ggg ggg ggg

„TAK” dla Wspólnego Biletu (28.02.2012)

Wołomińscy radni przedyskutowali kwestie nowych warunków utrzymania „Wspólnego Biletu” dla mieszkańców gminy. Po półgodzinnych rozmowach swoje poparcie dla wynegocjowanych przez starostę zasad, wyrazili w głosowaniu podczas sesji Rady Miejskiej 24 lutego br.
Starosta wołomiński Piotr Uściński gościł na sesji Rady Miejskiej w Wołominie, a to za sprawą punktu obrad, dotyczącego „Wspólnego Biletu”.  Wprowadzenia do dyskusji dokonał wiceburmistrz Wołomina.
– W związku z wypowiedzeniem przez Ząbki umowy z ZTM, przez ostatnie trzy miesiące odbywaliśmy liczne spotkania z Zarządem Transportu Miejskiego i Kolejami Mazowieckimi. W pewnym momencie samorządy leżące na linii Wspólnego Biletu scedowały uprawnienia i prawa stojące po stronie samorządów staroście Piotrowi Uścińskiemu, który w naszym imieniu prowadził dalsze negocjacje – mówił zastępca burmistrza Grzegorz Mickiewicz  – Dlatego chciałbym podziękować panu staroście za trud jakiego się podjął i to, że są duże szanse, by Wspólny Bilet pozostał do końca czerwca 2016 roku na warunkach lepszych zarówno dla nas i jak i pozostałych samorządów – dodał, po czym głos przekazał staroście.
Piotr Uściński przypomniał pokrótce historię istnienia „Wspólnego Biletu” na linii Zagościniec – Warszawa Wileńska. Wspomniał o rosnących kosztach przy nieadekwatnej jakości usług, a także dotychczasowych zasadach funkcjonowania komunikacyjnego udogodnienia.
– Nowe zasady przewidują, że kosztami utrzymania „Wspólnego Biletu” będą dzieliły się proporcjonalnie wszystkie gminy. Stawki te będą zależne od wielu czynników takich, jak chociażby odległość od Warszawy i ilość mieszkańców w poszczególnych miastach. W przypadku Wołomina dotychczasowy udział w kosztach wynoszący 60% obecnie spadł do 49%. Jeśli jednak chodzi o kwoty, w przeliczeniu na pociągokilometr, sumy, jakie będzie musiał zapłacić Wołomin będą zbliżone do tych z roku ubiegłego. Plusy nowej umowy to zapisy, które pozwalają nam spokojnie patrzeć w przyszłość dotyczącą realizacji tej umowy – tłumaczył zebranym starosta Uściński.
Do tej pory umowa z ZTM zawierana była na rok. Stawki za tzw. pociagokilometr corocznie podnoszone przez ZTM, bez wyjaśnienia zasad jej naliczania, powodowały drastyczny wzrost kosztów. Nowe warunki, wynegocjowane przez powiat, mają to zmienić.
Szacowany, roczny koszt utrzymania „Wspólnego Biletu” na linii Zagościniec – Warszawa Wileńska to 5,5 miliona zł. Zgodnie z ustaleniami, powiat zadeklarował swój udział finansowy w tej kwocie, w wysokości 5%, co wyniesie ponad 100 tys. zł. Zgodę na takie dofinansowanie musi jednak wyrazić jeszcze rada powiatu wołomińskiego, która będzie obradować już 28 lutego. Jeżeli radni powiatu, podobnie jak radni poszczególnych gmin przychylą się do nowych warunków umowy z ZTM, już w środę 29 lutego nastąpi uroczyste podpisanie umowy i od 1 marca „Wspólny Bilet” zostanie utrzymany. Wołomin, jako największa aglomeracja na linii zapłaci 2 100 000 zł za 10 miesięcy 2012 roku.
Anna Sajnog

4 794 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wychodzimy poza ustawowe ramy

Ośrodek Pomocy Społecznej w Tłuszczu funkcjonuje prężnie na terenie gminy niosąc wsparcie tym, którzy go najbardziej potrzebują. Dodatkowym atutem placówki...

Zamknij