ggg ggg

Do Ossowa płyną pieniądze !!! – 269 tys. złotych dotacji na modernizację pawilonu ekspozycyjnego to dopiero początek…

Już niebawem na terenie Parku Kulturowego w Ossowie (powiat wołomiński), w miejscu trwale związanym z ,,Cudem nad Wisłą’’, rozpoczną się prace modernizacyjne istniejącego pawilonu ekspozycyjnego. W minioną środę , 19 marca w obecności wicemarszałka województwa mazowieckiego Krzysztofa Grzegorza Strzałkowskiego podpisana została umowa na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.

900

Film dokumentalny, historyczna aplikacja edukacyjna na telefony, sala konferencyjna, kabina wrażeń, punkt informacji turystycznej – to wszystko jeszcze w tym roku ma powstać w Ossowie, głównie dzięki pozyskanej dotacji.
Przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego dofinansowanie pozwoli m.in. na remont i wyposażenie budynku. Z puli środków europejskich inwestycja otrzyma dokładnie 269.875 złotych. Całkowity koszt projektu wyniesie natomiast 324.500 złotych.
W ubiegłą środę, w obecności starosty wołomińskiego Piotra Uścińskiego i radnego powiatowego Andrzeja Michalika, umowę w tej sprawie podpisali: wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor Parku Kulturowego Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920r. Maksym Gołoś.
– Dotacja, którą otrzymamy to niemal połowa naszego rocznego budżetu, dlatego bardzo cieszymy się, że doceniono nasz projekt. Jeszcze w kwietniu rozpoczną się prace budowlane w pawilonie, który zostanie podzielony na kilka pomieszczeń, zostaną tu podłączone media. Jednak dokładny harmonogram prac będzie uzależniony od terminu podpisania kolejnej umowy – z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, od którego mamy dostać kolejne 200 tys. złotych dofinansowania, za które zamierzamy dokonać prac budowlanych w pawilonie – tłumaczy Maksym Gołoś, dyrektor Instytucji. – Dotacja obejmuje jednak nie tylko pawilon. Za otrzymane pieniądze powstanie również film dokumentalny o Ossowie, aplikacja edukacyjna na urządzenia mobilne oraz tzw. infokiosk, czyli punkt informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia – dodaje.
Całkowity koszt projektu wyniesie 324 tys. złotych. Oznacza to, że część pieniędzy Instytucja musi wyłożyć z własnego budżetu. Jednakże, jak obiecał podczas podpisywania umowy wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, Ossów może liczyć na wsparcie przy realizacji projektów mających na celu doprowadzenie do tego, by setna rocznica Bitwy Warszawskiej miała rangę państwową. Jako osoba związana z powiatem wołomińskim wicemarszałek wyraził też radość, że kontynuowane są działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury turystycznej w Ossowie, z którym czuje się związany, ponieważ bywał tu niejednokrotnie, jeszcze jako uczeń szkolny.
O potrzebie inwestowania w Ossów mówił również podczas ubiegłośrodowego spotkania burmistrz Wołomina Ryszard Madziar. – Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że powołując Samorządowa Instytucję Kultury obraliśmy właściwy kierunek. Pamiętajmy, że do 2020 roku, czyli do 100-ej. rocznicy Bitwy Warszawskiej będą nas prowadzić kolejne ważne obchody – takie jak 100-na, rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej czy wybuchu I Wojny Światowej – podkreślał.
Warto w tym miejscu nadmienić, że podpisana 19 marca umowa to nie koniec inwestycji w Ossowie. W tym roku Samorządowa Instytucja Kultury w Ossowie wraz z Urzędem Miejskim w Wołominie planuje bowiem rozpocząć prace nad projektem budowlanym muzeum w oparciu o koncepcję funkcjonalno-architektoniczną, którą zaprezentowano w sierpniu ubiegłego roku.
Wedle zapowiedzi, muzeum, którego budowa szacowana jest wstępnie na kilkanaście milionów złotych, ma być otwarte jeszcze przed setną rocznicą Bitwy Warszawskiej.
/opr. Maciej Czerski,
R.S. Lewandowski/

1 181 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Perełka kształcenia zawodowego (25.03.2014)

Starosta Wołomiński Piotr Uściński, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk oraz dyrektor Zespołu Szkół w Tłuszczu Grażyna Marszał zaprosili młodzież szkół gimnazjalnych,...

Zamknij