ggg ggg

Biskup Romuald Kamiński w Ossowie: Na polu wielkich dziejowych zmagań sprawujemy dzisiaj Najświętszą Ofiarę Jezusa Chrystusa

Tradycyjnie, jednym z głównych punktów obchodów 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie była uroczysta Msza Święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku, którą odprawiono we wtorkowy poranek, 15 sierpnia. Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.

Liturgię w intencji wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas walk na ziemiach: Ossowa, Radzymina i wielu innych miejscowości, o których powinniśmy pamiętać odprawiono o godz. 9:30.
(Poprzedziła ją poranna modlitwa przy Krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Skorupki).
Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej JE bp Romuald Kamiński.
Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna Konkatedralnego Chóru Kamionek oraz Orkiestry Symfonicznej, uświetniła ją obecność Pocztów Sztandarowych oraz wojskowej asysty honorowej.
We Mszy Świętej, którą zainaugurowało odśpiewanie pieśni „Matko Zwycięska z Kamionka” udział wzięło wielu znamienitych gości, a wśród nich m.in.:
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Senator Jolanta Hibner, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł Zdzisław Sipiera, Doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz, Dyrektor Gabinetu Politycznego MON Łukasz Kudlicki, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak, Konrad Rytel, Michał Prószyński, Przedstawiciel Marszałka Woj. Mazowieckiego Karol Małolepszy, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wicestarosta Piotr Borczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wiesław Mędrzycki wraz z Radnymi, Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć wraz z Wiceburmistrz Katarzyną Rostek i Radnymi, Zastępcy Burmistrz Wołomina: Dariusz Szymanowski i Łukasz Marek, Burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Radzyminie Elżbieta Darka i Wiceprzewodniczący Wiesław Solarz, Przewodniczący Rady Gminy Dąbrówka Sławomir Rosa, Wicewójt Poświętnego Marek Szałwia, Przewodnicząca Rady Gminy Strachówka Anna Ołdak, Prezes Fundacji PKO Aleksandra Mazur, Zastępca Dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej płk Renard Skrzypczak, Dyrektor Muzeum WP Paweł Żurowski, Kierownik Muzeum Biwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie Jarosław Stryjek, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st. bryg. Tomasz Cybul. Honorowymi gośćmi uroczystości byli przedstawiciele Rodzin Bohaterów
1920 roku na czele z bratanicą ks. Skorupki p. Anna Rogaska oraz Grupa Rowerowa z Sulejówka, która w tym roku przyjechała do Ossowa już po raz dwudziesty!
Nie zabrakło także młodzieży, w tym kadetów LO w Urlach oraz I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie.
Na wstępie bp Romuald Kamiński podziękował wszystkim, którzy opiekują się miejscami pamięci o Bitwie Warszawskiej i przypomniał o przypadającej w tym roku 130 rocznicy urodzin ks. Ignacego Skorupki. W trakcie homilii podkreślił, że wydarzenia sprzed 103 lat zmieniły losy trwającej wojny:
– Na polu wielkich dziejowych zmagań sprawujemy dzisiaj Najświętszą Ofiarę Jezusa Chrystusa. Wydarzenia, które miały tu miejsce zmieniły losy wojny i stały się podstawą zwycięstwa. Cały świat był zadziwiony, że po zaledwie dwóch latach, dzięki ogromnemu heroizmowi, obroniliśmy Ojczyznę. Papież Jan Paweł II wielokrotnie odnosił się do wygranej w 1920 roku, mówiąc o wielkim znaczeniu walk. Podkreślał też rolę wiary i Matki Boskiej wspierającej Polskę, i naszych żołnierzy podczas starcia z bolszewikami – mówił bp Kamiński przywołując pamiętną wizytę Ojca Świętego na Cmentarzu Poległych w Radzyminie, która odbyła się 13 czerwca 1999 roku.
Biskup Warszawsko-Praski przypomniał, że jedynym pewnym sojusznikiem w życiu jest Pan Bóg:
– W 1920 roku cieszyliśmy się z niepodległości, ale radość ta nie trwała długo. Granice płonęły, trzeba było walczyć. Pamiętając o bohaterach, musimy pamiętać, że Bóg jest najpewniejszym sojusznikiem, nawet kiedy brak
pomocy od innych.
Na zakończenie Mszy Św., w imieniu organizatorów głos zabrał Starosta Adam Lubiak, który okolicznościowe wystąpienie rozpoczął od przywołania treści Odezwy Rady Państwa do Żołnierzy z 27 VIII 1920 r. zakończonej słowami „A Ojczyzna w dalekie pokolenia wdzięczna Wam będzie…”:
– Ta wdzięczność trwa i trwać będzie. Jej świadectwem jest nasza tu obecność. Tak jak co roku dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej Zwycięskiej za ten wspaniały triumf polskiego oręża oraz za wielki dar, jakim dla ówczesnej Polski byli jej nieustraszeni obrońcy. Siłą rzeczy w tym ossowskim Sanktuarium nasze myśli płyną przede wszystkim, ku żołnierzom 8 Dywizji Piechoty, którzy stoczyli bój o Ossów, w tym ku złożonemu z gimnazjalistów i studentów 1 Batalionowi 236 Pułku Piechoty Ochotniczej, którego lotnym kapelanem był ks. Ignacy Skorupka. Ale wdzięcznym wspomnieniem obejmujemy również pozostałych walczących na przedmościu Warszawy oraz na innych odcinkach frontu. To ich indywidualny heroizm przekształcający się w zbiorowe bohaterstwo, ich ofiarność i poświęcenie, duchowa siła i miłość Ojczyzny pozwoliły odrzucić śmiertelnego wroga od Warszawy. To zwycięstwo nie tylko ocaliło Niepodległą, ale także umożliwiło trwającą prawie 20 lat budowę nowoczesnego państwa polskiego – mówił Starosta Adam Lubiak.
– Dziś, kiedy obchodzimy 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej i pamiętamy o ks. majorze Ignacym Skorupce niech ta historia przypomni nam, jak ważne jest dążenie do wartości, za które warto oddać swoje życie. Niech jego bohaterstwo stanowi dla nas wszystkich wzór do naśladowania i przypomnienie, że jako wspólnota jesteśmy w stanie pokonać wszelkie trudności, kiedy trzymamy się razem, w imię wspólnego dobra. Niech ta rocznica stanie się okazją do wzmacniania więzi społecznych i kształtowania przyszłości naszego regionu i kraju w duchu patriotyzmu, jedności i zrozumienia – zaapelował Starosta składając życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego i prosząc o gromkie brawa dla współczesnych obrońców polskich granic. – Niech Matka Boża Zwycięska zawsze nad nami czuwa – powiedział dziękując osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w przygotowanie tegorocznych obchodów oraz przekazując na ręce bp. Kamińskiego bukiet kwiatów.
Po zakończeniu Liturgii i powitaniu gości przez Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Hannę Skrzypczak, odczytane zostały listy okolicznościowe, skierowane do uczestników obchodów w Ossowie. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał prezydencki Doradca Tadeusz Deszkiewicz. List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał Wiceminister Piotr Uściński. List od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał Łukasz Kudlicki, zaś pismo od Ministra Edukacji Narodowej Przemysława Czarnka odczytała I Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek.
Na zakończenie głos zabrał Burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, który przekazał pozdrowienia z Miasta Marszałka Piłsudskiego i wraz z Wojciechem Kisielem – pomysłodawcą pielgrzymek rowerowych z Sulejówka do Ossowa złożył na ręce Starosty Adama Lubiaka podziękowanie za 20-letnią współpracę.
Po zakończeniu Mszy Świętej zgromadzeni udali się na Cmentarz Bohaterów 1920 roku, gdzie odbył się Apel Pamięci Oręża Polskiego. Po salwie honorowej oficjalne delegacje złożyły wieńce na ossowskiej nekropolii.

/opr. R.L.;
foto: Powiat Wołomiński, KW/

314 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uroczyste obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ząbkach

Wydarzenia upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Ząbkach, odbyły się w niedzielne przedpołudnie, 13 sierpnia. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Św....

Zamknij