Jedno miejsce, wiele pokoleń… Wyjątkowy jubileusz 500-lecia Duczek!
W ubiegły weekend, 20–21 czerwca sołectwo Duczki stało się sercem całej Gminy Wołomin. Pod hasłem „Duczki1526 – Jedno miejsce, wiele pokoleń” mieszkańcy, goście oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych spotkali się, by wspólnie uczcić pół tysiąca lat bogatej historii, tradycji i tożsamości tworzonej na przestrzeni wieków. Trzeba przyznać, że Duczki hucznie i przykładnie świętowały monumentalny jubileusz 500-lecia swojego istnienia.Przygotowania do tego wielkiego święta, trwające od dawna, stały się widoczne dla przejezdnych już na kilka dni przed oficjalnymi uroczystościami. Główna droga przebiegająca przez wieś – ul. Willowa zyskała unikalny, historyczny wygląd, na całej jej długości zawisły kolorowe proporczyki. Dekoracja ta nawiązywała bezpośrednio do czasów, kiedy to barwne girlandy zdobiły ulice podczas najważniejszych wydarzeń i odpustów parafialnych. Mieszkańcy odpowiedzieli na ten gest niezwykle dumnie wywieszając biało-czerwone flagi na swoich posesjach, co stworzyło odświętną i uroczystą atmosferę.Ubiegłosobotnie obchody, przy znakomitej pogodzie rozpoczęły się punktualnie o godz. 15.00 uroczystą Mszą Świętą Jubileuszową w Kościele Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Willowej 9.(W tym miejscu trzeba nadmienić, że duchowe wsparcie dla świętującej wspólnoty przekazał także pochodzący z Duczek JE bp Marek Solarczyk, obecnie Ordynariusz Diecezji Radomskiej, który skierował do mieszkańców okolicznościowe słowo duszpasterskie za pośrednictwem mediów społecznościowych).Po zakończeniu Liturgii odbył się przemarsz paradny na Skwer im. Zofii i Jana Mucharskich przy ul. Miłej 10, gdzie o godzinie 16.00 rozpoczęto oficjalną część uroczystości. Kluczowym i niezwykle wzruszającym momentem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy w hołdzie ludziom, którzy przez minione 500 lat budowali tożsamość Duczek. Wydarzenie, którego gospodarzem był Sołtys Duczek Tomasz Świerk uświetniła swoją obecnością Senator RP Jolanta Hibner, a także licznie przybyli goście, przyjaciele wsi i mieszkańcy, m.in.: Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich, Wicestarosta Katarzyna Pazio, Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, Przewodnicząca Rady Miejskiej Aneta Adamus, Proboszcz Parafii MB Częstochowskiej w Wołominie ks. Witold Gajda, Proboszcz Parafii MB Nieustającej Pomocy w Duczkach ks. Adam Ścisłowski, Dyrektor Stacji Muzeum Emilia Oleksiak, reprezentująca Samorząd Mazowsza, Radny Powiatu Piotr Wyszyński, Radni Miejscy, Druhowie OSP, Członkinie KGW Duczki, lokalni Przedsiębiorcy. W imieniu Wicepremiera i Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego list gratulacyjny odczytał Bartosz Gawkowski.„Nie codziennie miejscowość świętuje 500 lat historii. Duczki zrobiły to z ogromną klasą! Ten jubileusz pokazał, że historia tego miejsca to nie tylko daty i archiwalne zapisy, ale przede wszystkim ludzie, rodziny, sąsiedzi i pokolenia, które przez pół tysiąca lat tworzyły tę społeczność” — podkreśla Arkadiusz Werelich, Starosta Wołomiński.Po ceremonialnym posadzeniu pamiątkowego drzewa i oczekiwanym pokrojeniu jubileuszowego...
Więcej...