ggg ggg ggg ggg ggg

78. rocznica bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem

Niedziela 17 września była ostatnim, kulminacyjnym dniem obchodów 78. rocznicy bitwy stoczonej na polach Łętownicy i Andrzejewa we wrześniu 1939 roku.

 

fot1

Na ten dzień zaplanowano bogaty i urozmaicony program uroczystości. W godzinach porannych władze samorządowe gminy Andrzejewo oraz gminy Szumowo, a także zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Pani Bernadeta Krynicka w asyście pocztów sztandarowych złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy w Łętownicy. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia wieloformatowego malowidła ściennego wykonanego na ścianie budynku OSP w Łętownicy. Mural przedstawiający motyw kampanii wrześniowej z 1939 roku zaprojektował i wykonał rysownik i jednocześnie członek Stowarzyszenia „Wizna 1939” – Piotr Karsznia. Jest on także współautorem podobnego malowidła, które od kilku miesięcy widnieje na ścianie budynku w centrum Andrzejewa.
Tego dnia, wzorem ubiegłego roku zaplanowano II Masowy Bieg Śladami Bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Na starcie biegu, w Łętownicy stanęło 113 uczestników w szerokim przedziale wiekowym, z czego najmłodszy miał niecałe 7 lat. Najszybszy biegacz na pokonanie drogi z Łętownicy do Andrzejewa potrzebował blisko 20 minut. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale. Dodatkowo dla najlepszych w kategoriach: mężczyzn i kobiet oraz najmłodszy uczestnik ufundowane zostały przez firmę AGD Pasterski z Kobyłki wysokiej klasy rowery.
Tradycyjnie w Kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie, w intencji poległych żołnierzy odprawiona została uroczysta Msza św. połączona z uroczystym przemarszem na cmentarz parafialny i złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy. Tam też odbył się uroczysty Apel Poległych. Przemarszowi towarzyszyły wystrzały z działa wzorowanego na tych, jakie brały udział w działaniach wojennych pod Andrzejewem.
Uroczystości w Andrzejewie swoją obecnością zaszczycili samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego oraz przedstawiciele służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych i harcerze. Przybyło także kilkanaście pocztów sztandarowych m.in. z jednostek OSP, szkół i organizacji kombatanckich. Po powrocie z cmentarza rozpoczęły się zawody kawaleryjskie z udziałem m.in. ułanów z Zarąb Kościelnych, Ostrołęki czy Radzymina. Zwycięzcą zawodów okazał się ułan Arkadiusz Kulesza.
Dla wszystkich zainteresowanych w zabytkowych murach starej plebani przygotowana została wystawa przedstawiająca historię obchodów bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem oraz miejsc z nią związanych. Prawdziwą gratką dla miłośników militariów była zorganizowana w budynku wystawa zabytkowej broni i wszelkiego rodzaju artefaktów pochodzących z epoki, związanych z działaniami zbrojnymi w okolicach Andrzejewa. Swoje zbiory szerszej publiczności udostępnili zarówno lokalni kolekcjonerzy jak i pasjonaci z odległych miejscowości naszego kraju. Przybyli goście mogli skosztować także pysznej żołnierskiej grochówki przyrządzonej w tradycyjny sposób w kuchni polowej.
Tegoroczne obchody 78. Rocznicy Bitwy stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem dofinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
/info Gmina Andrzejewo/

3 188 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Umowa na modernizację strażnicy w Starych Załubicach podpisana!

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, podpisał umowę z firmą „Energodomy” z Warszawy na modernizację strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Załubicach....

Zamknij