jak o wolną Ojczyznę dbać i jak o jej dobre imię walczyć. Cześć i chwała Bohaterom.
/Koło Historyczne „Wiarus”/

404 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejny rok pełen inwestycji w Gminie Tłuszcz!

W 2018 roku zrealizowane zostaną inwestycje za rekordową kwotę prawie 33,5 mln zł, co stanowi ponad 32% wszystkich wydatków gminy....

Zamknij