ggg ggg

Żonkile zakwitną wiosną (23.10.2012)

Pola nadziei po raz kolejny rozkwitną w Legionowie. W słonecznie piękny czwartek, 18 października 2012 r. odbyło się spotkanie z Księdzem Andrzejem Dziedziulem, dyrektorem Hospicjum Domowego, który opowiedział o wolontariacie i zachęcał do bezinteresownej pomocy ludziom chorym i potrzebującym.

Hospicjum Domowe to system pomocy osobom w ostatnim stadium choroby nowotworowej w ich własnych domach. Opieką otoczeni są więc nie tylko chorzy, ale również ich rodziny. Historia sięga początków III RP. Od 1989 roku na terenie prawobrzeżnej Warszawy działała kilkuosobowa grupa hospicyjna. W roku 1993 zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Hospicjum Domowe. W 1997 roku Stowarzyszenie przeniosło się do Domu Księży Marianów na ulicę Wileńską. 27 lipca 1998 powstał  Niepubliczny ZOZ Zgromadzenia Księży Marianów- Hospicjum Domowe. ŻONKIL w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli”  W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłością nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia. Przemijanie – stałą metamorfozę.

 „Pola Nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Cele „Pól Nadziei” to:

1. Pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Ośrodka Hospicjum Domowego. 2. Edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie. 3. Propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie młodzieży do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących. W ramach akcji Pola Nadziei prowadzona jest współpraca ze wszystkimi samorządami, szkołami i przedszkolami, sadzenie żonkili na „Polach nadziei, a także organizowanie szkoleń dla młodzieży, udział w festynach,  konkursach  i organizowanie grup charytatywnych w szkołach.
rwc

935 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Groźne nocne pożary budynków w Radzyminie i Wołominie… (16.10.2012)

Miniony weekend okazał się wyjątkowo pracowity dla strażaków z terenu powiatu wołomińskiego. W sobotnią noc z 13/14  października doszło do...

Zamknij