ggg ggg ggg ggg

100 lat minęło – gminne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Gminne obchody 100.rocznicy odzyskania niepodległości, rozpoczęliśmy już w listopadzie 2017 r. w trakcie XVII Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki. Przez cały rok 2018, uroczystości odbywające się na terenie naszej Gminy, były częścią tych obchodów.

Finałem całorocznego świętowania, były listopadowe uroczystości, które rozpoczęliśmy w sobotę 10 listopada, IV Biegiem Niepodległości w Janówku Pierwszym oraz XVIII Festiwalem Pieśni i Tańców Polskich im. Stanisława Moniuszki, podczas którego Zespół Tańca Ludowego „Promyki” świętował 20-lecia istnienia.
Niedzielny program obchodów, rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Janówku Pierwszym. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego przygotowali patriotyczny program artystyczny. Następnie na placu ks. Jana Trzaskomy odbyły się uroczystości niepodległościowe. W swoim przemówieniu Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz Przewodniczący Rady Gminy Marcin Fabisiak, podkreślili jak ważna jest jedność oraz umiejętność działania ponad podziałami. Apel Pamięci wykonał 32. Wieliszewski dr Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. Na koniec liczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen.
Kolejnym punktem gminnych obchodów, było odsłonięcie pomnika Ojców Niepodległości w Wieliszewie. W swoich przemówieniach Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, gen. Stanisław Mandykowski Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew oraz Przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Artur Pozorek, podkreślili jak ważne jest to żeby się cieszyć i doceniać że żyjemy w wolnym kraju.
Przewodniczący Rady Gminy Marcin Fabisiak odczytał Stanowisko Rady z dnia 5 listopada 2018 r. w sprawie upamiętnienia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Również odczytany został list mieszkanki Skrzeszewa, która wzięła udział w naszej akcji „Pytanie o Polskę”. Akcja miała na celu, odpowiedzenie na cztery pytania, m.in. za co kochasz Polskę, czy jak będzie wyglądała Polska za 100 lat. Wszystkie listy wraz ze Stanowiskiem zostały zamknięte w „kapsule czasu” i wkopane obok pomnika, dla kolejnych pokoleń.
Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonali: Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Przewodniczący Rady Gminy Marcin Fabisiak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Jacek Kuciński i Artur Miętek, gen. Stanisław Mandykowski Honorowy Obywatel Gminy Wieliszew, Wojciech Piątkowski Prezes TBS Wieliszew, ks. Grzegorz Kucharski proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie, ks. Antoni Piotrowski przedstawiciel parafii pw. Jana Marii Vianney’a w Skrzeszewie, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego Mirosław Kado, Przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Artur Pozorek, przedstawiciele ZTL Promyki, przedstawiciele OSP oraz przedstawiciele placówek oświatowych z terenu gminy.

Ostatnią częścią obchodów 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, był uroczysty koncert w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, w czasie którego wystąpili Chór Akademicki SGGW oraz Orkiestra „Sinfonia Viva”.
W programie koncertu zabrzmiały Piosnki Staropolskie w opracowaniu Jerzego Dobrzańskiego, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Suita Witolda Lutosławskiego, fragmenty Serenady Mieczysława Karłowicza, Kołysanka Jana Maklakiewicza oraz piosenki Henryka Warsa, Jerzego Wasowskiego i Andrzeja Zielińskiego. W końcowej części koncertu artyści zaprosili do wspólnego wykonania pieśni legionowych w opracowaniu Andrzeja Wróbla i Michała Dąbrowskiego.

Po zakończonym koncercie na wszystkich czekał tort urodzinowy Polski oraz pokaz ogni sztucznych.
Dziękujemy Państwu za wspólnie spędzony czas, jak również za to że razem mogliśmy świętować, tak ważną rocznicę w historii naszego Narodu. Życzmy sobie, żebyśmy ani my, ani nasi potomkowie, nie musieli nigdy walczyć o utracony kraj, jak robili to przed ponad 100laty nasi przodkowie.
/Info/

1 501 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości

  Organizatorem tego wyjątkowego koncertu była Fundacja „Nasz Wyszków” i prezes Anna Król, a gospodarzem ks. kan. dr Zdzisław Golan...

Zamknij