ggg ggg
ggg

Umowa na modernizację strażnicy w Starych Załubicach podpisana!

Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, podpisał umowę z firmą „Energodomy” z Warszawy na modernizację strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Załubicach. Planowany termin zakończenia adaptacji budynku OSP zaplanowano na kwiecień 2018 roku. Wykonawca wydzieli w nim m.in. część przeznaczoną na cele kulturalno-edukacyjne.

 

fot2

Wartość inwestycji to ponad 1,1 mln złotych. Godne odnotowania, iż gmina Radzymin zdobyła na ten cel 605 tysięcy złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Modernizacja budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Załubicach polega na wydzieleniu dwóch odrębnych funkcjonalnie części – pomieszczeń na piętrze wykorzystywanych na potrzeby OSP oraz parteru zaadaptowanego pod cele kulturalno-edukacyjne.
Na dole powstanie świetlica o powierzchni 140 m2. Dzięki przesuwnej ściance będzie dzielona na dwa mniejsze pomieszczenia w zależności od potrzeb i charakteru urządzanych w budynku inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych. Nowy charakter siedziby OSP wzmocni także drewniany taras, dzięki któremu w sezonie wiosenno-letnim będzie możliwość organizowania imprez kulturalno-edukacyjnych na zewnątrz.
Odrębne funkcjonalnie części budynku zostaną wydzielone przez osobne wejścia z zewnątrz. W ramach modernizacji budynek zyska także zaplecze w postaci kuchni i zmywalni. Dobudowana zostanie kotłownia, pełniąca dodatkowo funkcje magazynowe. Dzięki zamontowaniu kotła gazowego budynek zacznie korzystać z nowego źródła ogrzewania. W celu poprawy wyglądu i parametrów cieplnych planuje się ocieplenie budynku. Wnętrze siedziby OSP zostanie ponadto przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Integralną częścią modernizacji budynku OSP w Starych Załubicach będzie wyposażenie części edukacyjno-kulturalnej w sprzęt muzyczny i elektroniczny. Na liście zakupów jest m.in. pianino cyfrowe, cztery gitary elektryczno-akustyczne, dziesięć instrumentów typu Melodyka do nauki opanowywania rytmów, cztery aparaty fotograficzne, rzutnik multimedialny z ekranem, autolektor dla osób niewidomych i niedowidzących. OSP zyska także nowe meble: regały na książki oraz krzesła i biurka na których staną nowe komputery z oprogramowaniem użytkowym.
Sprzęt zostanie wykorzystany zgodnie z założeniami programu „Rozwój społeczny i kulturalny mieszkańców wsi poprzez adaptację budynku OSP Stare Załubice pod cele kulturalno-edukacyjne”. Planowane jest wykorzystanie sal na zajęcia muzyczne, plastyczne, informatyczne, a także spotkania teatralne oraz literackie. Program ośrodka kultury przewiduje także m.in. organizację kursów nauki języków obcych oraz powołanie do życia klubu miłośników gier planszowych.
– Cieszę się, że siedziba OSP zostanie nie tylko gruntownie wyremontowana, ale zyska nowe funkcje i stanie się także ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym dla miejscowej społeczności – mówi burmistrz Krzysztof Chaciński. – Modernizacja budynku zakłada harmonijne korzystanie z budynku przez strażaków i społeczność lokalną. Stare Załubice zyskują ciekawe miejsce do integracji i spędzania pożytecznie wolnego czasu – dodaje.
Zgodnie z zapisami umowy, której podpisanie odbyło w piątek, 15 września w radzymińskim magistracie, w obecności burmistrza Krzysztofa Chacińskiego oraz prezesa firmy „Energodomy” Sp. z o.o. Marcina Kukawskiego, inwestycja zrealizowana zostanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. To oznacza, że Wykonawca odpowiada zarówno za zaprojektowanie budynku i proces budowlany, jak też za uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, aby przekazać budynek od użytkowania. (Warto nadmienić, że to nie pierwsza tego rodzaju inwestycja na terenie gminy Radzymin. W formule „projektuj i buduj” powstał nowoczesny budynek Przedszkola nr 2 przy ulicy Witosa w Radzyminie).
Przewidywany termin zakończenia modernizacji strażnicy nad Rządzą to kwiecień przyszłego roku. /opr. D.K.K., R.L./

 

fot1

284 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W hołdzie zmarłym Przyjaciołom Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej…

W ubiegły piątek, 22 września w Kolegiacie Radzymińskiej, odprawiona została  Msza Święta w intencji zmarłych w czasie tegorocznych wakacji: ppłka...

Zamknij