ggg ggg ggg ggg ggg

Ząbki mają (duże) powody do dumy… – o inwestycjach planowanych, będących na ukończeniu i już zrealizowanych rozmawiamy z burmistrzem miasta Robertem Perkowskim (01.10.2013)

“KW,,: Panie burmistrzu, nie ma co ukrywać, że na tle innych gmin powiatu wołomińskiego Ząbki wyróżniają się zarówno pod względem ilości, jak i rozmiarów inwestycji realizowanych w tej kadencji. Proszę powiedzieć, w czym tkwi sukces?

zabki

Robert Perkowski: Tak naprawdę już drugą kadencję realizujemy bardzo intensywnie inwestycje miejskie. Na początku były to głównie drogi, w sumie powstało kilkadziesiąt ulic o bardzo dobrym standardzie nie tylko estetycznym, ale i konstrukcyjnym. Śmiem twierdzić, że z samego dofinansowania unijnego wykonaliśmy ich kilkanaście, a ze środków własnych udało nam się zmodernizować i wybudować kolejnych kilkanaście.
Muszę jednak powiedzieć, że poprzednia kadencja była dla nas taką kadencją, w której mieliśmy smak i apetyt na coś znacznie większego. Dlatego cieszę się, że był to czas, w którym dobrze przygotowaliśmy się do tej perspektywy unijnej. Przy odrobinie szczęścia i dzięki ciężkiej pracy, za sprawą której mieliśmy dobrze przygotowane projekty, udało nam się pozyskać środki na budowę właśnie tego czegoś większego, mianowicie dwóch gigantycznych inwestycji jakimi są tunel i basen.

A w międzyczasie udało się wybudować nowoczesne przedszkole i stadion z okazałą trybuną główną.

Rzeczywiście, w ubiegłej kadencji udało nam się wykonać super fajne, nowoczesne przedszkole publiczne nr 3. Myślę, że to jest w tej chwili taki bardzo ciekawy punkt na mapie naszego miasta, który jest odwiedzany nawet przez delegacje zagraniczne, ostatnio gościliśmy tam delegację z Chin. Kolejną ciekawostką może być fakt, że w najbliższym czasie, w listopadzie w naszym przedszkolu ma być zorganizowane spotkanie… wojewody mazowieckiego z burmistrzami i wójtami gmin rejonu warszawskiego.
W minionej kadencji rozpoczęliśmy też budowę trybuny głównej. Już od roku jest ona użytkowana, z czego bardzo się cieszę. Tak naprawdę, jest to obiekt trzykondygnacyjny, w środku którego znajdują się pomieszczenia dla Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, sale fitness, sale do ćwiczeń i uprawiania sztuk walki, do tańca oraz sala widowiskowa. Oczywiście podstawowa funkcja tego obiektu to arena piłkarka, wraz z boiskami treningowymi i pełnym zapleczem szatniowym.

Słowem, kompleksowy obiekt sportowy, który tętni życiem na co dzień?

Zgadza się. Jesteśmy dumni z tego obiektu tym bardziej, że został on wybudowany tylko ze środków własnych, więc było to duże obciążenie dla naszego budżetu. Ale przyznam szczerze, ponieważ ma charakter w części komercyjny, udało nam się już odzyskać z tego obiektu m.in. VAT. A to jest niemała kwota, bowiem około czterech milionów złotych.

Czy to prawda, że budowa trybuny głównej stanowiła pierwszy etap do utworzenia Centrum Turystyczno – Sportowo – Rekreacyjnego w Ząbkach?

Tak, utworzenie CTSR będzie efektem wieloletnich przygotowań. W tym momencie mamy już na ukończeniu budowę basenu miejskiego z częścią do odnowy biologicznej, z częścią rekreacyjną, z salami do squash, z kręgielnią, z częścią restauracyjną i z parkingiem podziemnym.
Będzie to kolejny kompleksowy obiekt o wysokim standardzie, położony na tym samym terenie co trybuna główna, a więc łącznie funkcje tych dwóch obiektów będą się uzupełniać, a nie ze sobą konkurować.
Liczę na efekt synergii, tzn. jeśli przyjedzie cała rodzina to dajmy na to: tata pójdzie na siłownię, mama na fitness, a dziecko na basen, a potem razem pójdą na kręgielnię, a przy okazji na wspólny posiłek, czyli mile spędzą czas. Taki zresztą jest nasz zamysł, żeby wszystko było w jednym miejscu, w pełni dostępne i funkcjonalne zarówno dla mieszkańców jak i turystów.

 

Na kiedy zaplanowane jest otwarcie ząbkowskiej pływalni?

Basen planujemy oddać już pod koniec tego roku, prawdopodobnie po dwudziestym grudnia, chociaż trudno podać dokładny i stuprocentowo pewny termin. Niemniej mamy nadzieję, że już na gwiazdkę nasi mieszkańcy będą mogli skorzystać z tych atrakcji, o których mówiłem wcześniej.

Proszę powiedzieć, jakie są koszta wybudowania tego jakby nie było, najnowocześniejszego basenu w naszym regionie?

Trudno tutaj mówić o precyzyjnych kwotach, łączna suma to ok. 23 mln złotych, z czego ok. 2/3 będzie pokrytych ze środków zewnętrznych.
Muszę bowiem uczciwie przyznać, że ani basen, ani tunel prawdopodobnie bez dofinansowania zewnętrznego nie mogłyby zostać zrealizowane. Tym bardziej, że łączny koszt budowy tunelu, z uwzględnieniem wypłaty odszkodowań, wywłaszczeń, pracami dodatkowymi i uzupełniającymi wyniesie ponad czterdzieści milionów złotych.

Skoro już jesteśmy przy temacie tunelu, to rzeczywiście trzeba przyznać, że to naprawdę gigantyczna inwestycja, właściwie budżet niejednej gminy?

Zgadza się, gdyby nie było środków unijnych, to 2/3 budżetu miasta Ząbki. Ale uzyskaliśmy dofinansowanie UE w wysokości prawie 20 mln zł, uzyskaliśmy ponad 8 mln zł brutto od PKP, za co dziękuję w tym miejscu panu ministrowi Andrzejowi Masselowi z Ministerstwa Transportu, który pomógł nam pozyskać te dodatkowe pieniądze na urzeczywistnienie owej inwestycji, jak również dziękuję panu staroście Piotrowi Uścińskiemu, który wsparł naszą wspólną, bowiem służącą nie tylko mieszkańcom Ząbek, ale też mieszkańcom całego powiatu wołomińskiego, inwestycję kwotą 2 mln złotych.
Pozostała część kosztów to oczywiście wkład własny miasta, który szacuję na kwotę ponad dziesięciu milionów złotych. Dzięki temu wspólnemu wysiłkowi, którego efekty ujrzymy już w sierpniu przyszłego roku znacząco poprawi się komfort życia mieszkańców, obydwie części naszego miasta będą lepiej skomunikowane.

Wobec tylu realizowanych przedsięwzięć, czy możemy się jeszcze spodziewać w najbliższym czasie jakichś większych inwestycji w Ząbkach?

Niestety, na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie wykrzesać więcej inwestycji, chociaż mamy świadomość, że jest tego i tak bardzo dużo. Mamy jeszcze bardzo dużo potrzeb, nie będę nawet wspominał o drobnych rzeczach, bo oczywistą rzeczą dla mnie jest bieżące utrzymanie dróg, łatanie dziur, oczyszczanie miasta, zimowe utrzymanie miasta, budowa i remonty konkretnych ulic. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia i na to też musimy poszukać pieniędzy zewnętrznych. Musimy dokończyć ulicę Powstańców chociażby.

W takim razie proszę powiedzieć o najważniejszych inwestycjach, o które będzie Pan zabiegał w najbliższej perspektywie?

Od kilku lat staramy się o wybudowanie Stacji Uzdatniania Wody dla naszych mieszkańców. Niektórzy złośliwi mówią, że Ząbki mają najdroższą wodę w Polsce. To oczywiście nieprawda, bo jeżeli patrzymy łącznie na ceny wody i kanalizacji, to nie są to nawet najwyższe stawki w powiecie. Faktycznie jednak, usługi te powinny być tańsze. Ale żeby tak się stało musimy mieć niższe koszty. O ile ta część ściekowa jest na właściwym poziomie, to o tyle kupowana woda, bo Ząbki nie mają własnego ujęcia o takiej wydajności, która mogłaby zabezpieczyć potrzeby miasta, musimy kupować wodę od Warszawy i tam też odprowadzać ścieki. Ceny są więc rynkowe. Inna sprawa, że są w nich zawarte m.in. koszty utrzymania i napraw awarii sieci, których nikt nie bierze pod uwagę.
Niemniej jednak, mam nadzieję i wszystko na to wskazuje, że w przyszłym roku uda nam się rozpocząć budowę SUW.
Na dzień dzisiejszy rozmawiamy z Urzędem Marszałkowskim i mamy już tam wszystkie szczegóły dopięte dotyczące odkupienia odpowiedniej działki, która spełnia wymogi pod budowę stacji, a która zlokalizowana jest za szpitalem Drewnica. Czekamy tylko na możliwość formalnego skonsumowania tego procesu. Żywię nadzieję, że nastąpi to lada miesiąc, dzięki czemu w 2014r. moglibyśmy ruszyć z rozpoczęciem budowy Stacji Uzdatniania Wody, która pozwoliłaby na dalsze obniżenie cen wody dla mieszkańców Ząbek.
Bo warto w tym miejscu nadmienić, że udało nam się obniżyć ceny taryfowe na rok bieżący. Co prawda, tylko kilkanaście groszy za metr sześcienny, ale to jest dobry kierunek. Tym bardziej, że nie była to sztuczna operacja, bowiem obniżka wynikała z rzetelnej kalkulacji, a ta znowu była spowodowana tym, że mamy większy wolumen sprzedaży wody, przez co cena jednostkowa metra sześciennego jest niższa.

Mówi się, że Ząbki oprócz własnej Stacji Uzdatniania Wody potrzebują pilnie także nowej szkoły?

To prawda, bardzo przydałaby nam się możliwość wybudowania zupełnie nowej szkoły, w nowej lokalizacji, ale to jest proces dłuższy i kosztowny. Dlatego, zanim do tego dojdzie, chcemy rozbudować istniejącą Szkołę Podstawową nr 3 przy ulicy Kościelnej. W tej chwili dzieci chodzą tam na dwie zmiany, od 1 września już się nie mieściły i musieliśmy dostawić kontenery. Ja wiem, że to brzmi okrutnie – musieliśmy dostawić dzieciom kontenery, ale postanowiliśmy żeby były one jak najbardziej komfortowe i muszę przyznać, że wyszło tak, iż niejedna szkoła może pozazdrościć takich warunków, ponieważ te kontenery są bardzo estetyczne, posiadają duże, przestrzenne sale, wyposażone nawet w klimatyzację.

Czy dzięki takiemu doraźnemu rozwiązaniu, jakim są kontenery udało się skrócić dzieciom dzień nauki?

Niestety nie, ponieważ to rozwiązanie jedynie skompensowało ilość nowych uczniów. Problem istnieje i wymaga od nas rozwiązania tym bardziej, że z roku na rok dzieci w Ząbkach będzie przybywać.

Na kiedy zatem, planowana jest rozbudowa szkoły przy ul. Kościelnej?

W tej chwili jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowo-budowlanej, powinniśmy ją mieć gotową na początku wiosny przyszłego roku, być może nawet z pozwoleniem na budowę.
Co tu dużo mówić, czasy są trudne, popatrzmy na sąsiednie gminy. Ja wiem, że niektórzy mają mylne wrażenie o zasobności naszego budżetu przez to, że w Ząbkach są rozpoczęte tak duże inwestycje, ale szczerze mówiąc nie mamy wyjścia, musimy je dokończyć, bo miasta nie stać na generowanie kosztów z tytułu rozgrzebania i zawieszenia rozpoczętych działań. Bez środków zewnętrznych nie porwalibyśmy się ani na budowę basenu, ani tunelu. W tegorocznym budżecie miasta zaplanowanych było ponad 30 mln złotych na inwestycje. Zostało skonsumowanych około połowę tych środków, chociaż mamy dopiero początek października, ale prawdopodobnie wykorzystamy do końca roku całą przewidywaną kwotę.
Prawda jest taka, że na dzień dzisiejszy brakuje nam pieniędzy na rozbudowę szkoły, ale ja jestem nieustającym optymistą. Optymizm jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, dlatego jestem przekonany, że te pieniądze w przyszłym roku się znajdą, dzięki czemu ruszymy z rozbudową szkoły.

Dziękuję za rozmowę.
(Rafał S. Lewandowski)

2 032 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Już po raz trzeci pobiegli, by uczcić pamięć Ojca Józefa Jońca! (01.10.2013)

W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłka pil. Mariana Pisarka w Radzyminie już po raz trzeci odbyła...

Zamknij