ggg ggg ggg ggg

Znamy wszystkich kandydatów, czas na kampanię

Wszystko już wiemy. Państwowa Komisja Wyborcza ostatecznie zarejestrowała wszystkich kandydatów ubiegających się o mandaty w tegorocznych wyborach samorządowych.

W wyborach do Rady Miasta w Pułtusku weźmie udział aż 10 komitetów wyborczych. Z kolei o mandaty w Radzie Powiatu powalczą jedynie 4 komitety. 4 kandydatów stanie do walki o funkcję burmistrza miasta. Nowa ordynacja wyborcza, wprowadzająca tzw. jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin, stworzyła zdecydowanie większe możliwości lokalnym, niepartyjnym komitetom wyborczym. W tegorocznych wyborach do Rady Miasta w Pułtusku weźmie udział 10 komitetów, a w tym aż 8 komitetów lokalnych. Są to: Samorządowe Porozumienie Ziemi Pułtuskiej ( komitet obecnego burmistrza, funkcjonujący w pułtuskim samorządzie od wielu kadencji ), KWW Referendum – Wybory, KWW Pułtuskie Forum Samorządowe, KWW Akcja Konstruktywna oraz jednoosobowe komitety Ryszarda Befingera, Bogdana Rosłońca, Adama Trojgo i Haliny Gryc. Spośród ogólnopolskich partii politycznych swoich kandydatów wystawią komitety PSL i SLD Lewica Razem. Te ostatnie zawarły porozumienie co do wspólnego kandydata na burmistrza oraz wspólnych kandydatów do Rady Miasta – w okręgach w których swoich kandydatów wystawia SLD nie wystawia ich PSL i odwrotnie.
W wyborach do Rady Powiatu obowiązywać będzie dotychczasowa ordynacja wyborcza. Tutaj swoich kandydatów zgłosiły 4 komitety: PSL, PiS, SLD Lewica Razem oraz Pułtuskie Forum Młodych. Lokomotywą wyborczą listy PSL w największym okręgu nr 4 będzie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Andrzej Dolecki, Krzysztof Nuszkiewicz i Jan Zalewski. O większość w Radzie Powiatu z całą pewnością ma zamiar powalczyć PiS. Jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości będzie obecny burmistrz Pułtuska Wojciech Dębski. Tuż za nim znajdują się: Krystyna Estkowska, Krzysztof Łachmański i Jerzy Wal. O mandaty w Radzie Powiatu walczy także SLD Lewica Razem. Na liście lewicy w okręgu nr 4 znajdują się m.in. Witold Saracyn, Andrzej Gurgielewicz, Dorota Biesiekierska – Sobolewska oraz Błażej Makarewicz. Nowy komitet wyborczy – Pułtuskie Forum Młodych, zgłosił zaledwie 3 kandydatów: Sebastiana Parzychowskiego, Magdę Gołębiowską i Aleksandra Pergóła.

1
Niezwykle ciekawa rywalizacja rozegra się o fotel burmistrza Pułtuska. O swoją czwartą kadencję powalczy obecny burmistrz Wojciech Dębski z Samorządowego Porozumienia Ziemi Pułtuskiej. Za jego najpoważniejszego konkurenta uważany jest kandydat PSL Krzysztof Nuszkiewicz. Nuszkiewicza popiera także komitet SLD Lewica Razem, który, ku zdziwieniu wielu obserwatorów, zrezygnował z wystawienia własnego kandydata, mimo iż we wszystkich dotychczasowych wyborach to kandydaci lewicy byli najgroźniejszymi konkurentami Wojciecha Dębskiego. Swoich kandydatów na funkcję burmistrza wystawiły także nowe komitety lokalne. Pułtuskie Forum Samorządowe zgłosiło kandydaturę dr Anny Pieńkowskiej, a KWW Referendum – Wybory dr Andrzeja Kwiatkowskiego, radnego miejskiego i byłego przewodniczącego Rady Miasta w Pułtusku. 6 listopada na Akademii Humanistycznej odbędzie się publiczna debata kandydatów na funkcję burmistrza Pułtuska, która z całą pewnością przybliży wyborcom ofertę programową kandydatów i doda smaczku na ostatnim odcinku kampanii w Pułtusku. Niemal na 100% 30 listopada odbędzie się druga tura w wyborach na funkcję burmistrza Pułtuska. O jej wyniku w dużej mierze zadecyduje poparcie kandydatów, którzy odpadną po pierwszej turze. Na dzień dzisiejszy trudno jest jednak przewidzieć co wydarzy się po 16 listopada. Jedno jest pewne: szykuje się zacięta i interesująca kampania. C.M.

3 308 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło kampanię wyborczą

16 października 2014 r. w restauracji „Ratuszowa” w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się powiatowa inauguracja kampanii wyborczej PiS. Na spotkanie przybyli...

Zamknij