ggg ggg ggg

„Szczęście” niczym w starym kinie…

Kto miał ochotę na niecodzienną projekcję filmową – niemą satyrę o losie radzieckiego chłopa z folkową muzyką graną na żywo, nie musiał jechać na Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Wystarczyło w czwartkowy wieczór, 15 listopada odwiedzić Miejską Salę Koncertową w Radzyminie!

 

Niezwykłą projekcję rodem ze starego kina obejrzało w Miejskiej Sali Koncertowej w Radzyminie może ze sto osób. Z jednej strony szkoda, że frekwencja była tak niewielka. Ale tylko z jednej, bo z punktu widzenia widzów, którzy jednak przyszli to nawet lepiej, że nie było tłumów.

Gdzież bowiem indziej jak nie w Mieście Cudu można by jeszcze zażyć podobnego luksusu, w postaci darmowego kameralnego pokazu świetnego klasycznego dzieła kinematografii, z muzyką graną na żywo?  Warszawa może tylko pozazdrościć. Zatem kto w miniony czwartek tego nie doświadczył nie tylko może, ale wręcz powinien żałować!

Tym bardziej, że obraz „Szczęście” („Schastye”) Aleksandra Medvedkina z 1934 roku to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową, z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami. To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami – antybolszewicka w swoim przesłaniu. To satyryczna przypowieść o losie radzieckiego rolnika, którego praca na rzecz państwa i kościoła odbywa się kosztem jego osobistej satysfakcji. Nieszczęśliwy Khmyr, z polecenia żony, wyrusza w świat w poszukiwaniu szczęścia.

Film Aleksandra Medvedkina cechuje stylistyczna przesada oraz antybolszewickie poczucie humoru. Z tego powodu tytuł został w Rosji wstrzymany przez cenzurę na 40 lat. Film ujrzał światło dzienne dopiero w latach 60-tych, wywołując sensację w Związku Radzieckim i Europie Zachodniej.

Ubiegłotygodniowa projekcja w Radzyminie wzbogacona została muzyką na żywo w wykonaniu gitarzysty Waldemara Rychłego z Zespołem (Asia Zielecka – flet
oraz Dawid Fabisiak – skrzypce). Był to nowy, trwający 62 minuty projekt artystyczny lidera poznańskiego Kwartetu Jorgi, oparty na folkowej muzyce granej na instrumentach akustycznych, skomponowanej z inspiracji rosyjskich melodii ludowych.

Fantastyczna sprawa, gratulacje dla Dyrektorów ROKiS-u i Biblioteki, którzy byli organizatorami projekcji w Radzyminie!

/Rafał S. Lewandowski/

3 765 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konkurs Pieśni Patriotycznej – „Pieśń ujdzie cało” (20.11.2012)

Ryszard Poznakowski zasiadł przy fortepianie spontanicznie użyczając akompaniamentu do utworu „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Utwór wykonał wyróżniony w...

Zamknij