ggg ggg ggg

24 marca w Zarębach Kościelnych

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz oraz delegacja z Biblioteki Publicznej Gminy Zaręby Kościelne na czele z Panią Dyrektor Bogumiłą Knajp złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową, która została postawiona na cześć Aleksandry i Hieronima Skłodowskich w miejscowości Skłody-Piotrowice w gminie Zaręby Kościelne.

Tablica upamiętniająca matkę i syna, którzy zostali zamordowani 20 stycznia 1944 roku za ukrywanie Żydów, została odsłonięta 16 czerwca 2019 r. w ramach projektu Zawołani po imieniu realizowanego przez Instytut Pileckiego. W uroczystości, która poprzedzona była Mszą Świętą odprawioną przez Proboszcza, Ks. Kan. dr Andrzeja Dmochowskiego, udział wzięli m.in. rodzina Skłodowskich, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków Pani dr hab. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego Pan dr Wojciech Kozłowski, Dyrektor Biura Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego Pani Justyna Pętkowska, Starosta Powiatu Ostrowskiego Pan Zbigniew Chrupek, Wójt Gminy Zaręby Kościelne Pani Urszula Wołosiewicz oraz przedstawiciele urzędów i instytucji z Powiatu Ostrowskiego i Gminy Zaręby Kościelne.
W marcu tego roku obok kamienia z tablicą pamiątkową Instytut Pamięci we współpracy z Gminą Zaręby Kościelne postawił kolejną tablicę. Za szczególne zaangażowanie dziękujemy Panu Antoniemu Nienałtowskiemu i Panu Andrzejowi Czyżewskiemu. Na tablicy zamieszczono zdjęcia Aleksandry i Hieronima Skłodowskich oraz w języku polskim i angielskim przybliżono losy ich rodziny, dzięki czemu historia bohaterskich mieszkańców ze wsi Skłody-Piotrowice nie odejdzie w niepamięć razem z jej ostatnimi świadkami, ale na trwałe zapisze się na kartach naszej lokalnej historii.
/Info Zaręby Kościelne/

1 693 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jest szansa na budowę blisko 20 km sieci wodociągowej!

W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Tłuszcz zostało opublikowane ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na zadanie pn. „Rozbudowa sieci wodociągowej na terenie...

Zamknij