ggg
ggg ggg

Zmodernizowana Biblioteka w Radzyminie już otwarta dla Czytelników!

Od poniedziałku, 11 maja Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Radzymin znów jest otwarta dla czytelników. Placówka wznawia swą działalność po kilkumiesięcznej przerwie, a do jej odwiedzenia zachęca nie tylko bogaty księgozbiór, ale też zmodernizowane wnętrzna oraz będąca dużym ułatwieniem dla mieszkańców… winda!

Na ponowne otwarcie radzymińskiej biblioteki przyszło mieszkańcom czekać kilka miesięcy, ale chyba nikt z odwiedzających nie ma wątpliwości, że cierpliwość opłaciła się nam z nawiązką.
Po przerwie spowodowanej najpierw remontem (rozpoczętym wraz z początkiem grudnia ub. roku), a potem obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, mieszcząca się na piętrze zabytkowego Domu Ludowego z początku XX w. biblioteka zmieniła się nie do poznania.
Dzięki środkom pozyskanym przez dyrekcję biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” w kwocie ponad 831 tysięcy zł oraz wkładowi własnemu gminy, możliwa stała się kompleksowa modernizacja placówki.
W ramach inwestycji wykonano następujące prace: odwodnienie i osuszenie budynku wraz z naprawą kanalizacji, remont i modernizację wnętrz, adaptację dodatkowych pomieszczeń na potrzeby biblioteki, modernizację oświetlenia i nagłośnienia Miejskiej Sali Koncertowej, zakup nowoczesnego projektora i wyposażenia.
Ponadto nowym i jakże praktycznym rozwiązaniem, które wprowadzono w wyniku remontu, jest tzw. „nocna wrzutnia”, czyli całodobowe urządzenie samodzielnego zwrotu książek. (Wrzutnia to rodzaj szuflady, umożliwiającej mieszkańcom wygodne oddanie książek w godzinach, w których biblioteka jest nieczynna).
Niewątpliwie jednak, najbardziej rewolucyjną zmianą jaka dokonała się w radzymińskiej bibliotece dzięki pozyskanym środkom jest winda!
Dźwig hydrauliczny został zamontowany w estetycznym, przeszklonym szybie. Ma trzy przystanki, a kabina jest przelotowa (dwudrzwiowa). Z parteru można dostać się nim na I piętro do biblioteki (wypożyczalni i czytelni dla dzieci), a także na poddasze (do biura i czytelni multimedialnej). Gwoli ścisłości dodajmy, że wykonawcą windy była firma „ENERGODOMY” z Kobyłki.
W imieniu Artura Laskowskiego – Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin serdecznie zachęcamy mieszkańców i czytelników do odwiedzenia zmodernizowanej książnicy przy ul. Konstytucji 3 Maja 15 w Radzyminie.
Jednocześnie przypominamy, że od 4 maja można również korzystać z filii Biblioteki Publicznej MiG Radzymin w St. Załubicach (czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 10:00-18:00).
Należy jednak mieć na uwadze, że nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa.
W ramach procedur ograniczony jest wolny dostęp do księgozbioru, a każdą osobę będzie obsługiwać bibliotekarz zaopatrzony w środki ochrony osobistej i oddzielony od czytelnika płytą pleksi. Co dwie godziny wprowadzane są 10-minutowe przerwy w celu zdezynfekowania pomieszczenia, w którym przebywają użytkownicy biblioteki. (Ponadto wyznaczono, zabezpieczono i odpowiednio oznaczono miejsce do kwarantanny oddawanych książek, która potrwa 3 dni).
W bibliotece w wydzielonym miejscu, może przebywać tylko jeden czytelnik w maseczce lub innym zabezpieczeniu. Pozostali powinni czekać na zewnątrz w odległości przynajmniej 2 m od siebie.

/opr. R.S. Lewandowski;
foto: BP MiG Radzymin/

497 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Budowa parkingu przy stacji kolejowej Michałów-Reginów dobiega końca

- Za nami kolejny etap budowy parkingu dla samochodów przy stacji kolejowej Michałów Reginów. Inwestycja powinna być gotowa do końca...

Zamknij