ggg ggg ggg ggg ggg ggg

Dziękczynienie za plony w Sanktuarium w Miedznie

6 września tegoroczne uroczystości, które odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie w Dekanacie Węgrowskim, celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

Obchody dziękczynienia za plony i wszelkie dary zorganizowane były wspólnie: przedstawicieli duchownych biskupa Tadeusza Pikusa wraz z proboszczem parafii Miedzna ks. kan. Andrzejem Oleszczukiem, starostę węgrowskiego Krzysztofa Fedorczyka oraz samorząd lokalnym na czele z wójtem Gminy Miedznie Januszem Rutkowskim. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, celebrowana przez Biskupa Drohiczyńskiego. Starostami dożynkowymi zostali: Alina i Ryszard Protaziukowe rolnicy z Wólki Miedzyńskiej. Uroczystość miała charakter religijny, choć nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego i władz krajowych m.in.: ministra rolnictwa Marka Sawickiego, posłanki na Sejm RP Krystyny Pawłowicz oraz posła Krzysztofa Borkowskiego, Elżbiety Lanc – członka zarządu województwa mazowieckiego oraz Marii Koc – radnej sejmiku województwa mazowieckiego, starostów, wójtów i burmistrzów z województwa mazowieckiego i podlaskiego, przewodniczących rad powiatów i gmin, służb mundurowych, delegacji instytucji, straży i szkół z pocztami sztandarowymi. Obecni byli kapłani: ks. prał. Tadeusz Syczewski, ks. prał. Zbigniew Rostkowski, ks. prał. Stanisław Ulaczyk, duszpasterz rolników diecezji drohiczyńskiej – ks. kan. Antoni Sieczkiewicz. Delegacjom z wieńcami, których przybyło w ilości 74 towarzyszyli ich miejscowi proboszczowie i wikariusze. Dożynki 6 września w Miedznie były pierwszym tak dużym spotkaniem z diecezjanami nowego ordynariusza diecezji drohiczyńskiej, który z biskupa pomocniczego archidiecezja warszawskiej został mianowany ordynariuszem diecezji drohiczyńskiej. Eucharystię poprzedziła modlitwa prowadzona przez ks. kan. Romualda Koska z Węgrowa.

dscf8739

W homilii wygłoszonej przez ks. biskupa Tadeusza Pikusa zebrani usłyszeli wiele na temat szczególnego powołania, jakim jest praca na roli oraz jak bardzo to, co rolnik wykonuje jest podobne do pracy Boga. Współtworzymy z Bogiem wnosząc rozum, umiejętności, naszą wolę, by czynić zgodnie z tym, co jako zadanie nam powierzył: czyniąc ziemie nam poddaną. Jednak należy o nią dbać, bronić jej, aby z tego, co dał nam Bóg stworzyć miejsce godnego życia. A ziemi tej trzeba Bronic by móc przekazać ją kolejnym pokoleniom. Dla podkreślenia doniosłości chwili odśpiewano na stojąco Rotę. Po nabożeństwie zostały poświęcone chleby i ziarno, a następnie wieńce dożynkowe. Ks. biskup przyjął dary przyniesione przez parafie. Podzielono się również chlebem. Uroczystość była okazją do wręczenia Medali Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej i ks. bp Tadeusz Pikus wręczył wyróżnienia: Alicji i Tadeuszowi Bieniaszom z parafii p.w. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Halinie Cyruch z parafii Kamionna, Elżbiecie Filipek z parafii p.w. Świętego Piotra z Alkantary i Świętego Antoniego w Węgrowie, Renacie Jaszczur – Dębiec z parafii Miedzna, Mirosławie Kowalewskiej z parafii Prostyń, Zofii Maliszewskiej z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim Zofii i Janowi Mikołuszkom z parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Janowi Mrozkowi z parafii Kamionna oraz Markowi Soszyńskiemu z parafii p.w. Świętego Piotra z Alkantary i Świętego Antoniego w Węgrowie. Za przygotowanie i udział w uroczystościach podziękował starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, a także w podziękowaniu za celebrację i homilię wręczył ks. Biskupowi Drohiczyńskiemu kwiaty.

Po zakończeniu nabożeństwa w Sanktuarium Maryjnym delegacje wieńcowe korowodem przeniosły się do pobliskiego parku, gdzie przygotowano występy i poczęstunek.
Doceniono tez piękno dożynkowych wieńcy i jury konkursowe przyznało pierwszą nagrodę twórcom wieńca z parafii Brańsk, drugą nagrodę twórcom z parafii Ceranów, a trzecią z parafii Dołubowo. Ks. bp Tadeusz Pikus, który wręczył zwycięzcom dyplomy, wyróżnił dodatkowo wieniec z parafii Liw, ukazujący siewcę.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

 

2 411 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
ZDZISŁAW BOCIAN startuje w wyborach na burmistrza Wyszkowa

5 września odbyła się konferencja prasowa komitetu „Bezpartyjny Powiat Wyszkowski”, którego kandydatem na burmistrza Wyszkowa jest Zdzisław Damian Bocian, dotychczasowy...

Zamknij