ggg

Zjednoczeni w modlitwie za Przyjaciela, Bohatera, Generała… (15.05.2012)

W minioną niedzielę, 13 maja w kościele pod wezwaniem Św. Stanisława BM w Załubicach odprawione zostało uroczyste nabożeństwo w intencji tragicznie zmarłego generała dywizji Kazimierza Gilarskiego.
Honorowy Obywatel Radzymina, 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Gdyby żył, 7 maja skończyłby 57 lat.
– Minął tydzień od rocznicy Jego urodzin i dzisiaj chcemy celebrować nasze spotkanie w dziękczynieniu za wszelkie dobro. Bo przecież znaczył swoją obecnością, obecnością Batalionu Reprezentacyjnego WP ważne dla Radzymina uroczystości i święta. Zawsze podkreślał i uczył nas, że Radzymin to nie pomnik ku czci, tylko miejsce dosłowne. W naszym systemie wartości gen. Gilarski pozostawił trwały ślad. Przyjechał do Załubic tak niedawno i na chwilę, a pozostał na zawsze… – mówił do zebranych burmistrz Radzymina, Zbigniew Piotrowski.
Niedzielne nabożeństwo odprawione przez miejscowego proboszcza ks. Feliksa Chudzika miało wyjątkowo uroczystą oprawę. Obecne były poczty sztandarowe: Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Radzymina, Starych Załubic, Zawad, Mokrego i Rudy oraz Zespołu Szkół w Załubicach. Hymn Państwowy odegrała Radzymińska Orkiestra Dęta. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in.: radni wraz z przewodniczącym Markiem Brodziakiem, wicestarosta wołomiński Konrad Rytel, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński wraz z zastępcą płk. Adamem Wroneckim, Rektor-Komendant Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. Romuald Ratajczak, gen. dyw. Jan Klejszmit, Szef Oddziału Spraw Reprezentacyjnych Garnizonu Warszawa płk Andrzej Drozd oraz płk Cezary Górnik, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej.
Obecni byli przyjaciele, znajomi i najbliżsi śp. gen. Gilarskiego, w tym wdowa pani Maria Gilarska wraz z dziećmi, której obecność burmistrz Radzymina pięknie zaakcentował słowami pokrzepienia i otuchy: – Bardzo serdecznie chcę pokłonić się Drogiej Pani Marii. Proszę pamiętać, że jest pani w ogromnie wielkiej rodzinie. Taką rodziną jest dla pani dzisiaj ziemia załubicka i całe miasto i gmina Radzymin.
Na zakończenie burmistrz Piotrowski podziękował również obecnemu Dowódcy Garnizonu Warszawa, gen. Grudzińskiemu za współpracę oraz „kontynuowanie dzieła swojego poprzednika na urzędzie“.
Oficjalna część uroczystości dopełniona została rodzinną fotografią na tle ogromnego banera z wizerunkiem śp. Gen. Gilarskiego, który zawieszono obok bram świątyni na drabinie samochodu OSP Radzymin. Następnie znajomi i goście zaproszeni zostali do odwiedzenia działki letniskowej Państwa Gilarskich. Tam, przy urodzinowym poczęstunku, wymieniono się anegdotami i wspomnieniami o Generale i Oddanym Przyjacielu Radzymina, którego Opatrzność przedwcześnie nam wszystkim zabrała, ale o którym (jak trafnie stwierdził wiceburmistrz Andrzej Siarna) pamiętać będziemy na zawsze…
/Rafał S. Lewandowski
foto: Dawid Kaza/

2 077 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Radzymin był przystankiem na Rajdzie Szlakiem Hymnu Narodowego!!! (15.05.2012)

W poniedziałkowy ranek, 14 maja Cmentarz Żołnierzy Polskich 1920 roku w Radzyminie stał się miejscem szczególnego wydarzenia. Młodzież i kilkudziesięciu...

Zamknij