ggg ggg

„Zawsze gotowi, zawsze blisko”

W ubiegły czwartek 9 marca 2017 r. Leszek Wieczorek komendant Wyszkowskiej Komendy Uzupełnień przedstawił po raz pierwszy szczegółowe informacje na temat tworzonych w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej.

DSCF4503

W trakcie konferencji, w której udział wzięli ze strony WKU komendant ppłk Leszek Wieczorek oraz szef Wydziału Rekrutacji mjr Dariusz Żarek przedstawiono prezentację z najważniejszymi informacjami dot. tworzenia się Wojska Obrony Terytorialnej, która jest piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) w znaczący sposób poszerzają spektrum zdolności całych Sił Zbrojnych RP, dostosowując je do obecnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Cele działania WOT, to:
– wsparcie wojsk operacyjnych i stworzenie optymalnych warunków do pełnego wykorzystania ich zdolności bojowych, w obronie nienaruszalności granic (zwielokrotnienie potencjału odstraszania),
– uzyskanie przez WOT zdolności operacyjnych do działań nieregularnych, w tym szczególnie działań antykryzysowych, antydywersyjnych, antyterroryrstycznych, antydezinformacyjnych, w obronie bezpieczeństwa cywilnego,
– odbudowa patriotycznych fundamentów systemu obronnego oraz sił zbrojnych umożliwiając skuteczną realizację odbudowy bezpieczeństwa militarnego Polski.
Harmonogram tworzenia struktur rozpisany jest na lata 2016 – 2019. Trzy sztaby brygad powstały w 2016 r. (Białystok, Lublin, Rzeszów), na 2017 r. kolejne trzy (Olsztyn, Ciechanów, Siedlce, Radom), a następne lata to po i 6 w pozostałych województwach. Do końca 2019 r. zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Docelowe będzie to 53.000 żołnierzy. Wyszkowska Komenda Uzupełnień już rozpoczyna działania związane z naborem do WOT stąd też współpraca informacyjna z prasą, aby przekazać więcej i bardziej szczegółowych informacji.
WYMOGI USTAWOWE DLA KANDYDATÓW TERYTORIALNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ?
Powinna to być: osoba, która posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej, osoba, która nie podlega obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego, osoba, która podlega obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego – w przypadku jego wprowadzenia. Posiada obywatelstwo polskie, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, wiek, co najmniej 18 lat, nie była karana za przestępstwo umyślne, nie była przeznaczona do służby zastępczej, nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej, nie jest reklamowana z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przewidzianej do militaryzacji, osiada odpowiednie wykształcenie do pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie: oficerów, (co najmniej wyższe), podoficerów, (co najmniej średnie), szeregowych, (co najmniej podstawowe).
Pierwszeństwo do powołania do TSW mają: osoby posiadające pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby, także byli żołnierze zawodowi, członkowie proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadający rekomendacje władz tych organizacji, absolwenci szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.
Jak wstąpić do obrony terytorialnej?
Kandydat bez odbytej służby wojskowej w Wojskowej Komendzie Uzupełnień składa wniosek i przechodzi postępowanie rekrutacyjne. Kierowany jest do: Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej (w przypadku osób nieposiadających orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej), do Wojskowej Pracowni Psychologicznej, na przeszkolenie wojskowe, a następnie do jednostki WOT. Żołnierz rezerwy po odbyciu czynnej służby wojskowej lub żołnierz rezerwy (były żołnierz zawodowy): kierowani są do: WKU, Wojskowej Pracowni Psychologicznej, a następnie do jednostki.
W Wyszkowie podobnie jak w każdym powiecie ma powstać kompania w sile 100 ludzi i jak stwierdził komendant L. Wieczorek, chociaż dopiero rozpoczynają nabór już w tej chwili jest podobna liczba chętnych. Wnioski należy składać w WKU w Wyszkowie wraz z ksero dowodu osobistego, świadectwem ukończenia szkoły (ważne to jest ze względu na dalsze skierowanie kandydata z wykształceniem podstawowym na szeregowego, a na podoficerów wymagane jest minimum średnie. Należy też dołączyć inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na weryfikację kandydata (prawo jazdy, przebyte kursy, szkolenia itp.). O wejście do WOT mogą ubiegać się mężczyźni i kobiety, decyduje sprawność fizyczna, dyspozycyjność i miejsce zamieszkania. Szkolenia są prowadzone przez trzy lata, na odległość i przez 16 dni lub 8 weekendów.
SCHEMAT SZKOLENIA TSW
Kandydat: 1 – 2 miesiące kształcenie na odległość.
Żołnierz: 16d/8w szkolenie podstawowe, na początku test sprawności fizycznej, na koniec egzamin i przysięga.
Rok – szkolenie indywidualne/specjalistyczne: (kształcenie na odległość) egzamin: sprawdzian sprawności fizycznej w 1, roku szkolenia.
Pododdział:
Rok – szkolenie drużyna (kształcenie na odległość) egzamin: sprawdzian sprawności fizycznej w 2 roku szkolenia.
Rok – szkolenie pluton/kompania (kształcenie na odległość) egzamin: sprawdzian sprawności fizycznej w 3 roku szkolenia.
Służbę w WOT można pełnić rotacyjnie, (przez co najmniej dwa dni w miesiącu w jednostce wojskowej) lub dyspozycyjnie (pozostając w gotowości do stawienia się do służby rotacyjnej).

Żołnierzowi pełniącemu terytorialną służbę wojskową rotacyjnie przysługuje:
– udzielenie przez pracodawcę urlopu bezpłatnego na okres trwania służby (na czas ćwiczeń);
– prawo do zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby i z powrotem;
– uposażenie zasadnicze za każdy dzień pełnienia TSW rotacyjnie – według stopnia etatowego zajmowanego stanowiska służbowego (ok. 90 zł);
– dodatek za gotowość bojową (300 zł, jeśli nie ma ćwiczeń i 500 zł, jeśli odbywają się);
– bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie i opieka medyczna na okres odbywania ćwiczeń.
Warunki są atrakcyjne, ale o bardziej szczegółowe informacje należy udać się do WKU w Wyszkowie lub na terenie swojego powiatu.
/oprac. J.Cz./

Galeria Zdjęć

1 880 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Dzień Kobiet z węgrowską drogówką

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Węgrowie prowadzili wczoraj (08.03) na drogach powiatu węgrowskiego akcję pod nazwą "Dzień...

Zamknij