ggg ggg

Czterdzieści kilometrów sieci kanalizacyjnej za sześćdziesiąt pięć milionów złotych… Za unijne pieniądze Radzymin zrobił więcej, niż przewidywał projekt !!!

W miniony piątek, 21 marca w Miejskiej Sali Koncertowej im. F. Chopina odbyła się konferencja prasowa podsumowująca największą inwestycję budowlaną w Radzyminie, czyli realizowany przy udziale środków z europejskiego Funduszu Spójności czteroletni projekt pod nazwą „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów w Gminie Radzymin”.

1

 

 

– Dziś możemy się cieszyć tym, że wybudowaliśmy nie 30 a 40 kilometrów sieci kanalizacyjnej, że wybudowaliśmy nie 7 a 12 przepompowni i praktycznie drugi, bliźniaczy obiekt oczyszczalni ścieków. Czyli, za uzyskanie środki z Unii Europejskiej, wykonaliśmy naprawdę dużo dobrej roboty dla miasta – podkreśliła z dumą podczas konferencji Małgorzata Klimkiewicz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Radzyminie. Pani prezes przyznała jednocześnie, że nie było to zadanie ani lekkie, ani łatwe, ani tym bardziej przyjemnie.

Schemat modernizacji i rozbudowy Oczyszczalni Ścieków Komunalnych w Radzyminie
– Dlatego też pragnę podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu: Burmistrzowi Zbigniewowi Piotrowskiemu, a więc sprawcy całego przedsięwzięcia, który widział więcej, lepiej i dalej. Dziękuję pracownikom firmy, głównemu inżynierowi zakładu Mirosławowi Dobczyńskiemu, kierownikowi oczyszczalni Annie Jabłońskiej za to, że zamieniona w plac budowy oczyszczalnia przez trzy lata pracowała bez przerwy. Dziękuję Agacie Królikowskiej za to, że odzyskała cały VAT, który mieliśmy odprowadzić i że trzymała pod kontrolą wydatki. Dziękuję też paniom z działu technicznego za mrówczą pracę przy dokumentacji i wykonane materiały objętości małej ciężarówki – mówiła Małgorzata Klimkiewicz.
Słowa podziękowania dopełnione zostały pamiątkowymi statuetkami, które otrzymali: Artur Dąbrowski – prezes WFOŚiGW, Małgorzata Skucha – prezes NFOŚiGW, Michał Filipek – koordynator projektu z ramienia NFOŚiGW, Paweł Piskorski – inżynier projektu, Małgorzata Mackiewicz – Mikulska, Jan Wilczyński, radni: Paweł Dąbrowski i Cezary Wnuk -przewodniczący Rady Miejskiej w poprzedniej kadencji, Andrzej Siarna – wiceburmistrz Radzymina oraz Andrzej Nocoń – były wiceprezes WFOŚiGW, a obecnie Naczelnik Wydziału Dróg Powiatu Wołomińskiego, pod adresem którego szczególne słowa podziękowania skierował też burmistrz Piotrowski, podkreślając, że realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia na preferencyjnych warunkach, jakie dzięki ówczesnemu wiceprezesowi panu Noconiowi Radzymin otrzymał z wojewódzkiego funduszu, jako druga po Modlinie gmina na Mazowszu. Z kolei, sam burmistrz Zbigniew Piotrowski odebrał statuetkę jako pierwszy, a wręczająca ją prezes Klimkiewicz powiedziała, że w jej wyobrażeniu jest to „rura, która na początku była tak skręcona, a teraz jest zakopana pod ziemią poziomo”. W dowód uznania, gospodarz Miasta Cudu nad Wisłą uhonorował panią prezes pięknym bukietem kwiatów humorystycznie zaznaczając, że powołanie Małgorzaty Klimkiewicz na stanowisko prezesa PWIK sp. z o.o. było dla niego drugą najważniejszą po wyborze małżonki decyzją w życiu. – Wtedy nie wyobrażałem sobie nawet, że aż tak wspaniale będzie wyglądała realizacja i konfiguracja spółki pod jej kierownictwem – komplementował burmistrz dodając, że kolejnym ważnym elementem było stworzenie Rady Nadzorczej spółki pod kierownictwem Andrzeja Mazura.
Okolicznościową galę podziękowań zwieńczyło złożenie na ręce burmistrza Zbigniewa Piotrowskiego, listu gratulacyjnego, który w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika przekazała dyrektor departamentu w Urzędzie Marszałkowskim Wioletta Grajda.
Na zakończenie konferencji, tuż przed wyświetleniem pokazu na temat projektu, w imieniu władz powiatu wołomińskiego głos zabrał przewodniczący Rady Paweł Solis:
– Wszystkim Wam serdecznie dziękuję w imieniu władz powiatu wołomińskiego, bo to co zrobiliście dla mieszkańców Radzymina to jest również coś, czym możemy się pochwalić w powiecie wołomińskim. Jest to krok milowy w rozwoju naszego powiatu. Radzymin dołączył do grona najbardziej rozwijających się miast, wyróżniających się na Mazowszu, ale myślę, że też na tle powiatu wołomińskiego. I za to panie burmistrzu i pani prezes serdecznie dziękuję, bo rzeczywiście wykonaliście świetną pracę, która będzie służyła naprawdę wielu mieszkańcom – mówił Paweł Solis przyznając, że gdy 20 lat temu jako burmistrz rozpoczynał budowę SUW i oczyszczalni nie przypuszczał nawet, że to wszystko aż tak się rozwinie. – Jak wiecie, szefuję teraz wołomińskiej spółce wodociągowo-kanalizacyjnej i muszę powiedzieć, że tylko Wam pozazdrościć. Macie świetną Radę Nadzorczą, w tym Andrzeja Mazura, który jest świetnym fachowcem i nie ukrywam, że zabiegamy o niego. Przyjechałem tutaj podpatrzeć i może też skorzystać z doświadczeń burmistrza Piotrowskiego – wyznał przewodniczący Rady Powiatu, po czym dodał:
– Mam nadzieję, że razem z panem burmistrzem uda nam się zrealizować sprawę połączenia Wołomina i Radzymina. Ponieważ siedzibą powiatu jest Wołomin, natomiast Radzymin historycznie jest powiatem. I gdyby te dwa miasta symbolicznie połączyć, ponieważ w Radzyminie jest ulica Wołomińska, a wiem, że jeszcze nie ma kanalizacji, zaś w Wołominie jest ulica Radzymińska, którą w tym roku chcemy skanalizować – to gdyby te dwie ulice kiedyś się spotkały, wówczas moglibyśmy powiedzieć, że aglomeracja wołomińsko-radzymińska jest w pełni uzbrojona, i że stworzyliśmy wspaniałe warunki do życia mieszkańców naszego regionu – powiedział Paweł Solis, życząc na zakończenie prezes Małgorzacie Klimkiewicz dużo nowych przyłączy i klientów.
Ze swej strony również przyłączamy się nie tylko do tych życzeń, ale i gratulacji.
/Rafał S. Lewandowski,
foto: Jacek Góral/

Słów kilka na temat projektu „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów
w Gminie Radzymin”…

Ostatnie roboty budowlane w ulicach miasta i gminy zakończyły się w listopadzie zeszłego roku. Obecnie sieć liczy łącznie ponad 65 km długości i dostęp do niej posiada ok. 7 600 mieszkańców Radzymina.
Już 70 % z zaplanowanych do podłączenia nieruchomości korzysta z nowej sieci kanalizacji sanitarnej, natomiast w centrum miasta w kwadracie ulic Armii Krajowej, M. Konopnickiej, Jana Pawła II i gen. S. Maczka jest to ponad 90 % potencjalnych użytkowników.
Od września 2013 r. ścieki gminne są oczyszczane przez całkowicie zmodernizowaną oczyszczalnię o podwojonej przepustowości – obecnie na poziomie 4400 m3/d (70 000 RLM). Radzymińska oczyszczalnia pracuje w oparciu o niskoobciążony osad czynny. Tym samym poprawiła się jakość oczyszczonych ścieków, które osiągnęły wartości zgodne z obowiązującymi przepisami krajowymi i z dyrektywami Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, że całkowity koszt inwestycji wyniósł 65 619 741,67 PLN. Realizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który pokrywa 85 % kosztów kwalifikowalnych.
Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z zagospodarowaniem osadów w Gminie Radzymin została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie pożyczki, w kwocie 16.429.000 złotych.

3 619 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Do Ossowa płyną pieniądze !!! – 269 tys. złotych dotacji na modernizację pawilonu ekspozycyjnego to dopiero początek…

Już niebawem na terenie Parku Kulturowego w Ossowie (powiat wołomiński), w miejscu trwale związanym z ,,Cudem nad Wisłą’’, rozpoczną się...

Zamknij