ggg

„ŻYWA LEKCJA” HISTORII O POWSTANIU WARSZAWSKIM

W dniu 29 października br. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii poświęconej wspomnieniom związanym z Powstaniem Warszawskim, opowiedzianej przez uczestnika i naocznego świadka tamtych dni Pana Romana Lipca pseudonim „Adam”.

W Powstaniu Pan Roman pełnił funkcję starszego strzelca w Zgrupowaniu „Zaremba-Piorun”, Śródmieście Południowe. Miał zaledwie 19 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Młody chłopak bez wahania stanął w szeregach walczących. Pan Roman w interesujący sposób opowiedział o życiu w okupowanej Warszawie i o tym, jak wyglądała walka w toczącym się przez 63 dni Powstaniu. Opowiedział także o działaniach powstańczych, umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o sytuacjach, z którymi przyszło się zmierzyć młodym ludziom w tych niezwykle trudnych warunkach. Uczniowie zadawali Panu Romanowi pytania, na które chętnie odpowiadał.
Na zakończenie spotkania młodzież podziękowała honorowemu gościowi wręczając bukiet kwiatów i publikację książkową. Podziękowania za wzruszającą lekcję kształtowania wśród młodzieży patriotyzmu, wrażliwości oraz budowanie mostu między pokoleniami złożył także Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek.
Zwieńczeniem spotkania był występ uczennicy ostrowskiego LO, która zaśpiewała pieśń patriotyczną pt. „Uwierz Polsko”.
Spotkanie z Panem Romanem było możliwe, dzięki zaangażowaniu rodzica jednego z uczniów ostrowskiego „Kopernika”, nauczyciela historii Pani Sylwii Gałązki oraz Dyrekcji Szkoły.

/Info Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckej/

363 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowe stawki podatków od nieruchomości i środków transportowych

Na sesji Rady Miasta, która odbyła się 30 października toczyła się dyskusja na temat wprowadzenia nowych stawek podatków od nieruchomości...

Zamknij