ggg ggg ggg ggg

Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości

 

Organizatorem tego wyjątkowego koncertu była Fundacja „Nasz Wyszków” i prezes Anna Król, a gospodarzem ks. kan. dr Zdzisław Golan – proboszcz i kustosz Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Minister Środowiska Henryk Kowalczyk oraz Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski. Z kolei partnerami koncertu: Prawo i Sprawiedliwość, Sanktuarium oraz Stowarzyszenie Pepisko, które reprezentowali: Marek Filipowicz i Bogdan Osik. Uroczystość mogła zaistnieć dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Całość wydarzenia odbyła się w Sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie. Uroczysty koncert poprzedziła Msza Święta celebrowana przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.
Otwarcia koncertu pn. „Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości” dokonała Anna Król – główna organizatorka, prezes fundacji „Nasz Wyszków”.
„100 lat temu, po 123 latach pozostawania naszej Ojczyzny w niewoli, pod zaborami, Polska powstała na nowo (….) Dzisiejszy, okolicznościowy wieczór jest doskonałą okazją, abyśmy wszyscy razem zamanifestowali swój patriotyzm i przynależność do wspólnoty narodowej.” – zwracała się Pani Anna Król do zebranych. Przedstawiła ideę muzycznego wydarzenia w Wyszkowie oraz podziękowała osobom współpracującym. Przytoczyła również słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy sprzed roku, 11 listopada 2017 r. inaugurującego obchody i cykl wydarzeń NIEPODLEGŁA:
„O czym musimy pamiętać?
Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności, o tym nam nie wolno zapomnieć. Że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie, że w procesie codziennego życia, codziennej pracy czy służby najważniejsza jest ta wiara w Rzeczpospolitą, najważniejsze jest oddanie sprawie Ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela, że to jest ponad wszystkim. Ponad naszymi podziałami ideologicznymi. Ponad wszelkimi sporami, ponad kłótniami, a każdy spór – choćby nawet najbardziej zdecydowany – musi być sporem, który biegnie ku dialogowi i ku szukaniu płaszczyzny porozumienia. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie budować najsilniejsze podwaliny naszego państwa, takie, których nigdy nie uda się już złamać, takie, których nigdy nie uda się usunąć, takie, których nigdy nie uda się zburzyć, a tym samym znów wymazać Polskę z mapy.”
Muzycznie Śladami Polskiej Niepodległości poprowadzili nas wykonawcy: na początku Monika Andrzejewska – tegoroczna laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Legionowych w powiecie wyszkowskim i w Wołominie oraz Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa prowadzony przez założyciela i dyrygenta – ks. Władysława Pachota.
Monika Andrzejewska – magister sztuki, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, laureatka I miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Legionowych w powiecie wyszkowskim oraz III miejsca w II Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Legionowych w Wołominie. W trakcie koncertu w Wyszkowie wykonała m.in.:
– „Nim wstanie Świt” – motyw przewodni z filmu ,,Prawo i Pięść”Jerzego Hoffmana z muzyką Krzysztofa Komedy i słowami Agnieszki Osieckiej,
– „Warszawo ma” – z grupy zakazanych piosenek,
– „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” utwór, który powstał w przełomowym dla Polski okresie politycznym w 1989 r.,
– „Do Polityka” słowa napisał laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Czesław Miłosz, muzykę skomponował Zbigniew Preisner,
– „Biały Krzyż” z muzyką Krzysztofa Klęczona.
Monice Andrzejewskiej akompaniował Michał Szwaczyna.
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa – istnieje od 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, a za kształcenie wokalne odpowiada sopranistka – Aleksandra Topor. Tarnowski zespół należy do elity młodzieżowych chórów europejskich. Jest laureatem 25 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertował w większości krajów europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Chór wydał 10 płyt CD, z których trzy nominowane były do nagrody FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała statuetkę FRYDERYKA. Wydawnictwa fonograficzne chóru zostały również wyróżnione Złotymi i Platynowymi Płytami
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa zaprezentował między innymi:
– ,,Bogurodzica Dziewica” – hymn Juliusza Słowackiego, napisany po wybuchu powstania listopadowego oraz utwór z przejmującym tekstem, mówiącym o tęsknocie za Ojczyzną,
– ,,Moja piosnka” Cypriana Kamila Norwida,
– ,,Nie rzucim Chryste” (,,Rota katolików polskich”) jest parafrazą ,,Roty” Marii Konopnickiej, która powstała jako wyraz sprzeciwu wobec bestialskiego germanizowania dzieci w zaborze pruskim,
– „Jak szczęśliwa Polska cała” -utwór radosny, pełny nadziei, którego twórcą jest ks. Leon Świerczek – kompozytor okresu międzywojennego, patriota, więziony przez Niemców podczas II wojny światowej,
– „Gloria” utwór, który jest wyrazem naszej radości i wdzięczności Bogu za wielki dar wolnej Ojczyzny. Autorstwa – Łukasza Farcinkiewicza.
– ,,Magnificat” – porywający utwór Mariana Sawy – polskiego kompozytora, organisty, pedagoga.

Aleksandra Topor, która podczas wyszkowskiego koncertu prezentowała dorobek chóru oraz przybliżała zebranym historię i przesłanie każdego z nich.
Kościół zapełnił się mieszkańcami Wyszkowa. Zajęte były ławy i krzesła w głównej nawie, a nawet część uczestników wysłuchała koncertu na stojąco. Ku zaskoczeniu niektórych osób zabrakło reprezentacji lokalnego PiS, którzy z racji patronatu powinni być uczestnikami tej wyjątkowej uroczystości. Zastanawiający jest brak poparcia dla tak podniosłego patriotycznego przedsięwzięcia i udziału przedstawicieli partii, którzy zawsze chętnie w nich uczestniczyli. Może to być objawem kolejnych wewnętrznych problemów wyszkowskiego Prawa i Sprawiedliwości.
W trakcie koncertu niektóre piosenki śpiewano wraz z wykonawcami. Olbrzymi podziw wzbudził chór składający się z młodych dziewcząt w różnym wieku. Całość uroczystości została wzbogacona grą świateł. Barwy biało – czerwone podkreślały patriotyczną i podniosłą atmosferę muzycznego spotkania.
Koncert przyjęty był bardzo ciepło, a zgromadzeni gorąco oklaskiwali wykonawców. Po zakończeniu występów Monika Andrzejewska otrzymała piękny bukiet czerwonych róż, a każdą z młodziutkich i nieco starszych dziewcząt z chóru, uhonorowano czerwoną różą.
/Janina Czerwińska/

2 186 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jerzy Żukowski, Leszek Marszał i Waldemar Sobczak na czele powiatu wyszkowskiego!

19 listopada 2018 r. komitety: KW Prawa i Sprawiedliwość i KWW Wspólnoty Samorządowej Wyszków poinformowały, kogo desygnują na stanowisko: starosty,...

Zamknij