ggg ggg

Niedziela w Kamieńczyku, czyli jak miodem, chlebem i specjałami witano gości (05.08.2014)

3 sierpnia 2014 r. w naszej turystycznej enklawie – Kamieńczyku, miejscowości położonej u ujścia Liwca do rzeki Bug, na chętnych czekało mnóstwo atrakcji.

To już III Festiwal Miodu i Chleba zorganizowany na historycznym rynku Kamieńczyka przez Gminę Wyszków i przy udziale społeczności kamieńczykowskiej. Tradycyjnie rozpoczęto od udziału w mszy świętej odprawionej przez ks. proboszcza Kazimierza Sztajerwalda w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Od rana zaś wokół Rynku Tadeusza Kościuszki oraz bocznych ulic rozstawiały się stoiska wystawców i kramy z drobiazgami. Imprezę otworzył burmistrz Grzegorz Nowosielski oraz ks. proboszcz Kazimierz Sztajerwald, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł, radni: Kazimierz Turek, Jan Abramczyk i Wojciech Rojek. Zapraszamy na stronę gazety www.kurier-w.pl, gdzie zamieściliśmy film z nagraniem wypowiedzi burmistrza Grzegorza Nowosielskiego. „Niech to dzisiejsze święto będzie okazją do dzielenia się dobrem wśród nas” – mówił ks. proboszcz. A było, czym się dzielić: mnóstwo wystawców z niezwykle smacznymi i pachnącymi specjałami naszej ziemi, bogaty program artystyczny, wystawy, pokazy degustacje i konkursy. Nie sposób było się nudzić.
Swoje wyroby oferowali m.in.: Powszechna Spółdzielnia Spożywców „PSS” w Wyszkowie (duży asortyment chlebów, bułek i bułeczek, wypieków, ciast i ciasteczek, pierogów), Justyna Morawska „JPJM” (decoupage, wyroby z drewna), Paweł Palichleb (pieczywo domowego wypieku, mąkę do wypieku chleba, dodatki do chleba, miód, galanteria wiklinowa), Rychlik Iwona, Krystyna Świeżek (rękodzieło, deski, obrazy), Beata Zborowska (pracownia krawiecka i artystyczna MERRITT), P. Wyrzykowska, Sewerynówka, z gminy Sterny (chleb, wędlina, piwo, podpiwek), Lech Bieliński (pszczelarstwo), Grzegorz Kaflik (Agroturystyka u Kaflika), Zofia i Jerzy Klonowscy (gospodarstwo agroedukacyjne hodowla kóz), Joanna Orlicz (gospodarstwo agroturystyczne), Janusz Romanowski. Sebastian Romanowski (Cukiernia-piekarnia), „Ostoja Kamieniecka” Jerzy Sadkowski (ryby, ciasta, zupa), Tomasz Bernatowicz (miody), Anna Chojnacka (sery korycińskie, góralskie, kozie), „KONESER” Julian Bielawski (wędliny), Piekarnia „RATUSZOWA” Siedlce (pieczywo), Bar Popularny z Wyszkowa (chleb ze smalcem, chleb na miodzie), Barć Kamieniecka (miód), Pracownia Moko, Monika Kołakowska (pierogi), „Smak tradycji” (tradycyjne wędliny), Tradycyjne lody z Broku, „Mleks” Wyszków.

dscf6914
Impreza pomyślana jest, jako szeroka promocja naszego regionu, więc nie brakowało stoisk z miodami, chlebem i wszelkimi potrawami wykonanymi w tradycyjny sposób i z produktów naturalnych. Goście, miejscowi i turyści oraz letnicy przebywający w pięknych lasach i nad rzekami całej okolicy mogli skosztować wyrobów, a przy okazji spróbować je wykonać! Na chętnych czekał znakomity kucharz wraz z pomocnikami, który przeprowadził warsztaty pieczenia chleba ze Spółdzielni Socjalnej „Dobra Ekonomia” z Bartoszyc. Wystawy : „Dawne i współczesne ule” oraz „Od ziarenka do bochenka” pozwalały poznać pracę w pasiece, a nawet na dokonanie próby (niełatwej) ręcznego młócenia zboża. Pszczelarze gościli mnóstwo gości zainteresowanych właściwościami leczniczymi miodów lub też tylko degustującymi przepyszny miód z wybranej pasieki. Czekał nie tylko chleb, miód, ale też znakomita zabawa. Koncert Radzymińskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Zbigniewa Kusia zachwycił nie tylko muzyką w wykonaniu młodych artystów, ale i partiami wokalnymi oraz aranżacjami niezrównanych piosenek Marka Grechuty. Czas umilały koncerty zespołów: „Sława” z Zabrodzia, „Wyszkowiacy”, Kapeli Łochowskiej i „Kurpianka – Cepelia” z Kadzidła. Spodobał się niecodzienny spektakl dzieci i młodzieży CSiR z Tłuszcza pt. „Zostań ambasadorem ekologii” realizujące projekt finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pod opieką pań: Moniki Beredy, Małgorzaty Wdziekońskiej i Mileny Tomaszewskiej.
Jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Wały Jagiellońskie z charyzmatycznym Rudi Schubertem, który nie tylko śpiewał swoje znane piosenki takie jak: „Wars wita was”, „Monika, dziewczyna ratownika”, „Ciebie brak”, ale zabawiał publiczność żartując i tryskając humorem.

Nie mogło zabraknąć konkursów. Dla dzieci pytania były łatwe, a nagrody kuszące, dla dorosłych na szybkość np. zbijanie i drutowanie ramek do uli, w konkurencji zlizywania miodu z talerza. Miejscowy oddział Ochotniczej Straży Pożarnej wykonał brawurowy pokaz ratowania człowieka, który nagle upadł na ziemię nieprzytomny tuż obok sceny. Dzielnych strażaków zaproszono na scenę, przedstawiono, a na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie z wiedzy na temat numerów alarmowych. Z rąk strażaków otrzymały upominki za prawidłowe odpowiedzi. Niezwykle sympatycznym było obdarowywanie najmłodszych widzów maskotkami – pszczółkami przez prowadzącego imprezę. Na dzieci czekały również: dmuchane zjeżdżalnie, plac zabaw, bryczka z prawdziwym kucykiem oraz ścianka wspinaczkowa dla najodważniejszych. Dorośli mogli przysiąść w ogródkach gastronomicznych lub zaopatrzyć się w prezentowane na stoiskach smakołyki. Obok swoje podwoje szeroko otworzyło Muzeum Etnograficzno – Historyczne i jego opiekun Henryk Słowikowski. Dla bardziej ruchliwych miłośników turystyki udostępniono przejażdżki promem do Brańszczyka. Wielką popularnością cieszył się konkurs ekologiczny przygotowany przez grupę z Centrum Sportu i Rekreacji z Tłuszcza. Nagród, czyli sadzonek drzewek bardzo szybko zabrakło.
Podczas Festiwalu miał swoją premierę tzw. Quest „Spacerkiem po Kamieńczyku” przygotowany przez Gminę Wyszków we współpracy z Fundacją Questingu w ramach projektu „Przygotowanie kompleksowej oferty turystycznej na terenie gminy Wyszków” współfinansowanego ze środków UE. Questing to nowy trend w turystyce, łączy w sobie elementy gry terenowej w poszukiwanie skarbu z harcerskimi podchodami, to nowe spojrzenie na walory dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu.
Festiwal w Kamieńczyku to była wspaniała inicjatywa, gości przybyło mnóstwo, a pogoda dopisała, więc obecnie wypada czekać na czwarty, przyszłoroczny festiwal, który jak myślimy będzie jeszcze bardziej urozmaicony i ciekawy.


Gmina Wyszków od Samorządu Województwa Mazowieckiego otrzymała środki na realizację „Festiwal Miodu i Chleba 2014” w Kamieńczyku, który został zrealizowany w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Kwota dofinansowania zadania wyniosła 50 000 zł, przy czym całkowity koszt realizacji projektu to 82 774,72 zł.
Ambasadorzy Ekologii zaprezentowali na scenie krótki program edukacyjny, a ponadto podczas trwania całej imprezy funkcjonował punkt informacyjno-edukacyjny również powstały w ramach projektu p.t. „Kampania – Zostań ambasadorem ekologii”. W punkcie można było uzyskać informacje z takich tematów jak; oszczędzanie energii, pojęcie recyklingu, odnawialne źródła energii. Dodatkowo dla wszystkich chętnych, którzy odpowiedzą na kilka prostych pytań z zakresu ekologii i ochrony środowiska przewidziane były nagrody.

Galeria zdjęć

2 709 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Bocian Biały – symbol Mazowsza” – jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu rozstrzygnięta… (29.07.2014)

,,Do kraju tego, gdzie winą jest dużą Popsować gniazdo na gruszy bocianie Bo wszystkim służą… tęskno mi Panie” (C .K....

Zamknij