ggg ggg

Cześć i Chwała Bohaterom! Kobyłka Pamięta!!!

Tegoroczne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kobyłce, miały wyjątkowo wysoką rangę i niespotykany do tej pory w tym mieście charakter. Stało się tak, dzięki wysiłkom kobyłkowskiego Klubu Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, na czele z Bogdanem Grzenkowiczem.

 

505

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w niedzielę, 28 lutego, już po raz czwarty zorganizowane zostały z inicjatywy Klubu Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce.
Na wniosek przewodniczącego Komitetu, pana Bogdana Grzenkowicza, uroczystości w Kobyłce włączono do kalendarza głównych, ogólnopolskich obchodów, objętych prestiżowym Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Patriotyczne świętowanie zainaugurowane zostało już o godz. 9-ej rano, kiedy to wystartował II Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Wołomin – Kobyłka.
Jak ważna jest Pamięć o Bohaterach i lokalne inicjatywy mające na celu jej kultywowanie, świadczy najwymowniej obecność znamienitych gości w osobach: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka oraz Senatora RP prof. Jana Żaryna, którzy na mecie wręczyli nagrody najlepszym zawodnikom. Swoją obecnością, sportową część obchodów zaszczycili również: burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan oraz burmistrz Kobyłki Robert Roguski.
(W tym miejscu, w imieniu inicjatorów obchodów, szczególne podziękowania za przygotowanie biegu kierujemy pod adresem dyrektora OSiR Wołomin Waldemara Stępczyńskiego, jak również panów: Krzysztofa Gawary, Łukasza Makowskiego, Łukasza Rygało, Jarosława Dąbrowskiego, Jarosława Biesiady, Dariusza Lorantego oraz dyrektora OSiR Kobyłka Piotra Streilaua. Duży wkład w organizację wniosły również dyrektor ZS nr 2 w Kobyłce, OSP Wołomin, OSP Kobyłka, Policja, a także PUL Wołomin).
Główna część uroczystości odbyła się w niedzielne popołudnie w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, gdzie odprawiona została okolicznościowa Msza Święta, a także odbył się Koncert Orkiestry Wojska Polskiego. Następnie, uczestnicy obchodów wzięli udział w przemarszu paradnym ulicami miasta, na czele z Orkiestrą Wojska Polskiego i Kompanią Honorową z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej. Szczególnymi uczestnikami przemarszu byli ostatni żyjący Żołnierze Wyklęci, dla których wygody, kobyłkowscy ułani przygotowali konną bryczkę, oddając w ten sposób szczególny hołd naszym Bohaterom.
Kulminacyjna część obchodów, odbyła się na Placu 15 sierpnia, gdzie odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową.
W imieniu Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, głos zabrał Szef Gabinetu MON pan Bartłomiej Misiewicz. Z kolei, okolicznościowy list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do organizatora obchodów i mieszkańców Kobyłki odczytał pan Bogdan Grzenkowicz.
Wielkie wrażenie na zgromadzonych wywarło przemówienie pani kpt. Weroniki Sebastianowicz ps. „Różyczka”, która wystąpiła w imieniu Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej i naszych czcigodnych weteranów, żyjących na Wschodzie, którzy wciąż odznaczają się niezłomną postawą, broniąc polskości i dobrego imienia naszej Ojczyzny.
Bez wątpienia, to duże wyróżnienie, a przede wszystkim zaszczyt, że jednego dnia tak wiele ważnych osobistości zechciało przyjechać na obchody do Kobyłki.
W imieniu organizatorów uroczystości, składamy najserdeczniejsze podziękowania dla: ks. dziekana Jana Andrzejewskiego, ks. doktora Andrzeja Rusinowskiego, Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, Armii Krajowej „Rajski Ptak” z Wołomina, Radzymina, Wyszkowa, Łochowa, Anny Szarek-Lisiewicz, Grażyny Falkowskiej, Burmistrza Miasta Kobyłka za Patronat, MOK, Policji za sprawną pomoc logistyczną, orkiestry WP, kompanii honorowej, Akcji Katolickiej, pocztów sztandarowych, delegacji składających wiązanki, młodzieży szkolnej z Kobyłki i Radzymina. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce dyrektor PUL z Wołomina pani Agnieszki Kaczyńskiej za wzorcową pomoc w organizacji całodniowych obchodów.
Dzięki wsparciu tak wielu osób, uroczystości miały wyjątkowy charakter, niespotykany do tej pory w Kobyłce. Do zobaczenia za rok.
Cześć i Chwała Bohaterom – Kobyłka Pamięta!
/Bogdan Grzenkowicz,
R. S. Lewandowski/

2 074 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rada Miejska w Radzyminie uhonorowała Mieczysława Chojnackiego ps. „Młodzik” tytułem HONOROWEGO OBYWATELA RADZYMINA

We wtorek, 1 marca w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina w Radzyminie, odbyła się uroczysta Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej,...

Zamknij