ggg ggg ggg ggg

„Polska Jest Jedna – Inwestycje Lokalne”

W ubiegłą niedzielę, 23 kwietnia w Powiatowym Centrum Kultury Fabryczka w Wołominie, odbyło się spotkanie z cyklu „Polska Jest Jedna – Inwestycje Lokalne”, z udziałem m.in.: Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz nowego Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego.

W trakcie spotkania w Wołominie podsumowano 8 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości, podczas których dzięki bezprecedensowym funduszom przeznaczonym na inwestycje lokalne w ramach wieloletnich programów takich jak m.in.:
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Fundusz Solidarnościowy oraz programów społecznych m.in. 500+, 300+, 14. emerytura, łącznie do samorządów i mieszkańców z Powiatu Wołomińskiego trafiło blisko 2,5 mld złotych.
W wydarzeniu wzięli udział parlamentarzyści, starostowie i członkowie zarządu powiatów, wójtowie i burmistrzowie, radni wojewódzcy powiatowi i gminni, sołtysi, przedstawicielki kół gospodyń wiejskich, druhny i druhowie jednostek OSP oraz licznie przybyli mieszkańcy. Wśród uczestników znaleźli się m.in.: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska, Wiceminister Rozwoju i Technologii Piotr Uściński, Poseł na Sejm RP Zdzisław Sipiera, Europoseł Ryszard Czarnecki, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński, Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego: Katarzyna Lubiak, Joanna Bala, Łukasz Kudlicki, Łukasz Gołębiewski i Stefan Traczyk, Starosta Wołomiński Adam Lubiak, Wicestarosta Wołomiński Piotr Borczyński, Wicestarosta Legionowski Konrad Michalski, Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Adam Pietrzak, Burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć, Burmistrz Marek Jacek Orych, Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński, Burmistrz Zielonki Kamil Michał Iwandowski, Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski, Wójt Strachówki Piotr Orzechowski, Wójt Poświętnego Sylwester Niźnik oraz Wójt Klembowa Rafał Mathiak.
Organizatorzy spotkania wspólnie z samorządowcami na konkretnych przykładach pokazali, co zostało zrobione dla polskiego samorządu w Powiatach: Legionowskim, Wołomińskim, Nowodworskim i Warszawskim Zachodnim. Kwota rządowego wsparcia tylko dla samorządów z wymienionych czterech powiatów przekroczyła 5 mld złotych!
– Dzięki bezprecedensowym funduszom przeznaczonym na inwestycje lokalne przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, stanęliśmy w obliczu szansy na niespotykany do tej pory w historii skok cywilizacyjny oraz realizację zapowiadanych i długo oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji poprawiających jakość życia i sprzyjających rozwojowi naszych wspólnot lokalnych – powiedział Pełnomocnik Okręgu nr 40 Prawa i Sprawiedliwości, a zarazem Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Warto zauważyć, że w czasach, gdy władzę w Polsce sprawuje Rząd Prawa i Sprawiedliwości Powiat Wołomiński zyskał m.in.: nowy budynek Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, nową siedzibę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wołominie i Punktu Paszportowego, Powiatowe Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne i Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kobyłce, modernizacje dróg powiatowych zwiększające bezpieczeństwo oraz jakość życia mieszkańców, inwestycje w obszarze kultury i rozwój powiatowych instytucji kultury tj.: Powiatowe Centrum Kultury Fabryczka, Pałac w Chrzęsnem, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie.
– Łącznie w latach 2018-2023 pozyskaliśmy na te cele ponad 212 mln złotych – podkreśla Starosta Adam Lubiak. Trzeba przy tym raz jeszcze powiedzieć, że w ostatnich latach do gmin na terenie Powiatu Wołomińskiego trafiło blisko 2,5 mld zł rządowego wsparcia.
Ze szczegółowego zestawienia opublikowanego na portalu „Rządowe Inwestycje Blisko Ludzi” (mapainwestycji.gov.pl) dowiadujemy się, że: Gmina Wołomin otrzymała ponad 440 mln zł na 36 zadań, Miasto Ząbki ponad 385 mln zł na 37 zadań, Miasto Marki ponad 337 mln zł na 27 zadań, Gmina Radzymin ponad 324 mln zł na 43 zadania, Miasto Kobyłka ponad 232 mln zł na 25 zadań, Gmina Tłuszcz ponad 177 mln zł na 30 zadań, Miasto Zielonka ponad 157 mln zł na 27 zadań, Gmina Dąbrówka ponad 112 mln zł na 29 zadań, Gmina Klembów ponad 112 mln zł na 40 zadań, Gmina Poświętne ponad 89 mln zł na 24 zadania, Gmina Jadów ponad 70 mln zł na 27 zadań, Gmina Strachówka ponad 38 mln zł na 24 zadania.
Z kolei, w gminach Powiatu Legionowskiego największe wsparcie rządowe otrzymało Miasto Legionowo,
tj. ponad 415 mln zł na 32 zadania, następnie: Gmina Jabłonna – ponad 175 mln zł na 20 zadań, Gmina Serock –
ponad 156 mln zł na 38 zadań, Gmina Wieliszew – ponad 144 mln zł na 26 zadań oraz Gmina Nieporęt –
ponad 130 mln zł na 18 zadań.
– Prawo i Sprawiedliwość postawiło na rozwój i inwestycje. Tym odróżnia się PiS od opozycji, że potrafiliśmy tak zarządzać budżetem państwa, żeby znalazły się pieniądze na inwestycje, również na inwestycje lokalne – powiedział Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
– Nie zgadzamy się na to, aby można było mówić o naszych rodakach, że są lepsi czy są gorsi, czy są ze wschodu czy zachodu, z południa czy z północy, czy są z małych miejscowości czy z dużych miast. My traktujemy Polskę jako jedność – powiedział nowo powołany Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.
– Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym za udział w spotkaniu oraz konstruktywną i merytoryczną rozmowę. Szczególne podziękowania kieruję na ręce Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka i Wojewody Mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego. Pan Wojewoda w pierwszą oficjalną wizytę po powołaniu przez Premiera Mateusza Morawieckiego wybrał się do Powiatu Wołomińskiego. To dla nas ogromne wyróżnienie – podkreślił Starosta Adam Lubiak.
Ubiegłoniedzielne spotkanie w Wołominie było jednym z pierwszych, zorganizowanych w ramach cyklu „Polska Jest Jedna – Inwestycje Lokalne”, zainaugurowanego w sobotę w Janowie Lubelskim na ogólnopolskiej konwencji przez Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

/KW/

453 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Program „Aktywny samorząd”

program finansowany ze środków PFRON KOMUNIKAT Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie informuje, że w Powiecie Wyszkowskim realizowany jest pilotażowy...

Zamknij