ggg ggg ggg ggg

10 000 zł dla wyszkowskiej Szkoły Podstawowej nr 5 i mnóstwo nagród dla uczestników konkursu „EkoSzkoła”

30 października 2018 r. odbyła się dodatkowa uroczystość związana ze wspaniałym wynikiem dzieci i młodzieży wyszkowskiej szkoły, które wystartowały w konkursie, którego rozstrzygnięcie odbyło się w Warszawie w październiku.

Jak ważne jest dla nas wszystkich propagowanie wychowania i kształtowanie postaw proekologicznych młodego pokolenia, pokazują takie właśnie konkursy organizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (WFOŚiGW) i działania edukacyjne prowadzone przez szkoły na Mazowszu. Dlatego też w ubiegły wtorek na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i podziękowań dla młodzieży uczestniczącej w konkursie. Spotkanie odbyło się z udziałem gości reprezentujących Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie: Anny Król – zastępcy prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Kamily Mokrzyckiej – zastępcy prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na temat konkursu i udziału szkoły oraz odebraniu nagród podczas gali w październiku w Warszawie mówił dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba.
„Kilka tygodni temu podjęliśmy decyzję, że wystartujemy w konkursie, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia tej instytucji. Złożyliśmy specjalne aplikacje, opisaliśmy to, co szkoła przez ostanie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zrobiła na rzecz ekologii. Uczniowie z naszej szkoły pięknie narysowali rysunki z klas I – III, a uczniowie z klas IV – VIII zrobili piękne zdjęcia. I okazało się, że na terenie delegatury ostrołęckiej mamy sukces, mamy pierwsze miejsce.” – mówił dyrektor Z. Szczerba.
Dziękując młodzieży za wspaniałe wyniki i zaangażowanie zaprezentował z dumą otrzymane dwie nagrody dla szkoły – „EkoBon”, każdy o wartości 5000 zł. Szkoła Podstawowa nr 5 w Wyszkowie ma się czym szczycić i ma powody do radości, gdyż suma 10 tysięcy złotych bardzo się na proekologiczne działania przyda. Za zdobytą nagrodę na terenie szkoły miedzy innymi zostanie stworzony „mini las” z podstawowymi gatunkami drzew i z tabliczkami informacyjnymi o drzewach.
Przypomnijmy, że ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie laureatami konkursu „EkoSzkoła” w kategorii „Prace plastyczne uczniów ze szkół podstawowych z klas I – III” zostali:
– I miejsce – Zuzanna Piotrowicz klasa III a,
– II miejsce – Gabriela Depta klasa III a,
– III miejsce – Aleksandra Pawełko klasa III a.
W kategorii „Fotografie dla uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII oraz gimnazjów”:
– I miejsce – Paweł Gorczyński klasa III c,
– II miejsce Julia Salwin z klasy VI d,
– III miejsce – Antoni Depta z klasy gimnazjalnej III c.
Jak podsumowywała z-ca prezesa Kamila Mokrzycka prac było bardzo dużo: „Uczniowie waszej szkoły mają ogromną wiedzę o przyrodzie i dbaniu o nią” – chwaliła Pani Prezes. Następnie wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie, nie tylko laureaci, otrzymali podziękowania i upominki. Z kolei Anna Król, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podkreślała różnorodność działań szkoły od ekologicznych przez sportowe po patriotyczne oraz to, że edukacja ekologiczna jest jedną z bardzo ważnych dziedzin ochrony środowiska.
„Dzisiaj bardzo musimy dbać o czyste powietrze, dbać także o recykling, czyli dbamy o to, aby odpady były selekcjonowane, a wy świetnie zbieracie i baterie, i nakrętki” – chwaliła uczniów wiceprezes Anna Król. Przekonywała dzieci do udziału w konkursach plastycznych, gdyż w ten sposób oddają piękno przyrody i jednocześnie tworzymy wizję jak powinna ona wyglądać. Zwracała uwagę na wyjątkowe piękno miejsca: miasto Wyszków i jego okolice, piękny Bug i bardzo ładny krajobraz.
„Bardzo bym chciała, żebyście uczestniczyli w innych edukacyjnych przedsięwzięciach, które będą jeszcze realizowane. Postaram się również, abyście wzięli czynny udział w programie dziesięcioletnim ochrony powietrza, zmniejszenia smogu – mówiła, przypominając, że obecnymi priorytetami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest walka ze smogiem i walka o czyste powietrze w Polsce.
Uczniowie klas VI b i VI c przygotowali „ekologiczny program artystyczny”, gdzie wierszem i piosenką wyrażali proekologiczne treści: o czystości, segregacji śmieci, ekologii i ziemi. Została również przedstawiona prezentacja dokonań szkoły w zakresie działań ekologicznych, którą zaprezentowała Wiktoria Orszulak z klasy VIIIa. Multimedialny pokaz mówił o corocznej zbiórce makulatury, o trwającej od 2006 r. zbiórce baterii oraz zapoznawaniu dzieci z problematyką powstawania odpadów i ich wpływie na otoczenie. Co roku przeznaczają do recyklingu około 400 kg baterii. W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w 2016 roku szkoła brała udział w programie „Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej” i utworzyli ścieżkę przyrodniczo – dydaktyczną, wytyczoną w terenie i oznakowaną, propagującą wiedzę na temat rodzimych gatunków fauny i flory. Uczniowie przygotowują wystawy związane z aktualną tematyką obchodów Święta Ziemi, np. dotyczące czystej energii, odpadów elektronicznych, przygotowują apele i przedstawienia dla innych dzieci, biorą udział w Sprzątaniu Świata. Prowadzona jest również współpraca z Nadleśnictwem Wyszków np. sadzenie lasu, czy udział w Turnieju wiedzy o lesie. Szkoła była organizatorem XIII edycji Gminnych Konkursów Ekologicznych i uczestniczyła w wielu innych, np. ogólnopolskim konkursie Krajowego Stowarzyszenia Przodujących Szkół nt. „Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią”. Szkoła od wielu lat organizuje konkursy fotograficzne pod hasłem „Osobliwości przyrodnicze okolic Wyszkowa” czy „Matematyka w naturze”. Angażują się również w ogólnopolską akcję grabienia liści kasztanowców, zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka, zbierają plastikowe nakrętki, zmniejszając ilości plastiku w środowisku i jednocześnie uzyskując środki dla osób niepełnosprawnych.
/Janina Czerwińska/

3 920 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Łączy nas…Polska!

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości. 11 listopada...

Zamknij