ggg
ggg

Historia, wspomnienia, tańce …i dęby

Tak długa i bogata jest historia szkoły rolniczej w Golądkowie, że nie sposób w jednym zdaniu opisać jubileuszowe spotkanie, a działo się mnóstwo.

Wiele emocji i wiele wspomnień przywołały uroczystości Jubileuszu 90 – lecia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie. Rozpoczęto od mszy świętej koncelebrowanej przez ks. infułata prof. dr. hab. Wojciecha Góralskiego, Zbigniewa Maciejewskiego oraz księży-absolwentów szkoły. Następnie przed szkołą odbył się wyjątkowo dynamiczny występ starszych absolwentów z Zespołu Pieśni i Tańca „Golądkowo”, a następnie młodszych – uczniów szkoły obecnie tańczących i śpiewających w zespole. Z gorącym przyjęciem spotkała się niespodzianka, czyli zaproszenie do tańca absolwentów, którzy w zespole tańczyli w swoich latach szkolnych, a obecnie są szanowanymi i poważnymi politykami. Oklaskiwano więc: europosła Jarosława Kalinowskiego, ministra Tadeusza Nalewajka i posła Henryka Kowalczyka (uczniowie i nauczyciele tej szkoły). Jak się okazało, nie zabrakło im umiejętności i siły. Zebrani przeszli na część oficjalną do sali gimnastycznej, gdzie uroczyście w obecności nowego sztandaru szkoły i zaprzyjaźnionych pocztów sztandarowych szkół witano gości, absolwentów, uczniów i pedagogów. „Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym spędziło się młode lata” – zwracali się do zebranych obecni uczniowie. Aby przywrócić czas, przybliżyć wspomnienia i ludzi pomagał przygotowany przez szkołę pokaz multimedialny, na który składały się zdjęcia obrazujące historię szkoły od jej powstania w 1924 roku do dziś. Wspominano wszystkie daty przełomowe, zmiany, przebudowy, ale też czas zniszczeń wojennych oraz odbudowę. Kolejne zmiany, nadanie imienia, przekształcenia szkoły, nadanie sztandaru, przebudowy i modernizacje – taka krótka podróż w czasie. Obecni uczniowie przygotowali to w formie montażu słowno – muzycznego pt. „Wszystko było nie tak dawno, choć minęło wiele lat”. Dyrektor szkoły Krzysztof Nuszkiewicz przywitał wielu znakomitych gości, którzy później też zabierali głos składając gratulacje, wręczając prezenty i śląc dobrych, krzepiących słów. Jubileusz był też okazją do wręczenia odznaczeń, medali, nagród i dyplomów gratulacyjnych. Jednak ze względu na niewielką ilość miejsca w gazecie nie sposób wymienić wyróżnionych. Szczególnie wzruszając chwilą było podziękowanie zasłużonemu, byłemu dyrektorowi szkoły Antoniemu Fabisiakowi. O swoich latach szkolnych mówili znakomici goście, którzy jak sami zapewniali, też nie byli kiedyś tak całkiem grzeczni. O obecnych latach z życia szkoły opowiadał dyrektor szkoły, nie ukrywając też dumy z dokonań całego zespołu pracowników, którzy zabiegają o rozwój i modernizację szkoły, od lat pozyskując środki na sfinansowanie różnorakich inwestycji koniecznych do funkcjonowania placówki. Ta część, przyznajemy, niezwykle ciekawa, ale kilkugodzinna, zakończona została obiadem oraz przygotowaniami do Balu Absolwentów. Przy pożegnaniach dyrektor szkoły już zapraszał wszystkich na kolejny jubileusz – 95.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

1 511 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dziękczynienie za plony w Sanktuarium w Miedznie

6 września tegoroczne uroczystości, które odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie w Dekanacie Węgrowskim, celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus....

Zamknij