ggg ggg

Ruszyli w las… i przynieśli 339 kg grzybów (17.09.2013)

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków, Gmina Długosiodło i Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w niedzielę 15 września amatorów grzybowego szaleństwa zaprosili na Wielkie Grzybobranie do Puszczy Białej w okolicach Długosiodła.

dscf1337

Na apel odpowiedziało wielu znanych aktorów, dziennikarze i samorządowcy. Do Długosiodła przybył również gość specjalny – wicepremier Janusz Piechociński, który wraz z rodzina uczestniczył w grzybobraniu, a Radosław Rybicki – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego reprezentował Urząd Marszałkowski oraz marszałka Adama Struzika. Udział w imprezwi wziął również Konrad Grzybowski, dyrektor RDLP w Warszawie. Z kolei starosta wyszkowski Bogdan Pągowski nie tylko wystąpił jako włodarz powiatu, ale osoba dopingująca gorąco drużynę samorządowców. Okazało się również, że w festynie uczestniczyło całkiem sporo zaprzyjaźnionych gości: burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, wójt Wąsewa Rafał Kowalczyk, wicestarosta wyszkowski Zdzisław Bocian, wójt Zabrodzia Tadeusz Michalik.


Pod opieką leśników 30 drużyn wyruszyło, nie o świcie (!), ale ok. godziny 10.00 w lasy Puszczy Białej, aby konkurować między sobą w ilości zebranych grzybów. Otwarcia corocznego „Wielkiego Grzybobrania” dokonał wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski oraz nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, a licznie przybyli uczestnicy festynu czekając na efekty rywalizacji mogli wziąć udział w przygotowanych atrakcjach, a przede wszystkim w degustacjach przygotowanych przez poszczególne sołectwa i okoliczne miejscowości. Swoimi specjałami kusiły stoiska kół łowieckich: potrawy z dziczyzny, pasztety, naleweczki… trudno opisać słowami. A te regionalne rarytasy pań z sołectw: zupa grzybowa, paszteciki nadziewane grzybami i rewelacyjna nalewka z aronii serwowana na stoisku Klubu Seniora z Bloch – bajkowa. O grzybach można było dowiedzieć się mnóstwo dzięki wystawie „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” zaprezentowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie oraz wydawnictwom przygotowanym przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Leśnicy za trafne odpowiedzi na temat lasu i grzybów wręczali sadzonki drzew leśnych. Można było także zapoznać się z pracami leśnymi np. w konkursie cięcia piłą drewna, wspinaniu na pal czy uczestniczyć w pokazie maszyn i urządzeń leśnych. Na stoisku Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”, przygotowanym przez leśników z Nadleśnictwa Ustroń, dzieci mogły własnoręcznie budować i rozbierać drewniany dom, co spotkało się z wielkim entuzjazmem najmłodszych budowniczych ubranych w specjalne ochronne kolorowe kaski. Powodzeniem cieszył się również leśny makijaż i Ścieżka Leśnego Poszukiwacza Przygód. Czekając na ogłoszenie wyników publiczność oklaskiwała występy: Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych, dzieci i młodzieży szkół z Długosiodła, chóru z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, Sygnalistów Myśliwskich „AKTEON” z Wydziału Leśnego stołecznej SGGW. Wszystkich zaciekawił pokaz ptaków drapieżnych, a wieczorem rozbawił występ kabaretu OTTO.


Wreszcie nadszedł wyczekiwany moment – powrót drużyn i ważenie grzybów oraz ogłoszenia wyników.
W kategorii aktorów I miejsce zajęła drużyna w składzie: Olga Bończyk, Jolanta Fraszyńska, Paweł Królikowski z żoną Małgorzatą Ostrowską – Królikowską i bratem – Rafałem Królikowskim. Wspólnie zebrali 14,69 kg grzybów. Wśród przedstawicieli mediów zwyciężyło (po raz trzeci) Wydawnictwo Grupa Media z ilością 38 kg grzybów, a kolejne: Tuba Wyszkowa i Głos Wyszkowa.
I miejsce wśród samorządowców z 53 kg grzybów zajął – Klub Przyjaciół Wyszkowa w składzie: Danuta Kukwa, Wiesława Gietka, Witold Składanowski, Marek Siekierski. Grupa samorządowców starostwa powiatu wyszkowskiego uzbierała 33 kg grzybów i zajęła II miejsce, a III miejsce drużyna Ministerstwa Gospodarki reprezentowana przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego i małżonkę osiągając wynik 19,85 kg uzbieranych grzybów. Królową Wielkiego Grzybobrania została Oliwia Pokora, a królem – Jerzy Grabowski.
W trakcie przedstawiania wyników i nagradzania drużyn grzybiarzy organizatorzy podali też zwycięzców innych konkursów.
 

W konkurs na najlepszą nalewkę zwyciężył sołtys Bloch – Sławomir Plakwicz za nalewkę „Uśmiech Teściowej”, II miejsce Teresa Paradowska, III miejsce Wiktoria Minkiewicz.

Konkurs „Na najsmaczniejszą potrawę myśliwską”:
– I miejsce Koło Łowieckie Zlot za carpaccio z jelenia z sosie truflowym
– II miejsce Koło Łowieckie Bór za carpaccio z jelenia,
– III miejsce Koło Łowieckie Dzik za steki z jelenia.

Konkurs na regionalną potrawę ogłoszony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodła wygrała Urszula Niziołek – sołectwo Grądy Szlacheckie, II miejsce – Stowarzyszenie Inicjatyw Białegobłota, a III sołectwo Stare Suski. Wielkie Grzybobranie zakończono potańcówką przy muzyce Zespołu STYL i koncertem Zespołu MAXX DANCE.
/J.Cz./

Galeria zdjęć

3 154 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skarbem jest rodzina, przyjaciele, dom i miłość (17.08.2013)

Słowa te są częścią motta przyświecającego dorocznej, już ósmej imprezie pn. „Familijne Pożegnanie Lata” zorganizowanej 14 września w Domu Pomocy...

Zamknij