ggg ggg

„Dzień ze Stołeczną Policją” w I LO PUL w Wołominie!

We wtorek, 16 kwietnia w siedzibie I LO PUL im.111. Eskadry Myśliwskiej w Wołominie, odbył się „Dzień ze Stołeczną Policją”. Organizatorem niecodziennego przedsięwzięcia była Komenda Stołeczna Policji, która w porozumieniu z dyrektorem szkoły, p. Agnieszką Kaczyńską, przeprowadziła akcję promocyjną tego zawodu wśród uczniów.

Nie co dzień można zobaczyć w akcji najlepiej wyszkolonych funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji oraz zapoznać się ze sprzętem, którego używają w codziennej służbie. Tymczasem, uczniowie I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie mieli taką możliwość, dzięki wyjątkowemu wydarzeniu, jakim był „Dzień ze Stołeczną Policją”.
Warszawscy funkcjonariusze zaprezentowali ciekawe pokazy praktyczne, pochwalili się wiedzą i umiejętnościami z zakresu samoobrony, technik interwencyjnych oraz pierwszej pomocy. Pokazali broń policyjną, akcesoria do zabezpieczeń oraz pojazdy i urządzenia wykorzystywane w pionach i wydziałach Komendy Stołecznej Policji. Wsparciem merytorycznym i logistycznym przedsięwzięcia były Komendy Powiatowe: Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Wołominie.
Obok licealistów z I LO PUL, w spotkaniu uczestniczyła również młodzież wraz z wychowawcami, ze szkół PUL z Płocka i Ciechanowa.
Pierwszą część pokazów praktycznych zorganizowano na boisku Komendy Powiatowej PSP w Wołominie. Społeczność liceum mogła podziwiać efekty pracy Wydziału Wywiadowczo – Patrolowego KSP z udziałem zwierząt. Bardzo ciekawą prezentację wyszkolenia koni służbowych i psów tropiących, komentarzem opatrzyła sierż. szt. Katarzyna Wieczorek. Następnie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Warszawie zaprezentował pokaz skutków manipulacji przy ładunku wybuchowym, a mł. asp. Grzegorz Kosiński przedstawił zasady bezpiecznego posługiwania się materiałami pirotechnicznymi.
Kolejna część spotkania odbyła się w sali gimnastycznej szkoły. Funkcjonariusze Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP przygotowali pokaz technik samoobrony i obezwładniania osób przy wykorzystaniu środków przymusu bezpośredniego. Natomiast Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji zaprezentował uczniom, jakie podejmuje działania w przypadku ujawnienia paczki niewiadomego pochodzenia, która może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.
Następnym punktem programu był pokaz musztry z karabinkiem reprezentacyjnym 5,56 mm w wykonaniu policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. Uczniowie poznali też zadania funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego KSP, którzy przygotowali dwie specjalne inscenizacje: zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego oraz profesjonalny pokaz kierowania ruchem drogowym.
Na słowa uznania zasłużył również popis przygotowany przez funkcjonariuszy Laboratorium Kryminalistycznego KSP i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KSP, czyli oględziny miejsca zdarzenia z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Ostatnim punktem programu była prezentacja pojazdów, wykorzystywanych przez warszawskich funkcjonariuszy. Młodzież I LO PUL mogła obejrzeć m.in.: radiowozy wykorzystywane przez specgrupę „SPEED”, specjalistyczną łódź motorową, ambulans kryminalistyczny, sprzęt pirotechniczny policyjnych komandosów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego z Warszawy oraz policyjne motocykle.
Fachowego wprowadzenia do tematu i opisu całego przedsięwzięcia dokonał insp. Sławomir Cisowski. Po pokazach, młodzież miała okazję porozmawiać z funkcjonariuszami i odwiedzić stoiska promocyjne poszczególnych wydziałów.
Niewątpliwie, zaprezentowany tego dnia niezwykle bogaty program spotkania, zaowocuje wśród młodzieży mundurowej PUL wyborem przez niejednego absolwenta, służby w Policji.
/I LO PUL, rl/

988 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trudny budżet gminy, ale z inwestycjami ruszamy do przodu!

KURIER W…: - Jak wyglądają sprawy bieżące w Gminie Zaręby Kościelne? Wójt gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz: Najważniejszą sprawą w...

Zamknij