ggg ggg
ggg ggg

My dzieci Wolnej Niepodległej Świętej, hołd oddajemy w Godzinie W

Tegoroczne obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stały się wyjątkowym wydarzeniem. Więcej niż zazwyczaj mieszkańców Wyszkowa przybyło oddać hołd powstańcom i uczestniczyć w obchodach pod pomnikiem Gloria Victis przy ul. Pułtuskiej. Na jeden moment w ogłuszającej kalafonii syren alarmowych, nieruchomo, w centralnej części naszego miasta, stanęły samochody i ludzie. Krwawym światłem zapłonęły race, a skłębiony siwy dym otoczył rondo u zbiegu ulic Pułtuskiej i Sowińskiego. A potem usłyszeliśmy skandowane przez młodzież i kibiców Bugu Wyszków wołanie – „Cześć i chwała bohaterom”, które przerodziło się śpiewany przez wszystkich Hymn Polski. Bardzo wzruszający to był moment dla uczestników obchodów 1 sierpnia – daty wybuchu Powstania Warszawskiego przeciwko niemieckiemu najeźdźcy w 1944 roku.

 

fot18Uroczystości poświęcone 73.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego licznie zgromadziły mieszkańców Wyszkowa, mimo, że obchody wypadły w br. we wtorek. Został również przygotowany bardziej niż zwykle rozbudowany program podkreślający wagę tego historycznego momentu w dziejach naszej Ojczyzny. Wyjątkowego, ale przez dziesięciolecia spychanego w niepamięć i świadomie pomijanego.
Obchody w Wyszkowie odbyły się w miejscu, w które upamiętniamy wiele rocznic i dat z naszej historii. 73. rocznica wybuchu otrzymała dodatkową oprawę. Od godziny 16.00 młodzież z Zespołu Szkół na Polonezie w okolicach obchodów przypinała mieszkańcom biało – czerwone wstążki, rozdawała broszurkę zawierającą historię wybuchu powstania i 63 dni jego trwania oraz teksty piosenek do wspólnego śpiewania, które przewidziano w trakcie obchodów. Obok pomników na miejscu uroczystości stanęła również wystawa obrazująca ten zryw patriotyczny z bardziej szczegółowymi opisami heroicznej walki powstańców. Całość obchodów poprowadził Leszek Marszał – naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Gminy w Wyszkowie.
W programie znalazło się wiele punktów, które towarzyszą nam od lat, ale pojawiły się też nowe wzbogacające obchody. Miejscowy poeta, rzeźbiarz i artysta – Mieczysław Joniuk, wyrecytował wiersz „Czerwona zaraza” autorstwa Józefa Szczepańskiego, który doskonale oddał atmosferę oczekiwania powstańców na pomoc stojących po drugiej stronie Wisły Rosjan – tytułowej „czerwonej zarazy”. Wiersz napisał dwa dni przed swoją śmiercią uczestnik Powstania Warszawskiego, który zginął na gruzach Warszawy. Uczniowie klas III b gimnazjum oraz V d szkoły podstawowej z Zespołu Szkół na Polonezie pod kierownictwem swoich wychowawczyń przygotowali montaż słowno-muzyczny. Piosenki patriotyczne m.in.: „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem”, „Serce w plecaku”, „Marsz Mokotowa” oraz „Pałacyk Michla” dopełniały wiersze „Alarm”, „Idę walczyć, Mamo”, „Przyśniła się dzieciom Polska”. Przed godziną 17.00, czyli symboliczną „Godziną W” rozpoczął się koncert pieśni i piosenek z okresu Powstania Warszawskiego i okresu okupacji. Włodzimierz Trzeciak – akordeon oraz Andrzej Wiśniewski i Wiktor Szymonowicz – soliści zachwycili pięknym wykonaniem m.in.: „Hej chłopcy bagnet na broń”, „Deszcz jesienny”, „Walcząca Warszawa”. Koncert kontynuowano po godzinie 17.00 oraz po niezwykle wzruszającej chwili włączeniu się syren zwiastujących „Godzinę W”. Kibice Bugu Wyszków odpalili race i na rondzie uniosły się kłęby dymu oddając atmosferę grozy walczącej, płonącej Warszawy. Zamarł ruch na ulicach, a mieszkańcy zatrzymali się oddając w ten sposób cześć bohaterom Powstania. Upamiętnienie podkreślono odśpiewaniem Hymnu Polskiego. Następnie delegacje: samorządu miejskiego na czele z burmistrzem Wyszkowa Grzegorzem Nowosielskim oraz radnymi, samorządu powiatu z radnymi i wicestarostą Adamem Mrozem, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Ligi Morskiej i Rzecznej, przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, Związku Piłsudczyków, środowisk kombatanckich, harcerzy, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, Klubu Bugu Wyszków wraz z kibicami oraz mieszkańcy gminy Wyszków, złożyli pod pomnikiem Gloria Victis wieńce, kwiaty i zapaliły znicze. Niezwykłą wymowę miała delegacja najmłodszych mieszkańców Wyszkowa, która z powagą przyniosła kwiaty w hołdzie najmłodszym poległym powstańcom Warszawy.
Należy też odnotować krótkie wystąpienie Marka Głowackiego – przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w Wyszkowie, który w imieniu klubu oraz PiS, związków zawodowych, AK i Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, podzielił się z zebranymi przemyśleniami nt. czym jest patriotyzm. Jego zdaniem dziś niektórzy patriotyzm sprowadzają do sprzątania po pieskach, czy płacenia podatków, ale to, czym jest patriotyzm, pokazali powstańcy: jako walkę o swoją ojczyznę, poświęcenie dla niej, szacunek dla tradycji i historii. „To przesłanie płynące z serc powstańców powinniśmy zapamiętać wszyscy, ono będzie aktualne zawsze” – podkreślał na zakończenie.
/Janina Czerwińska/

 

2 606 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal przepysznych polskich chlebów i słodkiego miodu

Tradycyjny, smaczny, na zakwasie i z różnych zbóż, z dodatkami i z pieczoną, chrupiącą skórką - nasz regionalny chleb, a...

Zamknij