ggg ggg

Konkurs Pieśni Patriotycznej – „Pieśń ujdzie cało” (20.11.2012)

Ryszard Poznakowski zasiadł przy fortepianie spontanicznie użyczając akompaniamentu do utworu „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Utwór wykonał wyróżniony w konkursie pieśni patriotycznej Adam Zaręba. W konkursie pieśni patriotycznej, który odbył się w czwartek na terenie pułtuskiego Zamku udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

„Pieśń ujdzie cało” – pisał Adam Mickiewicz w swoim poemacie „ Konrad Wallenrod”. Wymowne słowa poematu stały się hasłem przewodnim Konkursu Pieśni Patriotycznej, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystych, patriotycznych imprez w powiecie. Uczestnicy konkursu przypomnieli tłumnie zgromadzonej publiczności dawne pieśni. W tym roku nie zabrakło w repertuarze konkursowym również piosenek współczesnych poruszających tematykę patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny, gdyż jak podkreślali organizatorzy, „pieśń patriotyczna jest pieśnią żywą, w którą część własnej duszy zaklinają kolejne pokolenia.”
Zmagania konkursowe okraszone rysem historycznym prezentowanych pieśni oraz w niektórych przypadkach imponującymi pokazami slajdów stworzyły niezapomniany spektakl muzyczno – słowny.
„Marsz Polonii” śpiewany podczas patriotycznych uroczystości za granicą oraz uroczystości polonijnych w kraju otworzył część konkursową. Wyśpiewał tę pieśń Kacper Cendrowski przy akompaniamencie fortepianowym Andrzeja Ambroziaka – Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Pułtusku.  „Deszcz, jesienny deszcz” z czasów II wojny światowej a rozpowszechniony przez „Czerwone Gitary” do akompaniamentu Andrzeja Ambroziaka zaśpiewała Aleksandra Wasilewska.  „Ostatni Mazur” Fabiana Tybulskiego do słów z 1863 roku napisanych przez Ludwika Ksawerego Pomian-Łubińskiego odśpiewała Paulina Wdowińska.
– Krzyż to symbol cierpienia i najwyższego poświęcenia dla Ojczyzny. Tego znaku nie można usunąć ani z naszej przestrzeni, ani ze świadomości, bo to święte krzyże cmentarza Lwowskich Orląt, krzyże mogił 20 roku na pułtuskim cmentarzu i krzyże na Monte Casino – mówił Tomasz Karwański wprowadzając zgromadzonych w piosenkę Krzysztofa Klenczona wykonaną przez Dominikę Lubelską.  Wanda Koniecka – Pieńkos (pomysłodawca i kultywatorka konkursu w obecnej postaci), Tomasz Karwański oraz Daria Borek niezwykle spójnie prowadzili słuchaczy przez wydarzenia i znaki tamtych czasów, które poszczególne utwory przywoływały.


Gimnazjaliści zaprezentowali niezwykle wysoki poziom umiejętności wokalnych. W repertuarze znalazły się również takie pieśni jak: „Białe Róże” w wykonaniu Eweliny Kordowskiej, wiersz „Miejcie Nadzieję” Adama Asnyka do muzyki Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Aleksandy Skoczeń, „Niepodległa, niepokorna” – w wykonaniu Natalii Włodarczyk, „Powrócisz tu” – w mocnym brzmieniu zespołu „Pavitus Cantus”. Utwór podczas zmagań konkursowych wykonała również Anna Pieńkowska.  „Nie żałujcie serca dziewczyny” – to piosenka wykonywana niegdyś przez piosenkarkę z niezapomnianymi przebojami i wokalem – Annę Jantar. Wykonywana przez piosenkarkę na festiwalu piosenki żołnierskiej w Kołobrzegu zyskała uznanie jurorów i publiczności również podczas konkursu Pieśni Patriotycznej w Pułtusku. Interpretacja Bartłomieja Grzechnika zachwyciła jurorów.  Jury w składzie: Ryszard Poznakowski, Artur Miler i Fryderyk Pawelec przyznało Bartłomiejowi Grzechnikowi I miejsce w kategorii gimnazjalistów. II miejsce wyśpiewała – Dominika Balińska w utworze Ani Dąbrowskiej „Musimy wierzyć”. III miejsce jury przyznało Kindze Kisiel za wykonanie pieśni „Odpowiedz nam Ojczyzno” W kategorii szkół ponadgimnazjalnych usłyszeliśmy między innymi: ”Powrócisz tu” w wykonaniu Patrycji Suskiej, „Pytasz mnie” – Magdalena Fabisiewicz, „Powrót” w interpretacji Eweliny Wróblewskiej, „A jeśli nie wrócę” w wykonaniu Karoliny Baraniczenko oraz „Za wolność” – Kingi Szajczyk i „Ostatni List” w wykonaniu Joanny Dygi z zespołem. Jury przyznało w tej kategorii nagrodę specjalną Adamowi Zarębie za wykonanie utworu „Powrócisz tu” a capella. Podczas bisu przy fortepianie zasiadł kompozytor Ryszard Poznakowski. Publiczność nagrodziła wokalistę gromkimi brawami.
I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano Ewelinie Wróblewskiej za utwór „Powrót”. II miejsce – Karolina Baraniczenko za piosenkę „A jeśli nie wrócę”. III miejsce – Kinga Szajczyk w utworze „Za wolność” Nie zabrakło lokalny akcentów podczas doboru repertuaru przez uczestników konkursu. Pieśń „Ojczyzna” księdza Stefana Ceberka- twórcy pieśni religijnych i patriotycznych, proboszcza parafii Porządzie koło Rząśnika – wykonał chór szkolny startujący w kategorii szkół gimnazjalnych.
Wśród słuchaczy czwartkowego koncertu nie zabrakło Aldony Łaszczych, której ze względu na przeżycia, szczególnie bliski jest „Hymn Sybiraków”, który podczas zmagań konkursowych wykonał chór szkolny.
– Słowa pieśni napisał Marian Jonkajtis- zesłaniec, który 6 lat przeżył w Kazachstanie. Jego dziecięce doświadczenie było doświadczeniem tysięcy Polaków na nieludzkiej ziemi. To pani dedykujemy dzisiaj tę pieśń wraz z podziękowaniami za uśmiech i radość, którymi pomimo bolesnych doświadczeń obdarzała pani mieszkańców naszego miasta – skierowali te słowa prowadzący do pani Aldony Łaszczych.


Nie zabrakło również niespodzianek ze strony organizatorów i gości. Honorowy Prezes Związku Piłsudczyków RP – Andrzej Grabowski wykonał dwa utwory na akordeonie. Publiczność wtórowała śpiewem.  Wśród gości byli również członkowie Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich, którzy wystąpili pozakonkursowo prezentując pieśni patriotyczne.
Kultywowany od trzech lat konkurs Pieśni Patriotycznej w Pułtusku organizowany jest przez Prezesa Związku Piłsudczyków RP Oddział w Pułtusku – Andrzeja Doleckiego oraz Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku – Barbarę Meredyk. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest co roku wiele osób. Nie bez znaczenia jest pomoc nauczycieli poszczególnych szkół, którzy przygotowują młodzież do zmagań konkursowych. Wszyscy otrzymali podziękowania od organizatorów, zaś pozostali uczestnicy, którzy nie uplasowali się w pierwszej trójce zwycięzców – dyplomy i wyróżnienia.
Bernadeta Hamowska

Galeria zdjęć

4 739 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Argumenty dyrekcji nie przekonują wojewody (20.11.2012)

Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski nie zgadza się z uzasadnienia, które otrzymał od dyrekcji pułtuskiego szpitala w sprawie zawieszenia działalności oddziału...

Zamknij