ggg ggg ggg ggg

Uroczyste obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ząbkach

Wydarzenia upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Ząbkach, odbyły się w niedzielne przedpołudnie, 13 sierpnia. Uroczyste obchody rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny, w Kościele Św. Trójcy.

Okolicznościowej liturgii przewodniczył kapelan z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk. dr Robert Dębiński, a mszę koncelebrował wikariusz Parafii p.w. Św. Trójcy ks. Dawid Więcek.
Oprawę muzyczną zapewnił Chór Miejsko – Parafialny „Cantores Misericordiae” pod batutą Liliany Bach oraz sygnalista z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. We wspólnej modlitwie licznie uczestniczyli mieszkańcy Ząbek i zaproszeni goście.
Po mszy nastąpił przemarsz paradny, przy udziale batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej pod Pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r., gdzie odbył się Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty. Ksiądz kapelan zmówił modlitwę za poległych. Uczestnicy uroczystości mieli także okazję wysłuchać, wykonanego przez sygnalistę utworu „Śpij Kolego”, który grany jest w hołdzie poległym żołnierzom.
Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Jolanta Hibner, Senator RP, która nawiązując do walk z 1920 roku,
przedstawiła postać swojego dziadka, który pochodził z Krakowa, skąd przybył, by pracować na rzecz niepodległości, za co otrzymał Krzyż Niepodległości, przyznany mu przez Przewodniczącego Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości na podstawie zarządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 13.09.1933 r.
Piotr Uściński, Minister Rozwoju i Technologii przekazał list okolicznościowy, który odczytał Robert Świątkiewicz, radny miasta Ząbki. W liście minister podkreślił rolę historyczną Bitwy Warszawskiej, gdzie zmierzyły się siły dobra i zła i gdzie ogromne znaczenie dla zwycięstwa miał hart ducha naszych rodaków. Minister podkreślił, iż w obliczu zagrożeń płynących ze Wschodu teraz potrzebujemy jedności. Zaapelował, by Polaków połączyła troska o losy naszej Ojczyzny, gdyż bezpieczeństwo Polski jest w interesie każdego Polaka.
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego także przekazał list okolicznościowy, który wręczył Małgorzacie Zyśk, Burmistrzowi Miasta Ząbki, Karol Małolepszy (obecnie dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Otwocku, wcześniej dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ząbkach). Karol Małolepszy zabierając głos, wspomniał jak w latach 90-tych, wraz z p. dyrektor Piskorek rozmawiali z mieszkańcami Ossowa, którzy uczestniczyli w historycznych wydarzeniach z 1920 r. na naszych terenach. Zachęcił, szczególnie młodych ludzi, by wybrali się do Ossowa i przeszli szlakiem gimnazjalistów z „Władysława IV”.
Małgorzata Zyśk, Burmistrz Miasta Ząbki gorąco podziękowała przybyłym na ząbkowską uroczystość gościom i mieszkańcom. Swoje podziękowania skierowała do: ks. płka dr Roberta Dębińskiego -kapelana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego; ks. Dawida Więcka – wikariusza z Św. Trójcy w Ząbkach; księży proboszczów z ząbkowskich parafii oraz z okolicznych parafii; Senator RP Jolanty Hibner; Dowódcy Batalionu Dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej płka Piotra Osińskiego oraz żołnierzy z batalionu; muzyków z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego; przedstawicieli Powiatu Wołomińskiego, w tym radnej Anny Uścińskiej; przedstawicieli policji i straży pożarnej powiatowej i gminnej; Chóru Miejsko – Parafialnego „Cantores Misericordiae” pod batutą dyrygent Liliany Bach, a także: radnych gminnych i powiatowych oraz kombatantów, burmistrzów i wójtów okolicznych miejscowości, dyrektorów szkół i pozostałych placówek miasta Ząbki i powiatu wołomińskiego, a przede wszystkim – ząbkowskiej młodzieży, która corocznie uczestniczy w uroczystościach; pocztów sztandarowych wojska, szkół i innych organizacji oraz zebranych gości w tym przedstawicieli lokalnego biznesu i mieszkańców; ząbkowskich wędkarzy z koła nr 61; 1553 Jednostki Strzelców oddziału Ząbki, którzy pomogli w zorganizowaniu uroczystości wraz z komendantem strzelców Mirosławem Sobieckim, który uroczystość poprowadził.
Burmistrz podkreśliła, że dopóty trwa naród, dopóki młodzież umie kochać Ojczyznę. I właśnie za naukę patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, skierowała szczególne podziękowania do nauczycieli i pedagogów oraz do rodziców.

/Iwona Potęga, foto: Tomasz Gmitrzuk;
źródło: UM Ząbki/

474 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Nie zawsze można być w Radzyminie”?Czy „Radzymin został wygumkowany, jak za czasów sowieckich”?

We wtorek, 15 sierpnia na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie, odbyły się główne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej...

Zamknij