ggg ggg

111 lat tradycji Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie

W piątek, 8 listopada odbyła się uroczystość 111 lat udokumentowania istnienia szkoły w Skrzeszewie. Świętowanie rozpoczęło się o godz. 8:00 Mszą Św. w Kościele p.w. Św. Jana Marii Vianneya, na której obecni byli przedstawiciele samorządu gminnego, sołtysi, mieszkańcy gminy jak również młodzież z placówek oświatowych.

Następnie już w budynku szkoły, o godz. 11.11 zaproszeni goście, wraz z młodzieżą szkolną, zaśpiewali wspólnie hymn Polski, który rozpoczął dalszą część świętowania, a trzeba przyznać, że przygotowanych zostało wiele atrakcji. Były to m.in.: spotkania dzieci w sali matematycznej, historycznej i plastycznej, gdzie uczniowie rozwiązywali interesujące zadania matematyczne „krążąc wokół liczby 111”, pisały listy do kapsuły czasu oraz tworzyły kokardy narodowe. Również przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę wyjątkową uroczystość. Utrwalały słowa hymnu narodowego, symbole narodowe, tworzyły kotyliony oraz przedstawiały krótkie refleksje i przemyślenia na temat „Za co lubię przedszkole, co mi się tu podoba”. Najmłodsi, chcąc uświetnić wydarzenie 111-lecia istnienia szkoły – wykonali 111 prac plastycznych różnorodną techniką pt. „Koziołek Matołek” – nawiązując do Patrona Szkoły Kornela Makuszyńskiego. Prace te wzbogaciły dekorację sali gimnastycznej.
Oficjalną część uroczystości zaszczycili zaproszeni i wyjątkowi goście: pan Paweł Kownacki – Wójt Gminy Wieliszew, pan Marcin Fabisiak – Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy Wieliszew – pani Danuta Wrzesińska, pani Dorota Sarna i pani Dorota Trzaskoma; Sołtysi wsi leżących w obwodzie szkoły – pani Sylwia Kuska, pani Halina Ziółkowska, pani Anna Afek, pan Leszek Kleiman i pani Ewa Kiepurska; Dyrektorzy Szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wieliszew wraz z Pocztami Sztandarowymi Szkół – pan Mirosław Sieradzki, pani Katarzyna Zabijak, pani Jolanta Wojdalska, pani Katarzyna Szymańska oraz pani Renata Grzybowska; Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych w Skrzeszewie, Kałuszynie i Krubinie; Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krupa; przewodnicząca Rady Rodziców – pani Edyta Malka, emerytowani nauczyciele szkoły – pani Elżbieta Piasecka, dyrektorzy szkoły – pani Teresa Wieczorek i pani Jolanta Boniecka.
Na wstępie pani Dyrektor Natalia Guzowska przedstawiła informacje dotyczące 111-lecia istnienia szkoły, które udało się w ostatnim roku wspólnie pozyskać m.in. dzięki współpracy z Kamilem Stachnikiem. Kolejnym punktem programu był występ uczniów dotyczący Narodowego Święta Niepodległości, w trakcie którego wszyscy zebrani wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni.
Nie zabrakło również tanecznego akcentu, jakim było wykonanie przez ponad setkę uczniów Tanga z Białą Różą.
Niezwykle ciekawym akcentem było również zamknięcie w Kapsule Czasu listów napisanych przez młodzież, w których dzieci spisywały swoje odczucia i wspomnienia związane z uczęszczaniem do szkoły. Tak zalakowane listy zostały zakopane przed szkołą przy Dębie Kornelu.
W trakcie uroczystości przemówił również Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który w swoim wystąpieniu do dzieci podkreślił jak ważne jest celebrowanie historii, zarówno tej lokalnej, jak i ogólnopolskiej.
Z okazji tak ważnej okazji Wójt również przekazał na ręce pani Dyrektor prezent dla społeczności szkolnej, jakim była nowa gablota na sztandar szkolny.
/źródło: UG Wieliszew,
A. Grochowska/

658 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
O co chodzi? Już przesądzili o winie burmistrza Łochowa?

Gmina Łochów miejsce piękne, ale też przez ostatnie lata miejsce rozwijające się i odrabiające zapóźnienia. Rozrost miejscowości, inwestycje i prace...

Zamknij