ggg ggg
ggg ggg

78. rocznica Zbrodni Katyńskiej

W kwietniu 2018 roku przypada 78. rocznica Zbrodni Katyńskiej, która odcisnęła niewyobrażalne piętno na Narodzie Polskim. Choć od tej straszliwej zbrodni minęło tak wiele lat, Polacy wciąż pamiętają o tragicznych losach swoich rodaków, rozstrzelanych z rąk sowietów.

Bohaterów Katynia, bo tak należy o nich mówić, zamordowano wiosną 1940 roku. Byli to głównie oficerowie Wojska Polskiego, policji, urzędnicy państwowi, a także przedstawiciele kultury i nauki. Ciała ofiar zapomniane i bezimienne na zawsze miały spoczywać w grupowych mogiłach, tak aby świat nigdy się nie dowiedział o tej zbrodni. Jednak, głównie dzięki determinacji rodzin poległych oraz działaczy społecznych, którzy walczyli o prawdę o Katyniu, możemy dzisiaj ją przekazywać kolejnym pokoleniom.
W gminie Małkinia Górna od lat uczniowie szkół obchodzą ten dzień w sposób niezwykle uroczysty, organizując apele oraz montaże słowno – muzyczne poświęcone pamięci kpt. Czesławowi Adamowi Papiewskiemu zamordowanemu w Charkowie oraz kpt. Adolfowi Rajewskiemu zamordowanemu w Katyniu, oddając w ten sposób hołd wszystkim zamordowanym i pielęgnując historię o Katyniu.
Katyń już na zawsze pozostanie częścią tragicznej historii Polski. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza w przeddzień zbliżającej się 8-ej rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginął Prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński wraz z innymi przedstawicielami państwa polskiego oraz załogą lotu.
To ważne byśmy potrafili godnie pielęgnowali pamięć, zwłaszcza w sercach młodego pokolenia, które jest przyszłością naszego Narodu.

/Info/

208 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Uczniowie i Kadra I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej w Wołominie na świątecznej trasie biegu Awakening Nature – Adrenaline Rush 2018

W Wielką Sobotę, 31 marca w Radotkach pod Płockiem, odbyła się kolejna edycja elitarnego biegu dla najwytrwalszych - Adrenaline Rush,...

Zamknij