ggg ggg ggg ggg

„Bocian Biały – symbol Mazowsza” – jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu rozstrzygnięta… (29.07.2014)

,,Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie
Bo wszystkim służą… tęskno mi Panie”
(C .K. Norwid)

 

Koło Przyrodnicze „Orlik”, działające przy Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pil. Mariana Pisarka w Radzyminie już od dziesięciu lat jest organizatorem szkolnego konkursu fotograficznego pt: „Bocian biały – symbol Mazowsza”, który ma zachęcać do prowadzenia wiosenno-letnich obserwacji tych niezwykłych ptaków.

Głównym celem konkursu jest bowiem rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody i jej poszanowanie przez uczniów oraz pogłębianie wiedzy o środowisku przyrodniczym, potrzebach i sposobie jego ochrony. W naszym konkursie oprócz wykonania zdjęć ważne jest przybliżenie wiedzy o tych pięknych ptakach, ich zwyczajach ewidencjonowaniu bocianich gniazd na terenie gminy Radzymin oraz obserwacja ich życia i rozwoju.

1
W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu wzięło udział 15 młodych fotografów, którzy w sumie zgłosili aż 135 autorskich zdjęć, wykonanych na terenie gminy Radzymin i sołectw z nią sąsiadujących. Komisja sędziowska po bardzo burzliwych obradach postanowiła przyznać: pierwsze miejsce dla Doroty Wardak z klasy IVb; drugie miejsce (ex aequo) dla Pawła Wardaka z klasy VIb i Angeliki Skóra z klasy Vc, oraz trzecie miejsce dla Mateusza Kielczyka z klasy IV b.
Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i interesujące nagrody książkowe.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu. Natomiast wszystkich Czytelników zachęcamy nie tylko do podziwiania konkursowych prac młodych przyrodników, ale również do bliższego przyjrzenia się bocianom w naturze, podczas wakacyjnych pieszych i rowerowych wycieczek za miasto. Warto tym szczególniej, że już za kilka tygodni, ptaki te zbierać się będą do odlotu. Poniżej, przedstawiamy kilka niezwykłych bocianich ciekawostek, które zebrali dla Państwa organizatorzy tegorocznej edycji konkursu:

Słów kilka o ptakach, z których co czwartego uważa się za Polaka…

Bocian biały (Ciconia ciconia) jest ptakiem chronionym, należącym do rzędu ptaków brodzących z rodziny bocianowatych, który składa się z 19 gatunków. Zamieszkuje tereny środkowej i wschodniej Europy, również północną Afrykę, środkową Azję i Azję Mniejszą.

2

Bociany mają jednakowe biało – czarne upierzenie, długi czerwony dziób i długie czerwone nogi, Osiągają ponad 100 cm długości, 200 cm rozpiętości skrzydeł i około 80 cm wysokości. Samica jest nieco mniejsza od samca. Ich waga waha się od 2,7 do 4,4 kilograma. Bociany najchętniej zamieszkują tereny wilgotne, nizinne o otwartych przestrzeniach z grupami drzew i niezbyt wysoką roślinnością, często w pobliżu ludzkich osad. Są drapieżnikami odżywiającymi się drobnymi bezkręgowcami, rybami, płazami, gadami i małymi gryzoniami.
W Polsce największe zagęszczenie populacji bociana stwierdzono na obszarach północno-wschodnich i wschodnich. (W tym miejscu warto przypomnieć, że w miejscowościach Tykocin i nieodległej od niego kolonii Pentowo na Podlasiu znajduje się Europejska Wioska Bociana).
Bocian biały dość licznie występuje również w okolicach Radzymina i Wyszkowa. Bardzo często gnieździ się w pobliżu ludzkich osad, na słupach telegraficznych, kominach, dachach, czy też wysokich drzewach. Do Polski z zimowego odpoczynku pierwsze bociany przylatują w drugiej połowie marca. (Ciekawostką może być fakt, że pierwsze przylatują samce. Dopiero kilka dni później pojawiają się samice). Kwiecień upływa bocianom na naprawie gniazd. Potem nadchodzi pora lęgowa. Samica znosi od 2 do 5 jaj w dwudniowych odstępach. W maju, po około 35-dniowym wysiadywaniu wykluwają się bocianie pisklęta, które szybko rosną. Bociani rodzice muszą się mocno natrudzić zapewniając swoim pociechom odpowiednią ilość pożywienia. W czerwcu młode ptaki całymi dniami podskakują na gnieździe, machając skrzydłami i trenując w ten sposób mięśnie. Na początku lipca młode bociany osiągają rozmiary dorosłych osobników. Wciąż uczą się sztuki latania, aby pod koniec lipca lub na początku sierpnia być w stanie wykonać samodzielny lot. Po upływie około 70 dni są już samodzielne. W ciągu dnia żerują z rodzicami by na noc powrócić do gniazda. Pod koniec sierpnia są już gotowe do odlotu na zimowe żerowiska w południowej Afryce. Drogę długości ponad 8 tysięcy kilometrów przebywają w ciągu czterech miesięcy, pokonując dziennie ponad 200 kilometrów . Niestety, dla wielu z nich jest to droga nie do przebycia, ponieważ w kilku krajach masowo i dla rozrywki strzela się do przelatujących bocianów. Na szczęście, służby konsularne RP już od kilku lat podejmują coraz skuteczniejsze starania, aby ten barbarzyński proceder został ukrócony.

3
Styczeń bociany spędzają na afrykańskich żerowiskach, będąc i tam bardzo często obiektem polowań miejscowej ludności. W drogę powrotną m.in. do Polski zbierają się na początku lutego, by pod koniec marca zawitać do naszego kraju. Warto w tym miejscu z dumą stwierdzić, że wracają tłumnie, bowiem co czwarty bocian żyjący na świecie gnieździ się w Polsce, a więc ma polskie obywatelstwo!
(I jak tu nie szanować, podziwiać i kochać bociana – symbolu naszej radzymińskiej, mazowieckiej, polskiej ziemi, czyli „Kraju tego” jak pisał Norwid „gdzie winą jest dużą popsować gniazdo na gruszy bocianie. Bo wszystkim służą”).
/opr. Koło Przyrodnicze „Orlik”, R.L. foto: Laureaci X edycji konkursu/

5

2 585 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Koncert Orkiestr Dętych (29.05.2014)

To już 95 lat, jak, 24 lipca 1919 roku utworzono w II Rzeczypospolitej Policję Państwową. Na pamiątkę tamtego wydarzenia właśnie...

Zamknij