ggg ggg ggg

27 Tłuszczańskie Biesiady, czyli „Literackie kreacje z żartem, dźwiękiem i wdziękiem”

21 kwietnia 2023 r. pasjonaci książek: bibliotekarze i czytelnicy po raz kolejny w Tłuszczu mogli się spotkać i cieszyć się biesiadą składającą się z książek, kontaktem ze słowem pisanym, mówionym i śpiewanym.

Tłuszczańskie Biesiady z Książką organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Tłuszczu od lat zapraszają na doroczne spotkanie, które promowało m.in.: literaturę podróżniczą, muzyczną, biograficzną, historyczną, literaturę faktu i wiele innych. W tegorocznej edycji promowano bardzo bogatą w bibliotece ofertę literatury obyczajowej, z której czytelnicy najczęściej korzystają. Przedstawia ona losy bohaterów wykreowanych przez autora, ale jednocześnie ich perypetie są odzwierciedleniem tego, co rzeczywiście może się przytrafić każdemu człowiekowi. Jak mówiła we wstępie, po powitaniu gości i mieszkańców, dyrektor biblioteki Bogumiła Boguszewska: „Biesiady z Książką to cykliczne wydarzenie, organizowane przez nas już 27 raz. Jak wiecie, wydarzenie to pozwala na osobisty kontakt z pisarzami, aktorami, artystami, ludźmi sztuki i kultury. Przede wszystkim jednak podczas Biesiad możemy się bezpośrednio zapoznać na kiermaszu z najnowszą ofertą wydawniczą wielu polskich wydawnictw”. W ,,Biesiadzie z Książką” uczestniczyli bibliotekarze z siedziby głównej w Tłuszczu oraz z filii biblioteki otwartych na terenie gminy Tłuszcz. Jak się okazuje jest to niewątpliwą zasługą bardzo dobrze zorganizowanej pracy na rzecz propagowania czytelnictwa w gminie i z dużym poparciem samorządu, i Burmistrza Tłuszcza. Ze strony samorządu przybyli: radny powiatowy Sławomir Klocek i burmistrz Jadowa Dariusz Kokoszka, Paweł Fydryszek, przewodniczący Komisji Kultury
w Radzie Gminy Tłuszcz oraz dyrektorzy instytucji, m.in. dyrektor Centrum Kultury Sportu i Rekreacji Wiola
Roguska, dyrektor ZGKiM w Tłuszczu Rafał Wiatrak, dyrektorzy szkół oraz przedszkola i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestniczyły również Panie Dyrektorki z bibliotek w Wołominie, Strachówce, Kobyłce i Ząbek.
Biesiadę oficjalnie otworzyła dyrektor Bogumiła Boguszewska oraz burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk. Tłuszczańskie święto książek było okazją do złożenia życzeń z okazji zbliżającego się i obchodzonego 8 maja Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz nagrodzenia najlepszych czytelników, którzy odebrali nagrody z rąk Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka oraz gościa spotkania Beaty Golatowskiej z Biblioteki Wojewódzkiej.
Nagrody otrzymali następujący czytelnicy:
Filia w Chrzęsnem – Regina Urynowicz,
Filia w Jarzębiej Łące – Ewa Kur,
Filia w Jasienicy – Hanna Białek,
Filia w Kozłach – Bogumiła Nowak,
Filia w Miąsem – Jadwiga Sasin,
Filia w Mokrej Wsi – Małgorzata Czuba,
Filia w Postoliskach – Patrycja Grzywacz,
Filia w Stryjkach – Emilia Szczepanik,
Biblioteka w Tłuszczu dla dzieci – Jakub Miąskiewicz,
Biblioteka w Tłuszczu dla dorosłych – Maria Suchenek.
Sprawy obyczajowe i sprawy przywar narodowych znakomicie wyśmiali, i z wdziękiem wyśpiewali zaproszeni artyści w myśl hasła przewodniego tegorocznych Biesiad „Literackie kreacje z żartem, dźwiękiem i wdziękiem”. Żartu, dźwięki i wdzięku z całą pewnością nie zabrakło za sprawą Filipa Borowskiego- satyryka, tekściarza, aktora, konferansjera, założyciela warszawskiego „Kabaretu Filip z konopi” oraz występującej na wielu europejskich i światowych scenach, lubianej przez publiczność, legendarnej wokalistki o niezwykle pięknym głosie – Marleny Drozdowskiej. Przy znanych piosenkach takich jak: „Radość o poranku”, „Blaszany księżyc”, „Gdy mi ciebie zabraknie” i najnowszej premierowej – „Na zawsze nic” publiczność bawiła się świetnie, a artystka również wykonała jeden z utworów wraz z Burmistrzem Tłuszcza i Burmistrzem Jadowa, ku uciesze wszystkich zebranych. Na zakończenie podziwiano także wspólny występ piosenkarki z Panią Jadzią, która wyróżniła się entuzjastycznym aplauzem podczas występów. Zakończono spotkanie poczęstunkiem z pysznych dań i ciast.
Na pewno tegoroczna ,,Biesiada z Książką” czytelnikom i wszystkim gościom pozostawiła wiele pozytywnych wspomnień i zachęciła ich do udziału w następnych spotkaniach.

/Janina Czerwińska/

393 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„Polska Jest Jedna – Inwestycje Lokalne”

W ubiegłą niedzielę, 23 kwietnia w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie, odbyło się spotkanie z cyklu „Polska Jest Jedna...

Zamknij