ggg ggg

Z wielkim smutkiem żegnaliśmy ks. Stanisława Szulca (13.12.2011)

W zimny grudniowy dzień tłumy wiernych, przyjaciół, młodzieży szkolnej żegnała wieloletniego proboszcza parafii św. Wojciecha w Wyszkowie.
6 grudnia br. w kościele pw. św. Wojciecha w Wyszkowie odbyły się uroczystości pogrzebowe księdza kanonika Stanisława Szulca – proboszcza tej parafii, honorowego obywatela Gminy Wyszków. Przed kościołem w szpalerze z obu stron wejścia do świątyni stanęła w ostatnim pożegnaniu młodzież wyszkowskich szkół. Każde z nich z jedną, symboliczną różą. Wewnątrz, przed ołtarzem stanęła trumna otoczona wieńcami i wiązankami kwiatów. Szczelnie wypełnione było wnętrze kościoła przez mieszkańców miasta i okolic, rozbrzmiewało modlitwą i mowami pożegnalnymi dostojników kościelnych i władz samorządowych. W pogrzebie uczestniczyło również kilkudziesięciu księży z dekanatu wyszkowskiego, diecezji łomżyńskiej, płockiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej.

Mszy świętej przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Życie zmarłego opisał i wspomnieniami o nim podzielił się ks. infułat prof. dr hab. Wojciech Góralski, Protonotariusz Apostolski przy Diecezji Płockiej. To właśnie z jej terenu pochodził ks. Szulc. W Płocku ukończył najpierw niższe, następnie wyższe seminarium duchowne, wiele lat posługi duszpasterskiej spędził w parafiach na terenie tej właśnie diecezji; były to lata przed wydaniem przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae Populus”, na mocy, której m.in. dekanat wyszkowski włączono w obszar diecezji łomżyńskiej. Zmarłego wspominał również obecny proboszcz parafii, ks. Roman Karaś, podkreślając, jak wiele ksiądz Stanisław Szulc pozostawił po sobie dokonań. Jak wiele uczynił dla wyszkowskiej parafii i jak wspaniałym był duszpasterzem. Ks. Szulca żegnali również m.in. przedstawiciel rady parafialnej, księża, wierni, jak również starosta wyszkowski oraz burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski, który zmarłego pożegnał słowami:
„Każdy człowiek żyjąc pozostawia po sobie ślad, jego życie zahacza o przeszłość, sięga w przyszłość. Jednych ślad zaledwie piórkiem jest pisany, innych – wyryty w skale. Piękne życie księdza kanonika Stanisława Szulca to szczególny fragment historii Wyszkowa. Zaledwie kilka miesięcy temu dopełniliśmy ją, nadając Mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszków, w uznaniu jego zasług dla miasta, za krzewienie miłości do ziemi wyszkowskiej, za serdeczną i pełną humanizmu więź z mieszkańcami. Ta wielkość księdza Stanisława Szulca, – jako człowieka, kapłana, obywatela, wyszkowianina – zamknięta w jego skromności – budzi najwyższy szacunek. Człowiek, który całe życie poświecił innym, opiekun chorych i niepełnosprawnych, niestrudzony pielgrzym, przewodnik duchowy wyszkowian – miał w sobie tę niezwykłą godność i pokorę zarazem, przynależną tylko wybitnym osobowościom. Odszedł autorytet – i będzie brakować współczesnym jego siły charakteru, życiowej mądrości, wrażliwości i odwagi.

Pozostaną wartości, którym ksiądz Stanisław Szulc był wierny i których był symbolem. Wierność tym wartościom traktuję, jako nasze, wobec niego zobowiązanie. Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”. W uroczystościach udział wzięli również wiceburmistrzowie: Adam Mróz i Adam Warpas oraz radni Rady Miejskiej na czele z przewodniczącym Józefem Biernackim. Ks. kan. Stanisław Szulc został odprowadzony na miejsce ostatecznego spoczynku, czyli cmentarz komunalny w Wyszkowie obok kilkumetrowego krzyża.  Smutna to była ceremonia, gdyż odszedł od nas wyjątkowy człowiek, który pracę i poświęcenie na rzecz innych – służbę kapłańską – pełnił niezachwianie przez ćwierćwiecze tu w Wyszkowie i całe swoje życie. Jak mówił starosta wyszkowski Bogdan Pągowski – swoją barkę prowadził niezachwianie. /J.Cz./

Galeria zdjęć

3 294 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
Bez referendum (06.12.2011)

W dniu 29 listopada 2011 r. odbyła się rozprawa przed  Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, na której zapadł niekorzystny dla mieszkańców wyrok...

Zamknij