ggg ggg
ggg ggg

Łączy nas…Polska!

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości.

11 listopada będziemy obchodzić okrągłą, 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W oczekiwaniu na kulminacyjny moment od początku 2018 roku odbywają się różne lokalne uroczystości i inicjatywy. Nie inaczej jest w Łochowie, gdzie 29 października odbył się turniej dla uczniów szkół podstawowych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów, realizujący we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie Odzyskania Niepodległości”.
W niedzielne popołudnie do hali sportowej im. Mariana Dzięcioła na turniej pt. „Łączy nas…POLSKA. Stulecie Odzyskania Niepodległości” przyjechało sześć drużyn: pięć z naszej gminy (SP1, SP2, SP3, SP Gwizdały, SP Ostrówek) oraz Szkoła Podstawowa w Sadownem. Idea polegała na tym, aby w formie zabawy upamiętnić postaci historyczne: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, czy Ignacego Jana Paderewskiego oraz wydarzenia, które przyczyniły się do odrodzenia niepodległej Polski. Bardzo trafnie powiedział kiedyś Marszałek, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.” To przesłanie z pewnością dotarło do wszystkich obecnych, ponieważ każdy aktywnie włączał się do imprezy i pogłębiał swoją wiedzę.
Na płycie boiska w 6-osobowych drużynach rywalizowali uczniowie, a na trybunach ich koledzy, rodzice i nauczyciele zagrzewali zawodników do boju. Sportowe konkurencje prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego Roberta Balę i Pawła Wróbla przeplatały się z tymi edukacyjnymi, historycznymi. Rebusy, zagadki, symbole narodowe, patriotyczne pieśni – to wszystko było nieodłącznym elementem imprezy. Nad wszystkim czuwali sędziowie, nauczyciele historii i języka polskiego w składzie: Liliana Sternicka, Jolanta Prochacka-Cyrych, Barbara Gałązka i Ewa Puchta.
Nie zabrakło też uśmiechu, dobrej zabawy i emocji. Przyjemnie było patrzeć na świetną współpracę zawodników, ale także nauczycieli z pozostałymi uczniami na trybunach. Kształtowano postawy pracy zespołowej oraz rywalizacji fair-play. A to wszystko w rytmie dobrej muzyki.
W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Robert Gołaszewski, który wręczył zwycięzcom zakupione ze środków Gminy Łochów i Powiatu Węgrowskiego wspaniałe nagrody (m.in. rzutnik, laptop oraz bon na zakup książek do biblioteki). Tak naprawdę zwyciężyli wszyscy obecni, a przede wszystkim Polska, bo jak mawiał inny wybitny Polak Jan Zamoyski: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Po takich wydarzeniach jestem przekonany, że w naszym kraju rośnie pokolenie wspaniałej, patriotycznej młodzieży!
O szczegółowe cele i ideę wydarzenia zapytałem głównego organizatora Pana Janusza Sternickiego.
Skąd pomysł na taką imprezę i jej formę?
J.S.: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazją do świętowania wydarzeń z przeszło¬ści. Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów postanowiło włączyć się aktywnie w obchody rocznicowe realizując we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Potyczki historyczno – sportowe adresowane były do uczniów szkoły podstawowej i ich głównym celem była popularyzacja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez państwo polskie w 1918 r.
Jakie przesłanie wynika dla młodzieży, ale także dla dorosłych z tej wyjątkowej rocznicy?
Stulecie niepodległości jest okazją do kultywowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę. Wiedza na temat przeszłości jest w polskim społeczeństwie zróżnicowana i pozostawia wiele do życzenia. Dlatego należy szukać różnych sposobów dotarcia do świadomości młodego pokolenia.
Potrzebne są różne formy nauczania?
Wydaje się to konieczne. Mając na uwadze niedostateczną wiedzę dzieci i młodzieży na temat naszej historii, jak i brak atrakcyjnej formy jej prezentowania, skłonił nas do połączenia z dziedziną, która dla dzieci i młodzieży jest atrakcyjna, czyli sportem. Różnorodne gry i zabawy rekreacyjne spełniają olbrzymią rolę w procesie wychowawczym. Nie ulega wątpliwości, że uczestnictwo w rywalizacji sportowej wpływa nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale ma również wpływ na przyswajanie innych dziedzin wiedzy. Połączenie sportu i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez państwo polskie wydaje się rozwiązaniem naturalnym na drodze do osiągnięcia postawionych celów. Jesteśmy przekonani, że potyczki historyczno – sportowe przemówią do wyobraźni dzieci i młodzieży i wpłyną na wzrost ich zainteresowania naszą historią.
Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy w większym lub w mniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, bez ich pomocy byłoby to niemożliwe.
/Karol Miszczuk;
fot. Paweł Styś/

219 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
W Węgrowie wybrali burmistrza

W II turze 4 listopada o urząd burmistrza Węgrowa zawalczyli: Zofia Paczóska (PiS) i Paweł Marchela (KWW Wspólna Droga WWE2018)....

Zamknij