ggg ggg ggg ggg

„Dzień Dziecka w Gminie Brańszczyk, historią malowany” współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

W ubiegłą niedzielę Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku przygotowało wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci. „Dzień Dziecka w gminie Brańszczyk, historią malowany” okazał się wyjątkowy i pełen niespodzianek.
Wszystkie dzieci, które odwiedziły skansen dostały watę cukrową, a przez cały dzień było ich ok. 700.

O godzinie 10.00 wystartowała „Sportowiada” na boisku gminnym. W różnych dyscyplinach sportowych, w różnych kategoriach wiekowych rywalizowały dzieci i młodzież. Wszyscy uczestnicy „Sportowiady” otrzymali medale a zwycięzcy poszczególnych dyscyplin takich jak: sztafeta, biegi, piłka nożna, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, marsz lub bieg farmera otrzymali nagrody. Tutaj należą się podziękowania dla p. Tomasza Łyskawego za pomoc przy organizacji zawodów.
Równolegle starsze dzieci wzięły udział w I Biegu Patrolowym im. Rotmistrza Wacława Haczyńskiego. Uczestnicy gry terenowej mieli do wykonania 7 zadań takich jak: strzelanie, wspinanie po linach, pokonanie zasieków. Punkty były rozmieszczone na terenie Brańszczyka. Zwyciężyła grupa chłopców z Brańszczyka z bardzo dobrym czasem 1:19h
i wzorowo zaliczonymi zadaniami. Współorganizatorami
I Biegu była 21. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Plejady” oraz Młodzież z klas mundurowych Zespołu Szkół Nr 1 im. Rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej wraz z opiekunami. Bardzo dziękujemy za wsparcie i organizację. Z pewnością w przyszłym roku spotkamy się ponownie.
Od godziny 11.00 Skansen im. Marii Żwirskiej wypełniły stoiska edukacyjne, promocyjne i handlowe. Wszystkie dzieci odwiedziły Kącik Biblioteczny przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku, w którym czekały na nich konkursy o postaciach z bajek, rebusy i krzyżówki, kodowanie oraz animacje. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Małego Kucharza, przy którym każde dziecko mogło dla siebie skomponować zdrowy owocowy deser.
Nie zabrakło też cukrowej waty, lodów i dmuchanych zjeżdżalni.
Ale to nie wszystkie atrakcje, które przygotowali organizatorzy na ten wyjątkowy dla każdego dziecka dzień.
Stowarzyszenie historyczne Bajka zaprezentowało dioramy z epoki wczesnego średniowiecza i sarmacji. Pokazy walk rycerskich, strzelanie z łuków, pokazy sokolnicze oraz pokazy rzemiosła średniowiecznego i nowożytnego, pozwoliły młodemu pokoleniu skonfrontować czasy współczesne z tym co archaiczne. Nie zabrakło również kulinarnej strony z dawnej epoki. Każdy mógł przygotować dla siebie podpłomyk z ulubionymi dodatkami, a następnie upiec go w starym historycznym piecu.
Wydarzenie z okazji Dnia Dziecka bez wątpienia malowała nam historia.
O godz. 13. 00 nastąpiło oficjalne otwarcie wydarzenia. Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Dorota Socik powitała bardzo serdecznie wszystkie dzieci oraz zaproszonych gości, przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, zastępcę Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Kazimierza Porębskiego, gospodarza Gminy Brańszczyk, wójta Wiesława Przybylskiego wraz z przewodniczącą Rady Ewą Wielgolawską, radnymi oraz sekretarzem gminy Beatą Wójcik, członków Związku Piłsudczyków RP Oddziału Ziemi Cudu nad Wisłą powiatu wołomińskiego: płk Andrzeja Michalika, mjr Edwarda Urbanowskiego, mjr Tadeusza Dobczyńskiego, kpt. Andrzeja Jastrzębskiego. Ponadto wydarzenie swoją obecnością uświetnił dowódca 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, płk Leszka Iwańca.
W tym dniu lista powitań była bardzo długa, skierowana także do prof. Stanisława Białousza, zastępcy Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Daniela Choinki oraz do dowódców, prezesów i kierowników instytucji, stowarzyszeń czy też kół, którzy przybyli w większym gronie prezentując stoiska promocyjne: por. Wojciecha Szydlaka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie, nadleśniczego Waldemara Wańczyka i zastępcy Łukasza Łapińskiego wraz z pracownikami z Nadleśnictwa Wyszków, dyrektora Agaty Bartkiewiecz oraz zastępcy Jacka Jarmuły z Centrum Szkolenia Lotniczego w Nagoszewie, prezesa Dariusza Szymanowskiego i członków Stowarzyszenia Wizna 1939, prezesa Koła Łowieckiego „Dzik Wyszków” Sylwestra Runo wraz z towarzyszami, prezesa Ochotniczych Straży Pożarnych Jacka Zalewskiego.
Po powitaniu delegacja udała się odsłonić tablicę pamiątkową, poświęconą Wacławowi Haczyńskiemu. Po złożeniu kwiatów pod tablicą głos zabrał wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski oraz zaproszeni goście.
Popłynęły podziękowania w szczególności do wszystkich zaangażowanych w poszczególne inicjatywy, dzięki którym udało się zorganizować na ten dzień tyle atrakcji.
Po części oficjalnej na wszystkie dzieci czekał spektakl grupy teatralnej Lokomotora i ich program animacyjny. A o godzinie 16.00 spektakl cyrkowy „Amore czyli retro cyrk”.
Przy tej okazji serdecznie chcemy podziękować, Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Radnym Gminy Tadeuszowi Kruszewskiemu oraz Adamowi Błońskiemu za pomoc przy organizacji tablicy poświęconej Wacławowi Haczyńskiemu, Dyrektorowi i pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Andrzejowi Mierzwińskiemu i Dowódcy Garnizonu Ostrów płk. Leszkowi Iwańcowi za poświęcony czas i pomoc przy wydaniu publikacji historycznej pt.” Rotmistrz Wacław Haczyński, Żołnierz czasu wojny, obywatel czasu pokoju…”. Serdecznie dziękujemy za część historyczną oraz artystyczną Grupie Bajka i rekonstruktorom pikniku historycznego oraz grupie teatralnej Locomotora, KGW Turzyniacy, KGW Klub Seniora w Brańszczyku oraz Orkiestra „Darmanista” za piękne występy sceniczne.
Dzień dziecka zakończyliśmy rozdaniem nagród dla zwycięzców konkursów organizowanych przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Brańszczyku.
/GCKSiT w Brańszczyku;
fot. GCKSiT, KW/

685 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wsparcie finansowe z WFOŚiGW w Warszawie na zakup autobusu elektrycznego dla Pułtuska

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie dofinansuje zadanie pn. „Zakup autobusu elektrycznego niskopodłogowego”, które zrealizuje Pułtuskie Przedsiębiorstwo...

Zamknij