ggg ggg
ggg ggg

Zapraszamy na Polsko-Amerykański Salon Historyczny

18 października o godzinie 14.00 Robert Stodnick spotka się z mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej, by opowiedzieć swoją historię. Zapraszamy do sali konferencyjnej Miejskiego Ratusza na „Polsko-Amerykański Salon Historyczny”. Gościa z USA przedstawi Ryszard Druch – Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych, znany karykaturzysta.

 

Polsko-Ameryka+äski Salon Historyczny
12 sierpnia 1913 roku w nowojorskim porcie Ellis Island funkcjonariusze Urzędu Imigracyjnego rejestrowali rutynowo kolejne grupy nowoprzybyłych do Stanów Zjednoczonych. Wśród pasażerów-imigrantów liniowca „Potsdam” z portu Rotterdam była 21-letnia Bronisława Graczyk (z domu Sapińska) z Ostrowi Mazowieckiej ze swoją roczną córką Leontyną. W ten sposób obydwie doczekały się połączenia z mężem i ojcem Franciszkiem Graczykiem. Nazwisko młodej ostrowianki i jej córeczki odnotowano w portowej księdze-rejestrze, znajdującej się w Muzeum Imigrantów na Ellis Island. Kopię tego dokumentu zamówił sobie niedawno amerykański żołnierz Robert Stodnick, który w ten sposób postanowił uczcił stulecie przybycia do Ameryki swojej polskiej babci i cioci. – Czytamy w opracowaniu, które przedstawia Ryszard Druch na temat Roberta Stodnicka.
Anna Kacpura

434 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej wśród laureatów. X edycja konkursu „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba” – 22.09.2016 r. – wręczenie nagród.

22 września 2016 r. w Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i honorowych wyróżnień...

Zamknij