ggg ggg

ZĄBKI UCZCIŁY 96. ROCZNICĘ BITWY WARSZAWSKIEJ ORAZ ŻOŁNIERZY 80 PUŁKU PIECHOTY

96. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwaną „Cudem nad Wisłą” obchodzono w Ząbkach uroczyście w dniu 13 sierpnia.

22

Rozpoczęto Mszą Święta w kościele Św. Trójcy, celebrowaną przez ks. dziekana Andrzeja Kopczyńskiego proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. We mszy asystował ks. Dariusz Korbik, nowy proboszcz parafii Św.Trójcy w Ząbkach. Msza odbyła się w oprawie muzycznej Chóru Miejsko-Parafialnego Cantores Misericordiae pod batutą Zbigniewa Tupczyńskiego oraz orkiestry wojskowej z Siedlec pod dyrekcją kapelmistrza kpt. Dariusza Kaczmarskiego, z udziałem pocztów sztandarowych ząbkowskich szkół, kombatantów oraz kompanii honorowej I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy-Wesołej. Chór rozpoczął króciutkim koncertem, zaśpiewano: „Pierwszą Kadrową”, „Pierwszą Brygadę” oraz „Szarą Piechotę”.
Wśród gości na uroczystości znaleźli się: posłowie na Sejm RP Jacek Sasin i Piotr Uściński, a także generał Stanisław Czosnek dowódca I Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Warszawy Wesołej wraz z kapitanem Sebastianem Kosteckim również z I Warszawskiej Brygady Pancernej, przedstawiciele Rady Powiatu Wołomińskiego: Małgorzata Zyśk i Tomasz Kalata, członkowie Zarządu Powiatu Wołomińskiego: wicestarosta wołomiński Adam Łossan oraz Karol Małolepszy a także zastępca Komendanta Powiatowej Policji w Wołominie mł. inspektor Leszek Czaplicki, zastępca Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Wołominie Andrzej Wysocki, zastępca Komendanta Policji w Ząbkach aspirant sztabowy Rafał Król, komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak i naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach Andrzej Matysiewicz, przedstawiciele miasta Ząbki: przewodniczący Rady Miasta Ząbki Wojciech Gut, burmistrz Ząbek Robert Perkowski, zastępca burmistrza Artur Murawski, radni gminni, kombatanci, burmistrzowie i wójtowie okolicznych miejscowości, dyrektorzy szkół i pozostałych placówek, prezes Stowarzyszenia Szkół i Placówek Edukacyjnych Powiatu Wołomińskiego Paweł Poboży. Prezes Koła Wędkarskiego nr 61 w Ząbkach Robert Fabisiak, harcerze oraz strzelcy ząbkowscy pod komendą Mirosława Sobieckiego, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz mieszkańcy miasta Ząbki.
Ks. Kopczyński, podczas kazania podkreślał temat wdzięczności, którą naród polski winny jest bohaterom poległym w walce o wolność naszej Ojczyzny. Mówił m.in. o konieczności wychowania młodzieży w duchu patriotyzmu i o powinności celebrowania patriotycznych świąt.
Po mszy nastąpił przemarsz zgromadzonych na mszy mieszkańców i gości na miejscowy cmentarz pod pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r., gdzie odbył się apel poległych i złożenie wieńców przez delegacje. Tę część uroczystości poprowadził Karol Małolepszy – członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego i dyrektor gimnazjum nr 1 w Ząbkach.
Głos, najpierw zabrali posłowie Sasin i Uściński oraz wicestarosta Łossan. Poseł Sasin w swojej wypowiedzi nawiązywał do minionych czasów Bitwy Warszawskiej, wspominając tamtejsze wydarzenia, m.in. mszę polową w Ząbkach odprawioną przez ks. I. Skorupkę. Poseł Uściński nawiązał także do współczesnych czasów i wydarzeń, które mają miejsce obecnie, wicestarosta w podsumowaniu zaprosił obecnych na obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej do Ossowa i Radzymina. Mówcy podkreślali doniosłą rangę wydarzenia i dziękowali burmistrzowi za przygotowanie i odpowiednią oprawę rocznicy.
Burmistrz Ząbek , zabierając głos, przypomniał, m.in. o tym, że w Ząbkach na terenie posiadłości księżnej Michałowej Radziwiłłowej był zorganizowany szpital polowy w którym zmarli od ran, zostali pochowali w tej właśnie kwaterze. Zwrócił się do zebranych aby pamiętać że w czasie bitwy pod Ossowem poległo wielu polskich żołnierzy i wielu zostało rannych. Przypomniał, że w tej słynnej bitwie walczyli także mieszkańcy Ząbek, m.in.: Karol Książek, Czesław Bąk, Aleksander Grotman i Piotr Dudziński, którzy zgłosili się na ochotnika do wojsk stacjonujących w Ząbkach
Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny 1920 r., zebrani zostali zaproszeni pod pomnik Żołnierzy 80 Pułku Piechoty na miejscowym cmentarzu, gdzie również odbył się apel poległych i złożenie kwiatów przez wspólną delegację, tj. posłów Sasina i Uścińskiego, generała Czosnka, przewodniczącego Guta, burmistrza Perkowskiego oraz komendanta Forysiaka.
Oddanie czci żołnierzom z 80 Pułku Piechoty powinno mieć miejsce w lipcu w dniu Święta Pułku, niestety oddelegowane na ząbkowskie uroczystości orkiestra i kompania honorowa WP zostały w ostatniej chwili skierowane do zabezpieczania Szczytu NATO i do Ząbek nie dojechały, dlatego korzystając z przyjazdu na obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, żołnierze postanowili oddać honory wojskowe poległym kolegom. W sierpniu 1920 roku, 80 pułk piechoty walczył na terenie naszego powiatu – stacjonował w Kobyłce, a po zajęciu Radzymina przez Moskali, został skierowany do walk i wziął udział w odbiciu Miasta Cudu nad Wisłą z rąk najeźdźcy. Strzelcy Nowogródzcy – bo taką nazwę nosił w roku dwudziestym 80 PP – są pochowani w Radzyminie w bezimiennych mogiłach, a w Ząbkach znajduje się jedyny w Polsce pomnik na ich cześć- tę informację przekazał zgromadzonym Mirosław Sobiecki komendant strzelców ząbkowskich, który poprowadził uroczystość pod pomnikiem 80 Pułku Piechoty.
Na koniec uroczystości burmistrz serdecznie podziękował wszystkim przybyłym, którzy zechcieli świętować 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej w Ząbkach i oddać hołd poległym, których kwatery znajdują się właśnie tutaj. Następnie burmistrz zaprosił gości do Gimnazjum nr 1 w celu wysłuchania koncertu patriotycznego w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Barbary Hijewskiej oraz na poczęstunek. Goście mieli okazję wysłuchać m.in.: „Ułański szyk” (marsz), „Conquest of Paradise”, „Tribute Overture”,”Wiwat” (marsz) oraz „Warszawiankę”.
Zwieńczeniem ząbkowskich uroczystości była ”Inspekcja generała Hallera miejsc pamięci roku 1920” – złożenie kwiatów przez rekonstruktorów pod pomnikiem Poległych pod Ossowem na cmentarzu parafialnym w Ząbkach 14 sierpnia.
Iwona Potęga

2 098 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Marszałek, Motory, Maleńczuk

Tegoroczne świętowanie było wyjątkowe. Do Legionowa powrócił na stałe Marszałek Piłsudski. Od 15 sierpnia groźnie, ale i dobrotliwie spogląda na...

Zamknij