ggg ggg ggg

Historyczna wizyta Pierwszej Damy RP w I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie!

– Po raz pierwszy mam okazję odwiedzić szkołę, która od początku istnienia jest szkołą stricte mundurową – podkreśliła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej Pani Agata Kornhauser-Duda, która we wtorek, 26 kwietnia złożyła oficjalną wizytę w I LO PUL
im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.

Do historycznej wizyty Pierwszej Damy w I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie doszło w szczególnym czasie, zaledwie na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych i rozpoczęciem tegorocznego egzaminu dojrzałości.
Pani Prezydentowej towarzyszył Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Minister Paweł Soloch.
Dostojnych Gości powitała Dyrektor Szkoły p. Agnieszka Kaczyńska, wyrażając wdzięczność i dumę z powodu wyróżnienia, które spotkało placówkę.
Pierwsza Dama skierowała do zebranych ciepłe słowa. Podziękowała młodzieży za udział w akcjach patriotycznych i charytatywnych oraz wspieranie organizacji kombatanckich. Jako doświadczony pedagog wyraziła podziw nad rozwojem I LO PUL, podkreślając ogromne znaczenie kształcenia obronnego młodzieży w tak trudnej sytuacji geopolitycznej.
– Po raz pierwszy mam okazję odwiedzić szkołę, która od początku istnienia jest szkołą stricte mundurową. Szkolnictwo mundurowe w Polsce ma ponad 25–letnią historię, jednak obecnie obserwujemy rozkwit tego typu szkół – stwierdziła Pierwsza Dama. Podkreśliła, że nauka w mundurach nie jest modą, a bardzo ważną częścią polskiego systemu obronności. – Nikt z nas chyba nie spodziewał się, jak bardzo aktualne będą słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że wolność nie jest dana raz na zawsze – przypomniała Małżonka Prezydenta zwracając uwagę, że ucznia szkoły mundurowej cechują specyficzne walory charakteru. – To są przede wszystkim: obowiązkowość, samodyscyplina, umiejętność podejmowania szybkich decyzji, jak również umiejętność działania w sytuacjach kryzysowych i specyficzna empatia, polegająca na wyczuleniu na drugiego człowieka – sprecyzowała Agata Kornhauser–Duda.
Liczba uczniów (kadetów) w I LO PUL wynosi 363 osoby, z czego 40 proc. stanowią dziewczęta.
– Świadczy to o tym, że bezpieczeństwo nie odróżnia płci i że w ten sposób obalany jest stereotyp, iż praca w wojsku i służbach mundurowych to praca typowo męska. Kobiety świetnie nadają się do tego, żeby pracować w służbach, ponieważ nie dość, że niczym nie ustępują mężczyznom w zakresie wyszkolenia, to posiadają dodatkowe cechy, które się w tej pracy doskonale przydają. Coraz więcej też jest kobiet na wysokich stanowiskach zarówno w policji, jak w straży granicznej, straży pożarnej, w wojsku – stwierdziła Pierwsza Dama, wyrażając nadzieję na niedaleki awans generalski kobiety w Wojsku Polskim.
Agata Kornhauser-Duda podziękowała kadetom I LO PUL w Wołominie za czynny udział w życiu miasta i powiatu. – Bardzo mnie cieszy, że poza nauką i szkoleniami wiele czasu poświęcacie na działalność społeczną i charytatywną. Jestem pełna uznania dla Was za to, co robicie dla innych, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących, ale też, że otaczacie opieką kombatantów: to jest bardzo ważne i bardzo serdecznie za to dziękuję – uzupełniła.
Pierwsza Dama zwróciła się również do kadry pedagogicznej, dziękując nauczycielom za ich wkład nie tylko w nauczanie młodych ludzi, ale także pomoc w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Wśród pracowników szkoły jest wielu żołnierzy WP, funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej czy ratowników, którym Małżonka Prezydenta złożyła szczególne podziękowania nie tylko za codzienną służbę, ale też za wszelkie działania podejmowane na rzecz uchodźców z walczącej Ukrainy.
Towarzyszący Pierwszej Damie, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wyraził przekonanie, że młodzież wykształcona w szkole mundurowej będzie w dorosłym życiu wzorem postaw obywatelskich: – Wszyscy z Was, którzy pozostaniecie w mundurach i ci, którzy nie zostaną czynnymi funkcjonariuszami, z całą pewnością tę kulturę, którą wyniesiecie ze szkoły, umiejętności i postawy moralne zaniesiecie jako obywatele polscy do miejsc, w których będziecie pracowali. I będziecie ludźmi, na których można liczyć – powiedział z przekonaniem Minister Paweł Soloch.
Następnie przyszedł czas na występy uczniów. Krótki recital pieśni patriotycznych zaprezentowali kadeci: Gabriela Kalinowska i Szymon Wolak. Znamienici Goście mieli okazję wysłuchać także szkolnego przeboju „PUL RAP” (w wykonaniu ks. kpt. Grzegorza Idzika, asp. sztab. Kamila Szkodzińskiego i wspomnianej Gabrysi Kalinowskiej), którego teledysk powstał m.in. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM. Ponadto, młodzież pochwaliła się przed Małżonką Prezydenta wspaniałymi pokazami wyszkolenia taktycznego i sportowo-obronnego, przygotowanymi pod kierunkiem p. Adama Drajkowskiego i chor. Roberta Pietrzaka.
Na zakończenie delegacja kadetów podziękowała Pierwszej Damie za wizytę i wręczyła Dostojnemu Gościowi pamiątkową statuetkę.
Po części oficjalnej Pani Prezydentowa chętnie rozmawiała z poszczególnymi zespołami klasowymi, pytała uczniów o plany na przyszłość i cierpliwie pozowała do pamiątkowych fotografii.
Wizyta Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej to najwyższe wyróżnienie dla I LO PUL w Wołominie. Dla młodzieży uroczystość ta była wspaniałą motywacją do dalszego rozwoju, a dla kadry placówki -potwierdzeniem wagi edukacji i wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu, empatii i służby na rzecz społeczeństwa.

/opr. R.L./

940 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Szczególna Sesja Rady Powiatu

Czterdziesta piąta Sesja Rady Powiatu Wołomińskiego chociaż zwołana w trybie zwyczajnym z kilku powodów okazała się niezwykła. Tego dnia radni...

Zamknij