ggg ggg

Ziemniaczane święto w Równem (01.10.2013)

W niedzielę 22 września 2013 roku w miejscowości Równe gm. Strachówka, już po raz trzeci, na placu przed miejscową strażnicą OSP odbył się Festyn rodzinny „Dzień Ziemniaka-2013”. 

Imprezę objętą patronatem Starosty Powiatu Wołomińskiego oraz Wójta Gminy Strachówka zaszczycili swą obecnością m. in.: wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, wójt Gminy Jadów Dariusz Kokoszka, wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, radna powiatu wołomińskiego Małgorzata Łoń, były radny powiatowy Romuald Kalinowski, wiceprzewodniczący Rady Gminy Strachówka Krzysztof Gawor, reprezentujący Nadleśnictwo Łochów podleśniczy Jakub Podsiadły, prezes Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Norwidowska” dyr. Grażyna Kapaon, prezes OSP Borucza dh Mieczysław Sasin, dyrektor Domu Dziecka w Równem Jan Nowak, proboszcz parafii Strachówka ks. Mieczysław Jerzak, proboszcz parafii Sulejów ks. prałat Józef Rutkowski oraz licznie przybyli gości ez terenu gminy Strachówka i powiatu wołomińskiego.
 W części artystycznej panie z zespołu ludowo – artystycznego przy KGW Równe „Równianki” zaprezentowały piosenki: „Ziemniaczana impreza w Równem”, „Mama nie pracuje”, „Zachodzi słoneczko”. Następnie specjalnie napisany na tę okoliczność wiersz zaprezentowała publiczności 7- letnia Patrycja Wojciechowska z Warszawy.


W międzyczasie wcześniej został powołany skład Jury, który oceniał przygotowane specjalnie na to cykliczne jesienne święto specjały kuchni regionalnej. W konkursie „Jesienne przetwory – wek sałatkowy” zgłoszonych zostało 8 weków sałatkowych. Komisja oceniła, że mianem najpyszniejszej sałatki tego konkursu powinna zostać nagrodzona potrawa przygotowana przez Marzenę Łokietek. Nagrodzone w konkursie zostały:

– za I miejsce Marzanna Łokietek zam. Równe gm. Strachówka,
– za II miejsce Jadwiga Wronka zam. Równe gm. Strachówka,
– za III miejsce p. Hannie Wronka zam. Lipiny Nowe gm. Wołomin.

dscf0218

Wyróżnienia komisji za specjały weków sałatkowych otrzymały też: Marianna Kosińska, Monika Andrulonis, Janina Andrasik, Małgorzata Mich i Barbara Skowerska.
Po pysznym poczęstunku w postaci pierogów tartych z serem, placków, pyz z nadzieniem z mięsa, frytek, pierogów z kapustą i grzybami, pierożków z kaszy i kurek przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Równem, do wspólnej zabawy w wirującym na placu kółku tanecznym zaproszono licznie przybyłych na uroczystość gości i mieszkańców Równego. Do tańca po kolei zapraszały członkinie KGW Równe Barbara Białek , Helena Żołek i Marzanna Łokietek.
Atrakcjami niedzielnego popołudnia były konkursy ziemniaczane. W kategorii dzieci konkurs na rzut ziemniakami do celu wygrał Antoni Zbrzeźniak (zam. Wołomin), konkurs na zbieranie ziemniaków na czas Klaudia Sasin (zam. Borucza gm. Strachówka). W kategorii gospodyń domowych, w konkursie na najdłuższą obierkę ziemniaczaną, pierwsze miejsce zajęła Grażyna Wyrzykowska(zam. Równe gm. Strachówka), a w kategorii panów w konkursie na jedzenie placków ziemniaczanych na czas – Marcin Zbrzeźniak zam. Wołomin. Nagrody dla wszystkich uczestników konkursów ufundowali starosta powiatu wołomińskiego Piotr Uściński oraz radna powiatu wołomińskiego Małgorzata Łoń.
Kolejnym punktem festynu był quiz: „Jak zmieniła się gmina Strachówka i powiat wołomiński?”. W quizie wzięło udział 4 odważnych uczestników, w tym proboszcz parafii Sulejów ks. prałat Józef Rutkowski. Każdy z uczestników ubrany w okolicznościowe czapeczki i koszulki z logo sponsora wójta Gminy Strachówka miał za zadanie odpowiedzieć na 5 pytań. Zwyciężczynią okazała się jedyna kobieta w tym składzie Grażyna Wyrzykowska (zam. Równe gm. Strachówka). Miejsce 2 zajęli (ex aequo): ks. prałat Józef Rutkowski, Mieczysław Sasin oraz Michał Orłowski, a miejsce 3 przypadło w udziale Robertowi Białek. Ostatni już konkurs dla uważnych uczestników festynu, którzy mieli za zadanie zapamiętać jak najwięcej podanych przez spikera w czasie imprezy szczegółów, wygrał Adam Wronka zam. Lipiny Nowe gm. Wołomin. Otrzymał nagrodę w postaci pamiątkowej „Taśmy z Festynu rodzinnego Dzień Ziemniaka -2013” w Równem.
Po wszystkich tych atrakcjach uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali do wspólnego biesiadowania i tańców przy muzyce przygotowanej przez trzech uczniów szkół średnich z terenu gminy Strachówka: Mateusza, Tomasza, Przemysława.
Festyn rodzinny „Dzień Ziemniaka- 2013” w Równem było początkiem projektu, jaki realizować będzie Koło Gospodyń Wiejskich w Równem „Warsztaty rękodzielnicze – Złote Rączki Równianek”, w czasie, którego dorosłe gospodynie będą miały okazję przekazać młodemu, dorastającemu pokoleniu tradycje i zwyczaje zanikające powoli w małych, wiejskich społecznościach.
Tegoroczny festyn rodzinny ‘’Dzień ZIEMNIAKA -2013” w sołectwie Równe został dofinansowany dzięki sponsorom:
Gospodarstwo Rolne Agnieszka i Marcin Szopa
Gospodarstwo rolne Hanna i Piotr Wronka
Sklep spożywczo-przemysłowy Małgorzata Wierzba 
Patronat honorowy: Dom Dziecka w Równem
Patronami medialnymi byli: „Kurier W – Wyszkowski, Węgrowski, Wołomiński, Legionowski, Ostrowski, Pułtuski …i Sąsiadów. Tygodnik regionalny”, Życie Powiatu Wołomińskiego, Gazeta Regionalna, Radio Fama.
/Opracowali: Hanna Wronka i Robert Przesmycki/

Galeria zdjęć

3 621 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poruszenie portfeli (01.10.2013)

Wiktoria ma 9 lat. W marcu lekarze rozpoznali u niej ostrą białaczkę limfo blastyczną pro-Ball. Uczennica legionowskiej SP 3 jest...

Zamknij