ggg ggg

74. rocznica Bitwy pod Andrzejewem i Łętownicą (17.09.2013)

W dniach 12-13 września 1939 roku pomiędzy Andrzejewem, a Łętownicą rozegrała się krwawa bitwa zakończona rozbiciem przez Niemców  polskiej 18. Dywizji Piechoty.  Rocznicę twego wydarzenia uczczono w Andrzejewie w ubiegła niedzielę 15 września, składając hołd pod Mauzoleum oraz pomnikiem Żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym.

dscf0084

W obchodach udział wzięły władze samorządowe powiatu reprezentowane przez starostę ostrowskiego Zbigniewa Kamińskiego, wójta Michała Rutkowskiego wraz z radnymi gminy Andrzejewo oraz poczty sztandarowe i mieszkańcy. Rozpoczęto mszą świętą w intencji poległych i zmarłych żołnierzy dywizji, a odprawioną w kościele parafii pw. WNMP w Andrzejewie. Nabożeństwo celebrował ksiądz proboszcz dr Jerzy Kruszewski.  Uroczystość na cmentarzu parafialnym uświetnił pododdział honorowy i posterunek żołnierzy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa. Tradycyjnie już obchody rozpoczęto od hołdu złożonego w Mauzoleum poświęconym żołnierzom, którzy tu zginęli i zostali pochowani: zastępcy dowódcy płk Aleksandra Hertel oraz ponad 400 żołnierzy 18. Dywizji Piechoty.  Po wprowadzeniu sztandarów m.in. Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych, Związku AK, Wojska Polskiego, strażaków oraz szkół m.in. Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie i harcerzy, został odegrany przez orkiestrę strażacką Hymn Państwowy. Następnie do zebranych zwrócił się starosta Zbigniew Kamiński i wójt Michał Rutkowski nawiązując do rocznicy i jej znaczenia dla nas wszystkich dzisiaj. Na temat zdarzeń i bitew, które miały miejsce w okolicach Andrzejewa mówił w okolicznościowym przemówieniu – prof. Józef Kossecki – syn gen. Kosseckiego ciężko rannego w bitwie dowódcy Dywizji.
Kolejnym i niezwykle wzruszającym momentem obchodów był Apel Pamięci oraz salwa honorowa dla uczczenia 74. rocznicy bitwy pod Łętownicą i Andrzejewem. Po czym trębacz odegrał „Hasło WP”, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Mauzoleum, miejscem poświęconym poległym żołnierzom Dywizji walczącej z Niemcami w 1939 r. Były to delegacje: starostwa powiatu ostrowskiego, burmistrza Ostrowi Maz, Wojska Polskiego, kombatantów i szkół. Tą część uroczystości zakończyło odegranie sygnału „Śpij kolego” i „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego”.  W podkreśleniu patriotycznej atmosfery obchodów niewątpliwie miał wpływ program artystyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. 18 Dywizji Piechoty w Andrzejewie zakończony odśpiewaniem hymnu szkoły. W drugiej części uroczystości zebrani wraz z Pododdziałem Honorowym i pocztami sztandarowymi przeszli pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej, poległych w bitwie pod Czerwonym Borem, która odbyła się w dniach 22 – 23 czerwca1944 roku., gdzie delegacje ponownie złożyły wieńce i uczczono pamięć poległych chwilą zadumy i modlitwy.
Zakończono obchody wspaniałym pokazem jeździeckim przygotowanym przez grupę jeźdźców z oddziału ułanów działającego przy parafii w Zarębach Kościelnych, którzy podczas głównych uroczystości na cmentarzu również trzymali wartę honorową.  /J.Cz./

Galeria zdjęć

2 463 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ruszyli w las… i przynieśli 339 kg grzybów (17.09.2013)

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków, Gmina Długosiodło i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w niedzielę 15 września amatorów grzybowego szaleństwa zaprosili na...

Zamknij