ggg ggg

ZAKŁAD POD GOŁYM NIEBEM cz. 2

Wywiad z wiceministrem Tadeuszem Nalewajkiem

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk odwiedził redakcję KURIERA W…  w dniu 11 września 2015 r. Rozmawialiśmy o ogólnej sytuacji rolników i gospodarstw rolnych i nasi czytelnicy mieli okazję pierwszą część wywiadu przeczytać w nr 35 w dniu 15 września. Obecnie kontynuujemy wypowiedz wiceministra w drugiej części.

1

KURIER W… – Polaków niepokoi możliwość sprzedaży ziemi obcokrajowcom i nie rolnikom.

Wiceminister Tadeusz Nalewajk:
W dniu 27 sierpnia 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, której projekt został przygotowany przez posłów PSL. Ustawa ta wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Warto nadmienić, iż nowe regulacje ustawowe są wzorowane na prawodawstwie francuskim (SAFER), a ich głównym celem jest zapobieganie spekulacjom na rynku nieruchomości, przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych oraz rozwinięcie zasady określonej w art. 23 Konstytucji RP, zgodnie z którą podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne. Nowymi, a zarazem odgrywającymi istotną rolę na rynku nieruchomości (zarówno prywatnym jak i Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa) instytucjami będą, komisje do spraw kształtowania ustroju rolnego, powoływane przez dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Nieruchomości Rolnych, w skład których wejdą: przedstawiciel izby rolniczej, gminy, powiatu, Agencji oraz dwóch przedstawicieli wybranych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związków zawodowych rolników indywidualnych i innych organizacji rolniczych działających na terenie oddziału terenowego Agencji. Do zadań komisji należeć będzie wybór sposobu zagospodarowania nieruchomości Zasobu, wybór rodzaju przetargów na sprzedaż i dzierżawę nieruchomości Zasobu, określenie kryteriów przetargów ofertowych, czy też opiniowanie zasadności wykonywania przez Agencję prawa odkupu, pierwokupu lub wykupu nieruchomości na rynku prywatnym.
Obawy, iż ziemia będzie sprzedawana obcokrajowcom czy też nie rolnikom są bezpodstawne. Rozwiązania zawarte w ustawie zapewnią, że szczególne dobro, jakim są nieruchomości rolne, będzie nabywane – zarówno w obrocie prywatnym jak i z Zasobu – głównie przez rolników indywidualnych, którzy rzeczywiście zamierzają uprawiać te grunty, a nie przez osoby nabywające je jedynie w celach spekulacyjnych. Rzecz jasna, przepisy tej ustawy nie przewidują wprowadzenia ograniczeń dla obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie nabywania nieruchomości rolnych, gdyż byłoby to sprzeczne z prawem. Status rolnika indywidualnego w rozumieniu tej ustawy nie jest uzależniony od posiadanego obywatelstwa, rolnikiem indywidualnym może być nie tylko obywatel polski, jednak, aby mógł on zostać uznany za rolnika indywidualnego musi spełniać kryteria wskazane w ustawie (np., co najmniej od 5 lat zamieszkiwać w gminie na obszarze, której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, wchodzących w skład jego gospodarstwa rolnego).
Aby cele zakładane w ustawie mogły zostać zrealizowane, Agencja będzie stosowała prawa pierwokupu i wykupu nieruchomości rolnych na rynku prywatnym. W tym też celu Agencja wyposażona zostanie w znaczne środki finansowe (w wysokości 30 % wydatków określonych w planie finansowym Zasobu Własności rolnej Skarbu Państwa). Stosowanie w-w. uprawnień dotyczyć będzie nieruchomości o pow. nie mniejszej niż 1 ha, a nie tak jak obecnie, nie mniejszej niż 5 ha. Nabyte przez Agencję nieruchomości wejdą do Zasobu, a następnie wspomniana komisja ds. kształtowania ustroju rolnego zdecyduje o formie ich zagospodarowania. Podkreślenia wymaga, że po 1 stycznia 2016 r. Agencja będzie gospodarowała Zasobem w pierwszej kolejności poprzez wydzierżawienie lub sprzedaż nieruchomości rolnych na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Dziękuję za rozmowę.

Z wiceministrem Tadeuszem Nalewajkiem rozmawiała Janina Czerwińska

2 381 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
WSPOMNIENIA HELENY PADEREWSKIEJ CENNYM PODARUNKIEM DLA JULINA, ŁOCHOWA I ZIEMI WĘGROWSKIEJ

Niezwykle trafionym miejscem na prezentacje nowej książki pt. „Helena Paderewska. Wspomnienia. 1910-1920’’ autorstwa Macieja Siekierskiego, okazał się pałacyk w Julinie,...

Zamknij