ggg ggg

Z Miasta i Ziemi Cudu nad Wisłą do miejsc wiecznego spoczynku Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r.

Stołeczne Powązki, kaliski cmentarz na Majkowie i łódzki Rzymsko – Katolicki Cmentarz Św. Józefa stanowiły główny cel wyprawy, którą w ubiegłym tygodniu w dniach 6 – 7 maja odbyli, określani mianem Ambasadorów Miasta Cudu nad Wisłą, seniorzy z Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Radzyminie.

SONY DSCSONY DSC

Patriotyczna pielgrzymka do rozsianych po Polsce miejsc wiecznego spoczynku Bohaterów Cudu nad Wisłą, stanowiła zwieńczenie realizowanego od kilku lat przez radzymińskich seniorów programu upowszechniania pamięci o żołnierzach poległych w 1920 roku pod Radzyminem i Ossowem.
– Idea, która przyświecała nam od samego początku nawiązuje w pewnym sensie do idei pamiętnej wizyty świętego Jana Pawła II na Cmentarzu Poległych 1920 roku w Radzyminie. Zainspirowani wzorem Ojca Świętego, pragnęliśmy odwiedzić cmentarze, na których spoczywają bohaterowie polegli w wojnie polsko-bolszewickiej, walczący w obronie naszego miasta i w najbliższej okolicy. Poprzez ich przypomnienie i oddanie im hołdu, chcieliśmy spłacić dług wdzięczności za ocaloną wówczas Ojczyznę. Spełnienie naszego zamiaru stało się możliwe dopiero w tym roku, dzięki dofinansowaniu wyprawy ze strony Starostwa Powiatowego w Wołominieoraz wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Radzymin – wyjaśnia p. Janusz Rasiński, przewodniczący O.R. PZERiI w Radzyminie.
Podróż po nekropoliach rozpoczęła się rankiem, w ubiegły wtorek odwiedzeniem warszawskich Powązek, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty na mogiłach: bohaterskiego kapelana ks. mjra Ignacego Skorupki, poległego w boju pod Ossowem i kpt. Ryszarda Downar – Zapolskiego, poległego w Słupnie. Następnie 50-osobowa grupa seniorów z gminy Radzymin wraz z dyrektorem radzymińskiego Gimnazjum nr 1 im. mjra Stefana Waltera Ewą Wnuk, radnym Cezarym Wnukiem, historykiem Władysławem Kolatorskim i towarzyszącymi wyprawie sztandarami Gimnazjum nr 1 oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ im. kpt. Stefana Pogonowskiego udała się do Kalisza. Tam, na cmentarzu na Majkowie do uczestników wycieczki dołączyli: burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski, proboszcz radzymińskiej parafii p.w. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Ziółkowski oraz starosta wołomiński Piotr Uściński wraz z wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Martą Rajchert.
W obecności wiceprezydenta Kalisza Jacka Konopki, delegacja Miasta i Ziemi Cudu nad Wisłą po raz pierwszy wspólnie oddała hołd majorowi Stefanowi Walterowi.
(Otoczony mogiłami Strzelców Kaniowskich, bohater walk pod Radzyminem w 1920 roku, śmiertelnie raniony podczas zmagań o wieś Mokre spoczywa w pięknej kaplicy – mauzoleum, przed którą na czas wizyty wartę zaciągnęli funkcjonariusze Straży Miejskiej w Kaliszu, i którą udekorowano biało czerwonymi flagami, za co władzom najstarszego grodu w Polsce należą się słowa najwyższego uznania).
Po zakończeniu wzruszającej uroczystości na cmentarzu, radzymińsko-wołomińska delegacja udała się do kaliskiego ratusza, gdzie została serdecznie przyjęta przez prezydenta miasta p. Janusza Pęcherza. (Był to ostatni oficjalny punkt programu, po którym przyszedł czas na zwiedzanie Kalisza i okolic oraz pożegnanie z przedstawicielami samorządu).
Następnego dnia, po noclegu i śniadaniu w malowniczym i gościnnym grodzie nad Prosną radzymińscy seniorzy udali się w stronę Łodzi, odwiedzając po drodze Uniejów (celem zażycia regeneracyjnych kąpieli). Po dotarciu na łódzki cmentarz św. Józefa, w obecności zaprzyjaźnionej z radzyminiakami tamtejszej pani przewodnik, pielgrzymi zatrzymali się przy grobie kpt. Stefana Pogonowskiego. W niezwykle patriotycznej atmosferze zapalono znicze i złożono kwiaty dedykowane Bohaterowi Radzymina, który podjął osamotniony, zwycięski bój z przeważającymi siłami wroga pod Wólką Radzymińską. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i „Legionów” kolejne białe i czerwone znicze zapalono także na mogiłach: kpt. Benedykta Pęczkowskiego i plut. Karola Rozenblat.
W drodze powrotnej do Radzymina, wszyscy uczestnicy pierwszej wspólnej pielgrzymki Miasta i Ziemi Cudu nad Wisłą do miejsc spoczynku Bohaterów 1920 roku otrzymali pamiątkowe kubki z Ich portretami, przygotowane przez Oddział Rejonowy PZERiI.
W ten oto prosty i wymowny, a przez to godny pochwały sposób Ambasadorzy Miasta Cudu nad Wisłą, po raz kolejny udowodnili, że mądrość przychodzi z wiekiem, a wydarzenia 1920 roku mogą i powinny łączyć, a nie dzielić Radzymin i Wołomin.
/Rafał S. Lewandowski
foto: R.L., W. Kolatorski, J. Góral/

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC 01 (7) 01 (8) 01 (9) 01 (10) 01 (11) 01 (13) 01 (14) 01 (15) 01 (17) SONY DSC

Uczestnicy pielgrzymki do miejsc wiecznego spoczynku Bohaterów 1920 roku ze smutkiem przyjęli fakt, że nie wszystkie groby otoczone są należną czcią i opieką.
W Łodzi nieznani sprawcy uszkodzili ustawioną na grobie kpt. Stefana Pogonowskiego figurę husarza, pozbawiając go skrzydeł. Jednak najbardziej dramatyczny obraz przedstawia grób kpt. Ryszarda Downar-Zapolskiego na warszawskich Powązkach. Ziemny grób, otoczony prowizoryczną drewnianą palisadą, zarośnięty, ze złamanym kamiennym krzyżem, w miejsce którego postawiono tymczasowy drewniany jest obecnie powodem do wstydu.
Wobec powyższego Oddział Rejonowy PZERiI w Radzyminie wraz z Burmistrzem Radzymina tuż po powrocie postanowili podjąć działania, mające przywrócić miejscom spoczynku Bohaterów Radzymina odpowiedni wygląd i rangę. O rozwoju tej inicjatywy, poinformujemy niebawem

2 062 views

Zamieścił: admin

Udostępnij ten artykuł na
Przeczytaj poprzedni wpis:
„ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI. KOŁAKÓW 1944. PAMIĘTAMY” (13.05.2014)

Pod takim hasłem, w minioną niedzielę, 11 maja w Kołakowie w obecności licznie zgromadzonych mieszkańców i gości odbyła się niezwykła...

Zamknij