ggg ggg ggg ggg ggg

„Głos metropolii”

W minioną środę 19 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej w Wołominie odbyło się spotkanie z mieszkańcami Wołomina i pobliskich gmin w sprawie ustawy metropolitalnej.

 

fot1Według wspomnianej ustawy Warszawa miałaby zostać powiększona o dodatkowe okoliczne 32 gminy. Wbrew pokładanym nadziejom i intencji w zorganizowaniu spotkania, sala wypełniona była w większości działaczami politycznymi i pracownikami samorządowymi, a nie mieszkańcami gminy i powiatu. W konferencji uczestniczyli między innymi: Piotr Uściński (PiS), zastępca prezydenta m.st. Warszawy Michał Olszewski, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz Jan Grabiec, pełniący funkcję rzecznika prasowego PO. Do Wołomina specjalnie na tą okazję przybyli również goście spoza Mazowsza a mianowicie delegacja reprezentującą gminę Dobrzeń Wielki. Organizatorzy niestety nie mogli liczyć na obecność głównego pomysłodawcy ustawy metropolitalnej– Jacka Sasina (PiS). Wolne miejsce także pozostawił wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej mowy organizatorów debaty burmistrz Wołomina Elżbiety Radwan i starosty powiatu wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego. Kierując się hasłem „NIC o NAS bez NAS” apelowali o zrezygnowanie z pomysłu przyłączenia Wołomina do Warszawy i jednoczesnemu zlikwidowaniu powiatu wołomińskiego. Następnie głos zabrał gość specjalny dr Mirosław Grochowski – specjalista w zakresie samorządu terytorialnego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, który całą swoją wypowiedz skoncentrował wokół istoty procesu tworzenia metropolii. Na chwilę uwagi mógł liczyć również Prezydent Legionowa, który opowiedział się za tym, że to mieszkańcy powinni zadecydować czy chcą przynależeć do Warszawy, czy też nie. Swoje stanowisko poparł wynikami przeprowadzonego ostatnio referendum, w którym to aż 94,3 % mieszkańców Legionowa wyraziło sprzeciw wobec włączenia ich gminy do metropolii warszawskiej. Istotnymi gośćmi spotkania byli także przedstawiciele gminy Dobrzeń Wielki, którzy wypowiedzieli się w sprawie włączenia swojej gminy do Opola. W emocjonalnym przemówieniu nakreślili problem, jakim było zbagatelizowanie zdania mieszkańców gminy poprzez władze. Mimo przeprowadzonego w gminie Dobrzeń Wielki referendum, z którego wynikało, że 99.7 % mieszkańców wypowiedziało się przeciwko jakimkolwiek zmianom, to w rezultacie gmina, tak czy inaczej została włączona do Opola. Zaistniała sytuacja wzbudziła duży sprzeciw mieszkańców i niezadowolenie, dodatkowo tworząc problem z brakiem wystarczających środków w budżecie gminy i licznymi zwolnieniami w placówkach. Głos zabrał również poseł Piotr Uściński – kolega partyjny pomysłodawcy ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Poseł przestawił główne założenia i korzyści płynące z powstania metropolii warszawskiej i wytłumaczył okoliczności związane z nieobecnością parlamentarzysty Jacka Sasina.
Po części przeznaczonej na wypowiedzi gości specjalnych głos mogła zabrać publiczność. Mieszkańcy zadawali pytania dotyczące nurtujących ich tematów dotyczących projektu ustawy. Najczęściej poruszanymi tematami były m.in.: kwestie finansowania metropolii warszawskiej, aspekt zlikwidowania powiatu oraz problem niezależności gmin po włączeniu do Warszawy. Główne przesłania, które wyłaniają się z wypowiedzi mieszkańców to niewiedza związana z tym, co tak naprawdę ustawa zmienia. Padło pytanie „Dlaczego my chcemy zmienić obowiązujący ustrój i co ustawa w rzeczywistości zmienia?”. Nie byli również przekonani do tego, czy chcą zostać przyłączeni do Warszawy ze względu na mały zasób informacji na temat metropolii. Nieobecność pomysłodawcy Piotra Sasina została nazwana wyjątkową arogancją z jego strony.
Plakaty widoczne na zdjęciach zostały przyniesione i zamieszczone przez mieszkańców.
W zorganizowanym spotkaniu wzięło udział blisko 400 osób, a władze Wołomina zapewniły, że wszystkie wątpliwości, wnioski i zarzuty wobec metropolii warszawskiej zostaną przekazane nieobecnemu posłowi Jackowi Sasinowi – głównemu pomysłodawcy projektu.
/Aleksandra Bandachowska/

 

 

1 877 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
3. Ogólnopolski Festiwal Teatralny BLACKOUT zakończył się sukcesem

W miniony weekend (22-23 kwietnia 2017) w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbył się 3. Ogólnopolski Festiwal Teatralny BLACKOUT. Na...

Zamknij