ggg ggg

CENTRUM INFORMACJI CYFROWEJ W WOŁOMINIE – PIERWSZY TAKI PUNKT DLA MIESZKAŃCÓW W NASZYM REGIONIE JUŻ DZIAŁA!

W piątek 25.09.2015 r. o godz. 12.30 w Urzędzie Miejskim w Wołominie na I piętrze Urzędu Miejskiego (obok sali konferencyjnej) zostało otwarte Centrum Informacji Cyfrowej.

Uroczystego otwarcia dokonał wiceminister Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Jan Grabiec i senator Anna Aksamit oraz burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan i wicestarosta wołomiński Adam Łossan.
Centra Aktywności Cyfrowej (CAC), które już powstają na terenie kraju, mają zachęcać do korzystania z tzw. e-administracji. To jedno- lub dwuosobowe stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, z których mogą korzystać mieszkańcy. Centra zapewniają możliwość składania przez internet wniosków o wydanie dowodu osobistego, wyrejestrowania samochodu czy korzystania z systemu e-konsultacje społeczne, e-zdrowie oraz udostępniania cyfrowych zasobów kultury. W centrach można potwierdzić m.in. Profil Zaufany, a Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (e-PUAP) umożliwi każdemu, kto uzyska dostępny po zarejestrowaniu profil zaufany, na załatwianie przez internet wielu spraw wymagających dotychczas wizyty w urzędzie.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje przekazać samorządom 2 mln zł na tworzenie Centrów Aktywności Cyfrowej. W tym celu resort ogłosił konkurs, w którym o dofinansowanie swoich działań zmierzających do budowy CAC mogą się ubiegać powiaty oraz gminy miejskie.
– Realna staje się – odległa kiedyś – wizja powszechnego załatwiania spraw urzędowych przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejce – mówił wiceminister Grabiec podczas uroczystości otwarcia Centrum Aktywności Cyfrowej. – Centra zwiększą liczbę obywateli korzystających z e-administracji, co wpłynie na zmniejszenie kolejek w urzędach – wyjaśniał.
Podczas spotkania minister Jan Grabiec zachęcał do tworzenia punktów CAC i wyposażania ich w niezbędne urządzenia, ze środków oferowanych w konkursie. Wspomniał również o najświeższej wiadomości dobrej dla mieszkańców Wołomina i nie tylko. Sejm przyjął ustawę o związkach metropolitalnych. Zadania związku metropolitalnego koncentrują się przede wszystkim na problematyce zagospodarowania przestrzennego oraz komunikacji publicznej. Związek powstanie, jeżeli obejmuje on obszar zamieszkały, przez co najmniej 500 000 mieszkańców i w jego skład wchodzi miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Utworzenia związku będzie wymagało pozytywnej opinii rad:, co najmniej 70 proc. gmin, co najmniej 70 proc. miast na prawach powiatu i co najmniej 50 proc. powiatów.
– „Ustawa metropolitalna to niższe ceny biletów komunikacji publicznej w aglomeracji, i bilety strefowe obejmujące nie tylko duże miasta, ale również gminy i podmioty leżące w ich sąsiedztwie… To szansa na szybszy rozwój wsi i małych miejscowości leżących w odległości kilkudziesięciu kilometrów od dużych miast” – wyjaśniał Wiceminister.

O pozytywnych efektach powstania Centrum mówiła również burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, gdyż jest to rozwiązanie niezwykle dobre i usprawniające kontakt mieszkańców z urzędem.
„Wiele spraw można załatwić przez Internet, z własnego laptopa – podkreślała Burmistrz. Zamiast dwóch wizyt w urzędzie będzie potrzebna tylko jedna – na zarejestrowanie się i uzyskanie dostępu na profil zaufany. Tłumaczyła, że nie jest to coś wyjątkowego, gdyż obecnie w bankach, aby korzystać z bankowości internetowej również należy otrzymać hasła i kody podczas wizyty w placówce. Po to jest stworzone Centrum pomagające mieszkańcom w przejściu na korzystanie z e-administracji i innych możliwości, jakie daje system elektroniczny. Utworzenie punktu burmistrz Elżbieta Radwan traktuje, jako wyjście naprzeciw potrzebom mieszkańców Wołomina. Niezmiernie jest też ucieszona z wiadomości o ustawie metropolitalnej. Wspominała, że rozmawiano o tym 6 – 7 lat temu, kiedy była jeszcze sekretarzem w Gminie Jabłonna. „Warto marzyć, ale i warto konsekwentnie działać. Rozpoczęliśmy od powiatu legionowskiego, kończymy w wołomińskim”. Zapewniała, że doskonale wie jak ważną sprawą jest wspólny bilet. W budżetach rodzin mieszkańców Wołomina przejazdy są znaczącą pozycją: dojeżdżają rodzice do pracy, dzieci do szkoły, młodzież na studia. Jeśli więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach będzie to z korzyścią dla nich i miasta.
Gość specjalny i zaprzyjaźniony – Pani senator Anna Aksamit, zauważyła, godną pochwały postawę burmistrz Wołomina, która nie boi się weryfikacji pracy swoich urzędników, swojej i szerokiego kontaktu z mieszkańcami. Jej zdaniem bardzo potrzeba jest otwartości wobec mieszkańców, ale też potrzeba szacunku dla drugiego człowieka. Jeżeli zaś chodzi o ustawy stwierdziła: „Człowiek robi ustawy, a nie ustawa człowieka”.

Przecięcia wstęgi dokonali: senator Anna Aksamit, wiceminister Jan Grabiec, burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, wicestarosta Adam Łossan, wiceburmistrzowie: Edyta Zbieć i Sylwester Jagodziński.
/Janina Czerwińska/

Galeria zdjęć

1 632 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
PODZIĘKOWANIA, KWIATY I PAMIĄTKOWA STATUETKA DLA BYŁEGO JUŻ DYREKTORA SZPITALA ANDRZEJA SAWONI

Podczas sesji Rady Powiatu Ostrów Mazowiecka, która odbyła się 24 września 2015 r. władze samorządowe oraz radni powiatowi oficjalnie podziękowali...

Zamknij