ggg ggg

Ząbki dla Niepodległej, w 101. rocznicę

101. rocznica odzyskania niepodległości w Ząbkach, rozpoczęła się od Mszy Św. za Ojczyznę w Kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach.

Po mszy, na której ks. proboszcz podczas homilii mówił o konieczności pielęgnowania tradycji i wartości narodowych oraz polskości, a także konieczności wspólnego budowania Polski, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Kardynała Wyszyńskiego. W imieniu mieszkańców miasta Ząbki, kwiaty złożyła Burmistrz Ząbek Małgorzata Zyśk wraz z delegacją a także radni i dyrektor PGS w Ząbkach.
Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem bohaterów Ząbek i Drewnicy w Parku Miejskim, gdzie rozpoczęto hymnem Polski, w ramach programu „Niepodległa do hymnu”. Następnie króciutki rys historyczny tematu przestawił Mirosław Sobiecki, doradca społeczny burmistrz ds. kultury.
Wraz z chórem Miejsko – Parafialnym Cantores Misericordies, zgromadzeni odśpiewali: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitają pąki białych róż”, „Jak to na wojence ładnie” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Wszyscy otrzymali biało-czerwone chorągiewki oraz śpiewniki.
W tej części uroczystości brali udział mieszkańcy, harcerze, służby mundurowe oraz władze miasta, które pod pomnikiem złożyły kwiaty wraz z radnymi.
Dalszy ciąg śpiewania pieśni patriotycznych, także z udziałem wspomnianego chóru, odbył się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury tuż po XII Biegu Niepodległości, zorganizowanym, w godzinach popołudniowych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ząbkach.
W biegu na dystansie 5 km udział wzięło 190 osób, w 6 -ciu kategoriach. W kategorii OPEN wśród mężczyzn I miejsce zajął Jarosław Kurek (czas -13:32), II – Wojciech Skory (14:02), III – Szymon Celiński (14:34). W tej samej kategorii, wśród pań, I miejsce zajęła Edyta Majewska (17:45), II – Beata Miszta (18:05), III – Karina Jachymek (19:16). Dodam, że biegło aż 36 przedszkolaków, z których najmłodsza dziewczynka miała 3 lata.
Szczegółowa relacja z biegów na stronie:
http://mosirzabki.pl/

/Iwona Potęga; foto. B. Śladowski/

488 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
%d bloggers like this:
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wołomińskie obchody Narodowego Dnia Niepodległości

W Wołominie, oficjalną część obchodów Narodowego Święta Niepodległości tradycyjnie zainaugurowała okolicznościowa Msza Święta, którą odprawiono w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej....

Zamknij