ggg ggg
ggg ggg

75. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Godzina „W” obchodzona w Wyszkowie

Tradycyjnie już w Wyszkowie, 1 sierpnia o godz. 16: 45 społeczność miasta spotyka się przy rondzie w ul. Pułtuskiej i ul. gen. Józefa Sowińskiego, obok skweru, gdzie usytuowano są pomniki „Gloria Victis” i „Rajski Ptak”. Pragną godnie oddać hołd bohaterskim mieszkańcom Warszawy walczącym o wolność w Powstaniu Warszawskim, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944.

75 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” w Warszawie wybuchło powstanie. W Powstaniu Warszawskim, udział wzięło ok. 40 – 50 tys. powstańców i trwało przez 63 trzy dni od 1 sierpnia 1944 r. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej niezwykle krwawej okupacji, w której Polska znalazła się wraz z wybuchem II wojny światowej 1 września 1939 r. oraz dominacji sowieckiej, kolejnego okupanta ziem polskich. Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny bój z wojskami niemieckimi, który z braku możliwości dalszej walki zakończono 2 października1944 r. Symboliczny początek Powstania Warszawskiego w całej Polsce, a także w Wyszkowie, upamiętniamy 1 sierpnia w godzinie „W”- 17:00. Jak, co roku zebrani odśpiewali hymn, zostały włączone syreny alarmowe, stojąc na baczność wyszkowianie oddali hołd bohaterom powstania, złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikami „Gloria Victis” i Armii Krajowej „Rajski Ptak”. W uroczystości udział wzięli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych miasta Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego, przedstawiciele partii politycznych, kombatanci, harcerze z Hufca Rój Promienistych, reprezentacje stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, przedstawiciele WKU i szkół. Wśród zebranych był także znakomity gość – minister cyfryzacji Marek Zagórski, który te wyjątkowe chwile uczczenia pamięci wybuchu Powstania Warszawskiego dzielił wraz z mieszkańcami Wyszkowa. Zarówno minister M. Zagórski jak i burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski podkreślali, jak niezwykłym zrywem polskiego społeczeństwa było Powstanie Warszawskie. Chcieli być wolni i wolność zawdzięczać sobie, a my dziś czcimy pamięć nie tylko bohaterów powstania, ale bohaterów w całej Polsce, czcimy męstwo, bohaterstwo i tradycję. Kilkoma wspomnieniami podzielił się z uczestnikami obchodów mieszkaniec gminy Wyszków Maciej Knop, wnuczek Powstańca Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej o pseudonimie „Szczawik”.
/K.W.; fot. www.wyszkow-i-okolice.pl/

411 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Festiwal Miodu i Chleba wspaniałą promocją Kamieńczyka i gminy Wyszków

VIII Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku tradycyjnie już odbył się w ubiegłą niedzielę, 4 sierpnia 2019 r. przy pięknej...

Zamknij